Športové aktuality
4 min. čítania

Oheň mieru pre EYOF Banská Bystrica 2022 sa vydal na púť

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Oheň mieru pre EYOF Banská Bystrica 2022 sa v pondelok podvečer rozhorel v Ríme neďaleko oltára Ara Pacis, zasvätenému bohyni mieru Pax. V nasledujúcich dňoch sa presunie do Banskej Bystrice, odkiaľ sa vyberie na púť po Slovensku.

V Banskej Bystrici sa v stredu 1. júna poča večernej ceremónie pri príležitosti Olympijského dňa rozpošle do slovenských miest a obcí. V dejisku Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) sa potom naplno rozhorí 24. júla počas slávnostného otvorenia najväčšieho multišportového podujatia v histórii Slovenska.

Slávnosť vyslania ohňa sa konala v Ríme 55 dní pred začiatkom EYOF 2022 pri oltári, ktorý dal postaviť cisár Augustus na oslavu mieru v celej Rímskej ríši.

Oheň mieru pre EYOF Banská Bystrica 2022 ako maják nádeje a optimizmu

Slávnosť vyslania Ohňa mieru pre EYOF 2022 Banská Bystrica
Prezident EOV Spyros Capralos odovzdáva zlatý olivovník ako symbol mieru prezidentovi SOŠV Antonovi Siekelovi, asistuje mu primátor Banskej Bystrice Ján Nosko počas slávnosti vyslania Ohňa mieru pre EYOF 2022 Banská Bystrica.
Foto
TWITTER EOV

Na špeciálnej oslave mieru prostredníctvom športu sa stretli zástupcovia Európskych olympijských výborov, Slovenského olympijského a športového výboru, Talianskeho olympijského výboru, organizačného výboru EYOF Banská Bystrica 2022 i mesta Rím.

Prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos ešte pred slávnostným vyslaním ohňa na mierovú púť odovzdal v múzeu Ara Pacis prezidentovi Slovenského olympijského a športového výboru Antonovi Siekelovi i prezidentovi organizačného výboru EYOF 2022 Banská Bystrica a primátorovi mesta Jánovi Noskovi pozlátenú sochu olivovníka ako symbolu mieru a priateľstva.

Pri vyslaní ohňa na púť na Slovensko vo vonkajších priestoroch múzea asistovali aj talentovaná volejbalistka Alexandra Fričová či členka Medzinárodného olympijského výboru Danka Barteková.

„Som si istý, že po úspechu nedávneho zimného EYOF vo Vuokatti všetci zdieľate moje nadšenie z toho, čo nás čaká v júli v Banskej Bystrici. Historické múzeum Ara Pacis je skutočne dokonalým prostredím pre dnešnú slávnosť a je odrazom hodnôt, ktoré sa snažíme presadzovať prostredníctvom EYOF. Zakaždým, keď organizujeme toto magické podujatie, zapaľujeme plameň mieru ako maják nádeje a optimizmu pre ľudí v celej Európe,“ povedal prezident Európskych olympijských výborov Spyros Capralos.

Vyslanie ohňa ako posolstvo

Vyslanie Ohňa mieru pre EYOF Banská Bystrica 2022
Vyslanie Ohňa mieru pre EYOF Banská Bystrica 2022
Foto
EOV

Tentoraz však posolstvo Ohňa mieru pre EYOF nadobúda ešte väčší význam, keďže vo vojnovom konflikte na Ukrajine nič nenasvedčuje jeho koncu.

„Kríza zostáva v popredí záujmu nás všetkých a každý deň sa modlíme, aby sa mier čoskoro vrátil. Prostredníctvom športu môžeme a musíme naďalej ísť spoločnosti príkladom. V konečnom dôsledku nás budú definovať naše činy a ja som hrdý na to, ako sa európska olympijská rodina a najmä Slovensko pevne postavili na stranu solidarity s Ukrajinou,“ doplnil Capralos.

Pondelkové vyslanie ohňa na cestu do Banskej Bystrice je pre celú Európu posolstvom, že prostredníctvom športu sa môžu jej obyvatelia naučiť žiť v mieri a bratstve a zabezpečiť lepší zajtrajšok pre mládež.

Podľa prezidenta SOŠV Antona Siekela je to tiež ďalší významný míľnik v prípravách na EYOF: „Je pripomenutím, že sa blížime do záverečného finišu pred začiatkom tohto multišportového podujatia. Oheň sa po tejto ceremónii vydáva na púť po mestách a obciach našej krajiny, aby pripomenul nielen blížiaci sa EYOF v Banskej Bystrici, ale aj olympijské hodnoty a myšlienky mieru a bratstva.“

Fotogalériu zo slávnosti v Ríme od Európskych olympijských výborov si môžete pozrieť v závere článku.

Nezabudnuteľné podujatie s neopakovateľnou atmosférou

EYOF Banská Bystrica 2022 sa uskutoční od 24. do 30. júla 2022. Na stredné Slovensko pricestuje takmer 3000 priamych účastníkov zo 48 európskych krajín, ktorí budú súťažiť v desiatich športoch.

„Som veľmi rád, že EYOF sa uskutoční práve v Banskej Bystrici. Je to pre nás česť a ako Európske mesto športu 2017 sa zhostíme neľahkej úlohy, ktorá nie je len výzvou, ale aj veľkým záväzkom. Do Banskej Bystrice príde viac ako 3000 návštevníkov, čo je pre mesto ekonomický benefit. Od najväčšieho športového sviatku nás delí už len 55 dní, čo sú necelé dva mesiace. Verím, že sa nám podarí pripraviť dôstojné podujatie, z ktorého si všetci odnesú nezabudnuteľné skúsenosti, zažijú neopakovateľnú atmosféru a spoznajú mnoho zaujímavých ľudí,“ povedal v Ríme primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru Ján Nosko.

Podujatia a športovci
Tagy

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque