Športové aktuality
Malinovo
3 min. čítania

V Malinove otvorili prvé tréningové Centrum gymnastických športov

Pohľad do vnútra Centra gymnastických športov v Malinove.
Foto
Ľubomír Souček, SOŠV

Prvé tréningové Centrum gymnastických športov na Slovensku slávnostne otvorili v stredu v priestoroch Elfo Clubu v Malinove. Podľa prezidenta Slovenskej gymnastickej federácie (SGF) Jána Nováka spĺňa všetky podmienky, ktoré si môžu gymnasti želať.

"Pred rokom sa nám pri návšteve areálu tieto priestory zapáčili, navyše vedenie strediska bolo k nám veľmi ústretové. Radi sme túto halu zobrali do prevádzky, uzatvorili sme od 1. septembra zmluvu o nájme predbežne na jeden rok, s možnosťou ďalšieho predĺženia," uviedol Novák na stredajšej tlačovej konferencii. "Žiaľ, moderná gymnastika a športový aerobik dodnes nemali žiaden objekt, ani jeden koberec na vykonávanie tohto športu. Znie to až neuveriteľne. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo rýchlo dohodnúť. Aj keď až teraz prichádza k otvoreniu centra, už od začiatku júla tu máme sústredenia všetkých športových výberov."

SGF si na tento rok určila prioritu budovania infraštruktúry potrebnej na prípravu vrcholových športovcov. Prvé tréningové centrum v Malinove zahrňuje športovú časť s rozmermi 36 x 39 metrov, umožňujúcu utvoriť kvalitné podmienky pre modernú gymnastiku. Pozostáva z dvoch súťažných kobercov, z toho jedna plocha je so špecializovanou odpruženou podlahou a druhá je s penovou podložkou.

Ďalšia časť haly bude slúžiť pre športový aerobik, pričom k dispozícii je odpružená súťažná aerobiková podlaha. Pripravujú sa tiež kvalitné podmienky na parkour, najmladšiu športovú disciplínu, do konca roka by mala byť na svete bezpečná nafukovacia parkourová dráha. Perspektívne sa počíta aj s obnovením skokov na trampolíne, najmä olympijskej veľkej trampolíny a tumblingu - odpruženej akrobatickej dráhy.

Areál ponúka aj ubytovanie s kapacitou 14 lôžok pre športovcov, tri lôžka pre trénerov, kuchyňu, tri sauny, priestory pre fyzioterapeutov, špeciálny kinezioterapeutický stôl. "Podarilo sa nám dať rýchlo dokopy tri koberce pre modernú gymnastiku a jeden pre aerobik, chceme objednať prvú dráhu aj pre parkour. Po jeho spustení chceme začať aj s trampolínami, najprv plánujeme zakúpiť tumblingovú dráhu a od Medzinárodnej gymnastickej federácie by som chcel vybaviť jednu-dve trampolíny," naznačil ďalšie plány šéf SGF.

Centrum gymnastických športov budú prioritne využívať gymnastky v rámci prípravy reprezentačných úsekov v hlavných i juniorských kategóriách. Vo voľných hodinách budú priestory k dispozícii pre všetky kluby SGF, ktoré nemajú primerané tréningové podmienky.

"Mal som možnosť navštíviť gymnastické haly i viaceré gymnastické súťaže na Slovensku a vždy sme s funkcionármi a trénermi hovorili o potrebe podporu tohto športu," povedal pre TASR prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel a dodal: "Asi nemá význam hovoriť o tom, ako veľmi je gymnastika dôležitá zo športového hľadiska. Je dôležité hľadať spolu so SGF také riešenia, ktoré posúvajú tento šport dopredu. Teším sa, že sa otvára ďalšia gymnastická infraštruktúra, žiaľ, je to žalostne málo. Teším sa, že na tomto športovisku nájdu svoje priestory i mladí športovci a že sme im vytvorili vhodné podmienky. Je v našom záujme, aby sa dostali takéto športy do optiky záujmu kompetentných."

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia