Športové aktuality
3 min. čítania

Misia Peking: Žampovci otestovali olympijskú kolekciu v extrémnych tatranských podmienkach!

Text: Dana Galicová, foto a video: Andrej Galica

Slovenský olympijský tím predstavil kolekciu oblečenia pre zimné olympijské hry v Pekingu, ktoré sa v metropole Číny odštartujú už 4. februára otváracím ceremoniálom. Slovenskú výpravu oblečie generálny partner Slovenského olympijského a športového výboru 4F, ktorý sa pri tvorbe kolekcie inšpiroval arktickými podmienkami i slovenským folklórom. 

„Hlavnú inšpiráciu pre oblečenie na zimné olympijské hry v Pekingu sme našli v arktickej expedícii, pre ktorú sú charakteristické ľadovce, ďaleké himalájske túry či extrémne poveternostné podmienky,” prezradila spoločnosť 4F, ktorá vytvorila olympijskú kolekciu pre olympijskú i paralympijskú výpravu.

130122kolekcia_zampa_3.jpeg

Skôr ako našich olympionikov odprevadíme na Misiu Peking do ďalekej ľadovej Ázie, rozhodli sme sa kolekciu otestovať v extrémnych tatranských podmienkach. Našu výzvu prijali lyžiari Adam a Andreas Žampovci, ktorých tatranská lanovka vyviezla na slnkom zaliate, ale poriadne mrazivé Skalnaté pleso. „Oblečenie sme na sto percent otestovali na Skalnatom plese, kde bola nielen dostatočná zima, ale fúkal i pravý tatranský vietor. Som pripravený na Misiu Peking,” skonštatoval v nadmorskej výške 1 751 metrov Adam, pre ktorého Peking 2022 bude už tretími olympijskými hrami, na ktorých bude so srdcom draka bojovať o medailu pre Slovensko. Nadšenie z kolekcie neskrýval ani jeho brat Andreas, pre ktorého sú pekinské Hry taktiež tretie, na ktorých sa zúčastní.

Teší ma, že kolekcia je funkčná a bola otestovaná v extrémnych podmienkach, čím sme si potvrdili, že sa nemusíme obávať o komfort ani v Pekingu, kde nás čakajú veľké mrazy. Verím, že nám prinesie šťastie a všetci slovenskí športovci dosiahneme čo najlepšie výsledky.”

- Andreas Žampa

žampa

Funkčnosť aj v extrémnych podmienkach 

Paleta farieb na oblečení pre Peking 2022 je založená na prírodných odtieňoch skál a piesku (bežová), priezračných horských jazier (tmavomodrá) a sviežeho horského vzduchu (modrá). „Napriek čistým formám, ktoré sme podčiarkli matným povrchom a pestrými textúrami na textíliách, sme sa v rámci kolekcie zamerali na inteligentné vrstvenie a modulárne kúsky. Každý športovec bude vybavený oblečením, ktoré si môže obliecť vrstvu po vrstve podľa jeho potreby a aktuálnych poveternostných podmienok,” dopĺňa 4F. V rámci kolekcie sa použili materiály najvyššej kvality, ako napríklad Pertex® Shield, Toray® alebo Singtex®, prírodné páperie zmiešané s izoláciou Primaloft® Gold a príslušenstvom Duraflex® a YKK®.

„Som veľmi rada, že sa nám spolu s naším generálnym partnerom 4F podarilo vytvoriť kolekciu, ktorá spĺňa všetky atribúty kvalitného a funkčného oblečenia do mínusových teplôt. Verím, že rovnaký pocit budú mať i naši olympionici a vďaka detailom so slovenským ľudovým motívom sa v ňom budú cítiť ako doma aj v ďalekom v Pekingu,” vyjadrila sa riaditeľka marketingu SOŠV Kristína Czuczová.

kuzminová

Zrak celého sveta spočinie na slovenskej ľudovej kultúre

Neoddeliteľnou súčasťou olympijskej kolekcie pre slovenskú výpravu v Pekingu sú ornamenty s čatajským vzorom. Jemný kvetinový vzor, inšpirovaný malebnou slovenskou obcou Čataj, zdobí takmer každý kus oblečenia, nevynímajúc doplnky ako pletené palčiaky či čiapky. Vďaka tomu bude mať celý svet možnosť vidieť kúsok z nášho Slovenska aj na veľkolepom otváracom ceremoniáli, ktorý budete môcť sledovať aj vy v televízii.

Žampa

Sledujte Slovenský olympijský tím a Misiu Peking aj na sociálnych sieťach Instagram a Facebook

Olympijskú kolekciu sme otestovali aj vďaka Vysoké Tatry - Hory zážitkov a Gopass.

Pozrite si našu olympijskú kolekciu pre Peking 2022 v galérii

nadacia2percenta2023
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola