Plavecké centrum pre OH 2024 ako symbol trvalej udržateľnosti

Olympijské plavecké centrum v Paríži
Olympijské plavecké centrum v Paríži
Foto
Paris 2024

Popri Olympijskej dedine pre športovcov je Olympijské plavecké centrum jedným z ukážkových príkladov dedičstva OH 2024 v Paríži. Na realizáciu tohto projektu čakajú miestni obyvatelia už od roku 2005, kedy Paríž kandidoval na OH 2012. Nakoniec sa ho dočkajú o takmer 20 rokov neskôr. Športovisko bude spĺňať aj po skočení hier štandardy pre organizáciu významných medzinárodných podujatí a svojimi architektonickými a environmentálnymi kvalitami je doslova celosvetovým unikátom.

Pôvodný plán počítal s výstavbou športoviska s kapacitou 15 000 divákov. Po štátnom audite projektu v roku 2018 však organizátori dospeli k zisteniu, že jeho realizácia v sebe nesie príliš vysoké riziko predražovania. Jeho odhadovaný rozpočet sa pohyboval na úrovni 260 miliónov eur. Olympijské plavecké centrum v Londýne pritom stálo až 370 miliónov, pretože bolo predražené až trojnásobne. Cena toho tokijského sa dokonca vyšplhala až na 480 miliónov.

V Paríži sa preto rozhodli pre úpravu projektu a k zníženiu jeho kapacity na 6 000 divákov, pričom bude slúžiť iba pre potreby súťaží skokov do vody, umeleckého plávania a vodného póla. Po skončení hier sa jeho kapacita zníži na 2500 miest.

Udržateľnosť výstavby centra

Nové, kapacitne menšie plavecké centrum má spĺňať trvalo udržateľné princípy hneď v niekoľkých ohľadoch. V prvom rade má byť ukážkou inovatívnych ekologických stavebných princípov v snahe znížiť emisie uhlíka a spotrebu materiálov.

Príkladom je zvýšené využitie organických materiálov, predovšetkým dreva (glulam). Plavecké centrum bude mať najväčšiu konkávnu drevenú strechu na svete. Táto stavebná technika sa totiž vzhľadom na svoju technickú náročnosť príliš nepoužíva a zvyčajne býva realizovaná s použitím oceľových káblov či iných oceľových konštrukcií. Ich použitie je však na rozdiel od dreva emisne oveľa náročnejšie.

Pri príprave stavebného pozemku boli aplikované aj princípy cirkulárnej ekonomiky a recyklácie. Všetok betón, ktorý zostal po búracích prácach v objeme 100000 m³, bol totiž znova použitý priamo na mieste, čím sa zároveň eliminovalo niekoľko tisíc nákladných áut na miestnych cestách. To pochopiteľne podstatne znížilo emisie zo spaľovania fosílnych palív.

V snahe ešte viac zohľadniť použitie ekologických materiálov, budú v hľadisku inštalované aj sedačky z recyklovaného plastu. Materiál potrebný na ich výrobu sa zbiera zo zberných miest v departmente Seine-Saint-Denis, predovšetkým na školách a následne je transformovaný do ekologickej a vysoko estetickej podoby.

Výstavba centra začala v septembri 2021, a keďže zmluva s dodávateľom obsahuje aj tzv. „integračné klauzuly“, pri jeho realizácii by malo byť poskytnuté zamestnanie aj pre mladých ľudí z departmentu Seine-Saint-Denis.

Organizátori argumentujú, že trvalo udržateľné princípy zohľadňuje aj finančná stránka projektu plaveckého centra. Oproti pôvodným 260 miliónom totiž modifikovaný projekt počíta s rozpočtom 174 miliónov eur. Z tejto sumy bude 126 miliónov eur použitých priamo na jeho výstavbu. Ďalších 21 miliónov pohltí výstavba pešieho a cyklistického mosta, ktorý spojí centrum so štadiónom Stade de France, 7 miliónov si vyžiadajú dočasné olympijské úpravy a 20 miliónov dobudovanie vodného parku po hrách.

Rozpočet na realizáciu centra je však vyšší ako pôvodný odhad vo výške 111 miliónov eur. Jedným z hlavných dôvodov nárastu nákladov je pritom rast cien stavebných prác o 20-25% v regióne Ile-de-France kvôli pandémii ochorenia COVID-19. Na zvýšení nákladov sa podieľa aj aplikácia spomínaných inovačných prvkov a zabezpečenie multifunkčnosti centra.

Pohľad do interiéru Olympijského plaveckého centra v Paríži
Pohľad do interiéru Olympijského plaveckého centra v Paríži
Foto
Paris 2024

Udržateľnosť prevádzky centra

Centrum je umiestnené na malej ploche s veľkým podielom verejných priestorov, kde bude vysadených okolo 100 nových stromov. Jeho strechu bude pokrývať 7 000 m² fotovoltických panelov, čím sa stane jednou z najväčších mestských solárnych fariem vo Francúzsku. Solárny systém bude pokrývať celú jeho energetickú potrebu.

Pozoruhodnou inováciou v rámci plaveckého centra je využitie jediného modulárneho bazéna s dĺžkou 70 m, čo z neho robí doslova unikát. Zvyčajne sa totiž takéto centrá budujú s dvoma samostatnými bazénmi – jedným pre skoky do vody a druhým pre ostatné disciplíny. Toto riešenie prispieva k redukcii celkovej zastavanej plochy, ktorá znížila náklady o 10 miliónov eur. Z environmentálneho hľadiska jeden takýto bazén využíva iba jeden filtračný systém a zároveň prispieva k zníženiu objemu vody i redukcii nákladov na jej vykurovanie.

Trvalo udržateľné princípy sa odrážajú aj v modulárnom aspekte centra a v jeho funkčnej flexibilite. Okrem plávania má byť totiž objekt prispôsobiteľný aj pre iné športy, napr. skejtbording, športové lezenie, fitnes, malý futbal či basketbal 3x3. Unikátom má byť športové recyklačné centrum, ktoré tu má nájsť svoje miesto. V budúcnosti majú v okolí centra vyrásť priestory aj pre ďalšie športy, čím by malo dokázať pritiahnuť ešte viac návštevníkov.

Vďaka pohyblivým stenám a dnu bazéna (v niektorých jeho častiach) je možné jeho rozdelenie na dva až tri rôzne bazény a prispôsobenie tak pre vrcholový šport, ako aj rekreačné plávanie. Flexibilné nastavenie jeho rozmerov umožňuje jeho využitie rôznymi cieľovými skupinami, či už sú to deti, alebo vyznávači dráhového plávania. Centrum tak v konečnom dôsledku umožňuje naplniť hlavný cieľ, pre ktorý bude postavené a financované z verejných zdrojov, a to poskytnúť podmienky na zvýšenie „plaveckej gramotnosti“ Francúzov. Tento plán pod názvom „Plan Piscines“ inicioval department Seine-Saint-Denis a francúzska vláda v roku 2015. V regióne, ktorý má nedostatok plaveckej infraštruktúry, a kde viac než polovica detí šiesteho ročníka nevie plávať, výstavba nových a rekonštrukcia existujúcich bazénov výrazne zjednoduší dostupnosť plaveckých výcvikov. Metropolitná vláda Veľkého Paríža by mala každoročne poskytovať na prevádzku plaveckého centra dotáciu vo výške 2,5 milióna eur, ktorá miestnemu obyvateľstvu umožní jeho používanie za veľmi atraktívne ceny.

Partneri projektu
envirofond
planetlover
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV