Šport a olympizmus
4 min. čítania

Na overenie prítomnosti zakázaných látok v liekoch stačí len zopár minút

Foto
TASR/JAROSLAV NOVÁK

Informačný portál www.zakazanelatky.sk  prešiel najväčšou zmenou od svojho vzniku. Už 7 rokov pomáha športovcom a sprievodnému personálu overovať zakázané látky v registrovaných liekoch. Kým na začiatku obsahoval 3000 liekov, v súčasnosti zahŕňa všetky lieky registrované na Slovensku, čo je spolu viac ako 50 000. 

Rozšírenie webu www.zakazanelatky.sk trvalo odborníkom z Antidopingovej agentúry SR (SADA) vyše roka. Keďže športovcov a ich sprievodnému personálu chceli poskytnúť najpresnejšiu databázu zakázaných látok, bolo nevyhnutné spojiť zoznam liekov registrovaných v SR prostredníctvom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) so Zoznamom zakázaných látok a metód od Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

„Tento proces nebol jednoduchý, pretože prepojenie týchto zoznamov neumožňoval žiadny existujúci automatický systém. Pred prvým spustením webu v roku 2017 sme preto využili služby odborníka z Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, ktorý ručne, liek po lieku, vypracoval prvú verziu našej databázy, ktorá obsahovala približne 3 000 liekov. Vtedy to bol mimoriadny úspech, dnes, po historicky najväčšom rozšírení, obsahuje databáza všetky lieky registrované na Slovensku. Náš systém je vďaka tomu súčasťou celosvetovej overovacej siete Global Drug Reference Online (Global DRO), čo predstavuje významný míľnik v našom úsilí podporovať čistý šport,“ hovorí Žaneta Csáderová, riaditeľka Antidopingovej agentúry SR.

Rozšírenie databázy pred OH v Paríži

Databáza, ktorá sa nachádza na webe www.zakazanelatky.sk, je vysoko dôveryhodná. Aj preto po nej siahajú nielen skúsení, ale aj mladší športovci. „Pre mňa ako športovca má tento zoznam mimoriadny význam. Od malička si musím dávať pozor na to, čo užívam, pretože môžu vzniknúť problémy. Je veľmi dôležité, aby si  mladí ľudia uvedomovali riziká spojené s užívaním zakázaných látok a najmä, aby bol náš šport čistý,“ pridáva postreh veslár Peter Strečanský.

Slovenský olympijský a športový výbor oceňuje načasovanie rozšírenia databázy. „Blížia sa olympijské hry v Paríži, aj preto sme radi, že informácie na portáli sú aktuálne. Každý športovec pozná svoje práva a povinnosti, preto verím, že každý bude na olympijských hrách vhodne reprezentovať,“ hovorí Alexandra Longová, odborná pracovníčka pre športy Slovenského olympijského a športového výboru.

Niekoľkonásobná kontrola liekov

Za historicky najväčším rozšírením portálu www.zakazanelatky.sk sú farmaceuti Kamila Chomaničová a Kristián Slíž. Pre oboch bolo prioritou, aby boli informácie na webe zrozumiteľné. Aj z toho dôvodu sú novinkou poznámky, ktoré sa týkajú výnimiek v Zozname zakázaných látok a metód. „Napríklad, pri inhalačnom podaní salbutamolu je povolené užívať maximálne 1600 µg salbutamolu za 24 hodín v rozdelených dávkach, ktoré neprekročia 600 µg za 8 hodín. Takúto poznámku návštevníci nájdu pri každom inhalačnom lieku, ktorý obsahuje salbutamol. Samozrejme, takýchto výnimiek je viac a všetky sú integrované do novej databázy,“ vysvetľuje farmaceut Kristián Slíž.

Odborníci z antidopingovej agentúry budú databázu pravidelne aktualizovať o nové registrované lieky a novinky v Zozname zakázaných látok a metód. „Web môže pomôcť nielen samotným športovcom, ale napríklad aj lekárom pri predpisovaní a lekárnikom pri konzultáciách a vydávaní liekov. V obidvoch prípadoch vidíme veľký potenciál databázy v tom, že dokáže rýchlo poskytnúť dôveryhodné informácie. Budeme radi, keď sa naša databáza stane bežnou súčasťou ich praxe,“ dodáva farmaceutka Kamila Chomaničová.

Video ku kampani

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque