Peking 2022

1 Z
1 B
ZOH
Krajina
Dátum konania
-

V poradí XXIV. zimné olympijské hry sa v Pekingu uskutočnia od 4. do 20. februára 2022. Čínska metropola sa stane prvým mestom na svete, ktoré bude hostiť letnú i zimnú verziu hier. Dejiskom olympijských hier bola už v roku 2008. Peking získal právo usporiadať ZOH v roku 2022 na 128. zasadnutí MOV 31. júla 2015 v Kuala Lumpure. Hlavné mesto Číny získalo v hlasovaní 44 hlasov a o štyri zdolalo kazašské Almaty.

Čína verí, že prostredníctvom ZOH dokáže priviesť k zimným športom okolo 300 miliónov ľudí. Aj preto v krajine vybudovali niekoľko úplne nových športovísk. Pre potrebu hier však využijú mnoho z tých, ktoré hostili už letné olympijské hry v roku 2008, vrátane národného štadióna. Vtáčie hniezdo opäť privíta otvárací aj záverečný ceremoniál.

Zimná olympiáda sa bude odohrávať v troch zónach. V Pekingu sa budú konať súťaže v halových ľadových športoch a v disciplíne Big Air. Alpskí lyžiari, bobisti, sánkari a skeletonisti budú súťažiť približne 90 km od pekinskej olympijskej dediny v Jen-čchingu, biatlonisti, bežci na lyžiach, skokani na lyžiach, severskí kombinátori, akrobatickí lyžiari či snoubordisti zasa v stredisku Čang Ťia-kchou asi 180 km od hlavného mesta.

Dejiská prepojili modernou železničnou traťou stavanou na rýchlosti až 350 km/h. Čínski organizátori sa zamerali aj na ekologickú stránku hier a za jednu z priorít si určili trvalú udržateľnosť, všetky športoviská by mali fungovať na energii z obnoviteľných zdrojov.

Vo Vtáčom hniezde s kapacitou 80-tisíc divákov sa uskutočnia otvárací a záverečný ceremoniál, z dejiska plaveckých športov „Vodnej kocky“ sa stala „Ľadová kocka“, ktorá privíta curling, a napríklad v hale Wukesong a na Národnom halovom štadióne, kde sa v roku 2008 odohrávali basketbalové zápasy a gymnastika, sa teraz pobijú o medaily hokejisti. V pekinskej zóne pribudla iba rýchlokorčuliarska aréna s kapacitou 12-tisíc divákov.

V areáli bývalej továrne v Šou-kangu vzniklo športovisko pre súťaže v Big Air snoubordistov a akrobatických lyžiarov. V každej z troch zón vznikli Olympijské dediny, ktoré po hrách prerobia na byty a obchodné priestory. Rozpočet by mal byť na úrovni 3,9 miliardy USD, pekinská olympiáda v roku 2008 pritom stála vyše 40 miliárd.

Počet medailových súťaží: 109 v siedmich športoch v pätnástich športových disciplínach.

Športy

biatlon, bobové športy (boby, skeleton), curling, ľadový hokej, sánkovanie, korčuľovanie (krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, šortrek), lyžiarske športy (zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, akrobatické lyžovanie, severská kombinácia, skoky na lyžiach a snoubording).

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Petra Vlhová Petra Vlhová
SR
zjazdové lyžovanie slalom Z
Šimon Nemec Šimon Nemec
SR
ľadový hokej muži B
Peter Zuzin Peter Zuzin
SR
ľadový hokej muži B
Adrián Holešinský Adrián Holešinský
SR
ľadový hokej muži B
Patrik Rybár Patrik Rybár
SR
ľadový hokej muži B
Branislav Konrád Branislav Konrád
SR
ľadový hokej muži B
Matej Tomek Matej Tomek
SR
ľadový hokej muži B
Marek Ďaloga Marek Ďaloga
SR
ľadový hokej muži B
Martin Marinčin Martin Marinčin
SR
ľadový hokej muži B
Peter Čerešňák Peter Čerešňák
SR
ľadový hokej muži B
Michal Čajkovský Michal Čajkovský
SR
ľadový hokej muži B
Martin Gernát Martin Gernát
SR
ľadový hokej muži B
Samuel Kňažko Samuel Kňažko
SR
ľadový hokej muži B
Rosandič Mislav Rosandič
SR
ľadový hokej muži B
Libor Hudáček Libor Hudáček
SR
ľadový hokej muži B
Miloš Kelemen Miloš Kelemen
SR
ľadový hokej muži B
Michal Krištof Michal Krištof
SR
ľadový hokej muži B
Marko Daňo Marko Daňo
SR
ľadový hokej muži B
Miloš Roman Miloš Roman
SR
ľadový hokej muži B
Peter Cehlárik Peter Cehlárik
SR
ľadový hokej muži B
Marek Hrivik Marek Hrivík
SR
ľadový hokej muži B
Juraj Slafkovský Juraj Slafkovský
SR
ľadový hokej muži B
Tomáš Jurčo Tomáš Jurčo
SR
ľadový hokej muži B
Kristián Pospíšil Kristián Pospíšil
SR
ľadový hokej muži B
Samuel Takáč Samuel Takáč
SR
ľadový hokej muži B
Pavol Regenda Pavol Regenda
SR
ľadový hokej muži B
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon stíhacie preteky na 10 km 10
Petra Hromcová Petra Hromcová
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 12
Adam Žampa Adam Žampa
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 12
Andreas Žampa Andreas Žampa
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 12
Rebeka Jančová Rebeka Jančová
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 12
Matej Zmij Matej Zmij
SR
sánkovanie dvojsedadlové sane 13
Tomáš Vaverčák Tomáš Vaverčák
SR
sánkovanie dvojsedadlové sane 13
Petra Vlhová Petra Vlhová
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 14
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon šprint 7,5 km 14
Adam Žampa Adam Žampa
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 15
Andreas Žampa Andreas Žampa
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 16
Klaudia Medlová Klaudia Medlová
SR
snoubording big air 16
Ivona Fialková Ivona Fialková OLY
SR
biatlon miešaná štafeta 17
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon miešaná štafeta 17
Tomáš Sklenárik Tomáš Sklenárik
SR
biatlon miešaná štafeta 17
Michal Šima Michal Šima
SR
biatlon miešaná štafeta 17
Čerňanská Viktória Čerňanská
SR
boby monoboby 17
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon 4x6 km 19
Ivona Fialková Ivona Fialková OLY
SR
biatlon 4x6 km 19
Veronika Machyniaková Veronika Machyniaková
SR
biatlon 4x6 km 19
Henrieta Horvátová Henrieta Horvátová
SR
biatlon 4x6 km 19
Šimon Bartko Šimon Bartko
SR
biatlon 4x7,5 km 21
Michal Šima Michal Šima
SR
biatlon 4x7,5 km 21
Tomáš Sklenárik Tomáš Sklenárik
SR
biatlon 4x7,5 km 21
Matej Baloga Matej Baloga
SR
biatlon 4x7,5 km 21
Jozef Ninis Jozef Ninis OLY
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 21
Adam Žampa Adam Žampa
SR
zjazdové lyžovanie slalom 25
Katarína Šimoňáková Katarína Šimoňáková OLY
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 25
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon 12,5 km s hromadným štartom 26
Marián Skupek Marián Skupek
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 26
Ivona Fialková Ivona Fialková OLY
SR
biatlon stíhacie preteky na 10 km 36
Petra Hromcová Petra Hromcová
SR
zjazdové lyžovanie super-G 38
Rebeka Jančová Rebeka Jančová
SR
zjazdové lyžovanie super-G 39
Ján Koristek Ján Koristek
SR
beh na lyžiach 50 km voľne 40
Ivona Fialková Ivona Fialková OLY
SR
biatlon šprint 7,5 km 41
Anastasia Kuzminová Paulína Fialková OLY
SR
biatlon 15 km 42
Michal Šima Michal Šima
SR
biatlon 20 km 43
Ján Koristek Ján Koristek
SR
beh na lyžiach skiatlon 45
Ivona Fialková Ivona Fialková OLY
SR
biatlon 15 km 46
Peter Mlynár Peter Mlynár
SR
beh na lyžiach 15 km klasicky 58
Peter Mlynár Peter Mlynár
SR
beh na lyžiach 15 km klasicky 58
Šimon Bartko Šimon Bartko
SR
biatlon 10 km 65
Alena Procházková Alena Procházková
SR
beh na lyžiach 10 km klasicky 65
Henrieta Horvátová Henrieta Horvátová
SR
biatlon 15 km 68
Michal Šima Michal Šima
SR
biatlon 10 km 68
Henrieta Horvátová Henrieta Horvátová
SR
biatlon šprint 7,5 km 72
Barbora Klementová Barbora Klementová
SR
beh na lyžiach 10 km klasicky 77
Tomáš Sklenárik Tomáš Sklenárik
SR
biatlon 20 km 80
Sivoková Kristína Sivoková
SR
beh na lyžiach 10 km klasicky 81
Veronika Machyniaková Veronika Machyniaková
SR
biatlon 15 km 83
Matej Baloga Matej Baloga
SR
biatlon 20 km 84
Matej Baloga Matej Baloga
SR
biatlon 10 km 85
Tomáš Sklenárik Tomáš Sklenárik
SR
biatlon 10 km 87
Šimon Bartko Šimon Bartko
SR
biatlon 20 km 88
Veronika Machyniaková Veronika Machyniaková
SR
biatlon šprint 7,5 km 88
Klaudia Medlová Klaudia Medlová
SR
snoubording slopestyle DNS
Rebeka Jančová Rebeka Jančová
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Andreas Žampa Andreas Žampa
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Rebeka Jančová Rebeka Jančová
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom DNF
Katarína Šimoňáková Katarína Šimoňáková OLY
SR
sánkovanie miešaná štafeta DNF
Tomáš Vaverčák Tomáš Vaverčák
SR
sánkovanie miešaná štafeta DNF
Matej Zmij Matej Zmij
SR
sánkovanie miešaná štafeta DNF
Jozef Ninis Jozef Ninis OLY
SR
sánkovanie miešaná štafeta DNF
Barbora Klementová Barbora Klementová
SR
beh na lyžiach šprint voľne 57 nepostúpila
Alena Procházková Alena Procházková
SR
beh na lyžiach šprint voľne 63 nepostúpila
Sivoková Kristína Sivoková
SR
beh na lyžiach šprint voľne 72 nepostúpila

Kvalifikovaní športovci

0

Mislav Rosandič

ľadový hokej
1 B
0

Kristína Sivoková

beh na lyžiach
4

Ján Koristek

beh na lyžiach
0

Barbora Klementová

beh na lyžiach
1

Petra Hromcová

zjazdové lyžovanie
0

Rebeka Jančová

zjazdové lyžovanie
0

Peter Zuzin

ľadový hokej
1 B
0

Adrián Holešinský

ľadový hokej
1 B
0

Pavol Regenda

ľadový hokej
1 B
0

Samuel Takáč

ľadový hokej
1 B
0

Kristián Pospíšil

ľadový hokej
1 B
0

Tomáš Jurčo

ľadový hokej
1 B
2

Juraj Slafkovský

ľadový hokej
1 B
0

Marek Hrivík

ľadový hokej
1 B
1

Peter Cehlárik

ľadový hokej
1 B
0

Miloš Roman

ľadový hokej
1 B
0

Marko Daňo

ľadový hokej
1 B
0

Michal Krištof

ľadový hokej
1 B
0

Miloš Kelemen

ľadový hokej
1 B
2

Libor Hudáček

ľadový hokej
1 B
0

Šimon Nemec

ľadový hokej
1 B
0

Samuel Kňažko

ľadový hokej
1 B
2

Martin Gernát

ľadový hokej
1 B
0

Michal Čajkovský

ľadový hokej
1 B
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
3_alianz
1_air
14_visa
13_Toyota
12_Samsung
11_pg
10_panasonic
9_omega
8_intel
5_bridgestone
4_atos
2_alibaba
6_cocacola