Šport a olympizmus
3 min. čítania

Európske hry posilňujú postavenie, v roku 2027 ich usporiada Istanbul

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Účastníci 53, valného zhromaždenia EOV v Bukurešti.
Foto
EOV

Turecký Istanbul bude definitívne hostiteľom Európskych hier v roku 2027. Ako usporiadateľa ho potvrdili na 53. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov (EOV), ktoré hostila Bukurešť. Z Európskych hier sa stáva efektívne a veľmi úspešné podujatie. V Rumunsku nechýbal ani prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach a delegácia Slovenského olympijského a športového výboru.

Na valnom zhromaždení sa delegáti zamysleli na silou európskeho olympijského hnutia a nad podujatiami a aktivitami, ktoré majú udržať šport v centre diania na kontinente. Podľa prezidenta EOV Spyrosa Capralosa by európske krajiny mali na nadchádzajúcich OH v Paríži získať viac ako 40 percent všetkých medailí. Grék zároveň vyjadril znepokojenie EOV z rozhodnutia Svetovej atletiky finančne odmeniť zlatých medailistov z OH. Zdôraznil, že tým hrozí narušenie zásad olympijskej solidarity, ktoré sú základom olympijského hnutia.

V prvý deň stretnutia európskej olympijskej rodiny vystúpil v Paláci parlamentu aj prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorý poukázal na silu vzťahov medzi oboma organizáciami. Dominantné sú najmä v rámci poslania využívať šport ako hnaciu silu sociálneho rozvoja a budovania mieru.

„Vzťahy medzi EOV a MOV dosiahli v posledných rokoch novú úroveň a sme viac ako kedykoľvek predtým zladení, najmä pokiaľ ide o naše poslanie urobiť svet lepším prostredníctvom športu,“ povedal Thomas Bach, ktorý tiež zdôraznil význam olympijských hodnôt a zjednocujúcu silu olympijských hier v Paríži. „Olympijské hry sú miestom jednoty, mierového súťaženia, kde všetci musia rešpektovať rovnaké pravidlá. Musíme zostať verní týmto hodnotám. Tí, ktorí nedodržiavajú pravidlá, si nemôžu nárokovať na plné práva,“ dodal prezident Bach.

Počas valného zhromaždenia schválili delegáti turecký Istanbul za hostiteľa 4. ročníka Európskych hier v roku 2027. Starosta Ekrem Imamoglu neskrýval nadšenie z potvrdenia a sľúbil nadviazať na športový a finančný úspech 3. Európskych hier Krakov-Malopoľsko 2023.

Správa spoločnosti Deloitte o hospodárskom vplyve Európskych hier 2023 odhalila, že ide o doteraz nákladovo najefektívnejšie podujatie, ktoré ešte viac posilní jeho postavenie ako hlavného multišportového stretnutia v Európe.

„Sme veľmi radi, že sme získali podporu celej európskej olympijskej rodiny na usporiadanie ďalších európskych hier v Istanbule. Spolu s istanbulskou metropolitnou samosprávou a tureckým národným olympijským výborom našli EOV perfektných partnerov na zorganizovanie Európskych hier, ktoré zaujmú hostiteľské mesto, hostiteľskú krajinu, Európu a vlastne celý svet. Už teraz nás o kópie správy spoločnosti Deloitte s jej zisteniami o Krakove a Malopoľsku žiada niekoľko veľkých miest, ktoré majú záujem o potenciálne usporiadanie hier v roku 2031,“povedal prezident EOV Spyros Capralos.

Grék ďalej vyzdvihol silné základy, ktoré EOV vybudovali vďaka úspechu svojich podujatí, čo umožňuje ďalšiu podporu národných olympijských výborov a ich športovcov.

Počas slávnostnej večere ocenili prvých držiteľov Ceny Janeza Kocijančiča. Komisia športovcov EOV na základe výsledkov Európskych hier 2023 i konania v duchu olympijského ducha a hodnôt na súťažiach vybrala taliansku strelkyňu Jessicu Rossiovú a gruzínskeho džudistu Lašu Bekauriho. Najlepším zimným športovcom roka a držiteľom Ceny Piotra Nurowského, ktorú vlani získala Nela Lopušanová, si prevzal fínsky združenár Minja Korhonen, ktorý si na ZOH mládeže v Kangwone vybojoval dve zlaté medaily.

Tagy

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia