Športové aktuality
SOŠV
6 min. čítania

Olympijské hry nie sú ohrozené, potvrdil vo videokonferencii so zástupcami národných olympijských výborov Thomas Bach

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach v piatkovom poludňajšom videorozhovore so zástupcami národných olympijských výborov potvrdil, že olympijské hry v Tokiu nie sú ohrozené. Informácie z britskej tlače, podľa ktorých už japonská vláda nechce usporiadať podujatie, označil ako nepravdivé. V rovnakom duchu sa vo svojich príhovoroch vyjadrovali aj zástupcovia japonskej strany.

Videokonferenciu zástupcov národných olympijských výborov s predstaviteľmi Medzinárodného olympijského výboru a organizačného výboru plánovali práve na piatok už dlhšiu dobu, keďže v sobotu 23. januára bude presne pol roka do začiatku tokijského športového sviatku.

„Hry sa budú konať, otázka len znie, ako budú vyzerať. Nemáme v tejto chvíli dôvody pochybovať o tom, že otvorenie olympijských hier sa uskutoční 23. júla a nie je dôvod mať plán B. Sústredíme sa na riešenie koronavírusovej situácie a zaistenie bezpečných hier. A máme k tomu prísľub všetkých strán. Od japonského premiéra som dostal informáciu, že správy, ktoré kolujú v médiách, sú fake news. Tokio je najlepšie pripraveným olympijským mestom. Všetkých nás čaká aj vzhľadom na prípravy zimných olympijských hier v Pekingu zaujímavý rok.“

THOMAS BACH počas videokonferencie so zástupcami národných olympijských hier

„Hneď prvá otázka v diskusii v rámci medzinárodnej videokonferencie smerovala k informáciám, ktoré uverejnil britský denník The Times. Každého zaujímalo, aká je pravda. Zverejnené informácie v médiách sa nezakladajú na pravde. Konanie olympijských hier v Tokiu potvrdili prezident MOV Thomas Bach i zástupcovia tokijského organizačného výboru na čele s Joširom Morim. Thomas Bach nám prečítal aj časť z listu od japonského premiéra Jošihideho Sugu, ktorý dostal v piatok ráno. Potvrdil v ňom, že prípravy idú podľa plánu. Tento fakt sme zobrali na vedomie, je to pre nás dôležitá informácia a pokračujeme naďalej v prípravách na účasť slovenských športovcov v Tokiu,“ uviedol generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru Jozef Liba.

„Samozrejme, nevieme, ako sa bude situácia s pandémiou vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch. Snahou Japonska, Medzinárodného olympijského výboru i medzinárodných športových federácií však je, aby sa olympijské hry uskutočnili. Každá zo zainteresovaných strán tvrdí, že situácia je zvládnuteľná. Naďalej ju budeme pozorne sledovať,“  dodal Liba.

„Olympijské hry by sa mali stať symbolom ľudského víťazstva nad koronavírusom. Pokračujeme v úzkej spolupráci s organizačným výborom olympijských hier a Medzinárodným olympijským výborom, aby sme zabezpečili konanie bezpečných súťaží.“

JOŠIHIDE SUGA, japonský premiér

Počas videokonferencie s prezidentom Thomasom Bachom odzneli informácie o ďalších dôležitých krokoch pri prípravách olympijských hier. Šesť mesiacov pred otváracím ceremoniálom sa rozoberala epidemiologická situácia v Japonsku a na ňu nadväzujúce opatrenia.

V rozhovore nám prezident MOV potvrdil, že cesta k bezpečným hrám je cez využívanie rýchlotestov a celoplošnú vakcináciu. MOV dnes ponúka krajinám, najmä rozvojovým, pomocnú ruku pri nákupe vakcín. Ak krajiny nemajú možnosť získať vakcíny, MOV by ich zakúpil tak, že k jednej pre športovca by pridal dve pre daný štát,“ prezradil Jozef Liba.

Japonskí organizátori by chceli testovať účastníkov dennodenne. Vedecké kapacity sa preto snažia pripraviť testy na zistenie prítomnosti koronavírusu, ktoré by bolo možné vyhodnotiť hneď a zároveň by boli čo najjednoduchšie realiozovateľné.

Zástupcovia národných olympijských výborov dnes nemajú informácie, aké budú definitívne podmienky pre účasť športovcov v Tokiu. Nie sú ani ujasnené otázky prípadnej karantény. V súčasnosti nie je jednoduché pricestovať do Japonska, krajina je viac-menej pre cudzincov uzatvorená a nikto nevie, ako to bude vyzerať o zopár mesiacov.

„Vieme, že vakcinácia účastníkov sa bude odporúčať. Aj v tomto smere budeme čakať na ďalšie informácie. Z nášho pohľadu je dôležité zabezpečiť pre slovenských športovcov aj aklimatizačné pobyty a tréningové tábory,“ uviedol Jozef Liba.

„Správy o tajnom privátnom rozhodnutí japonskej vlády zrušiť olympijské hry v Tokiu sú absolútne nepravdivé. Výkonný výbor Medzinárodného olympijského výboru vlani rozhodol, že otvárací ceremoniál olympijských hier v Tokiu sa uskutoční 23. júla 2021 a následne sa k tomu prispôsobil celý program. Všetky zainteresované strany spolupracujú na prípravách úspešných hier. Implementujeme všetky možné opatrenia na zabránenie šírenia choroby COVID-19. MOV naďalej bude úzko spolupracovať s organizačným výborom a metropolitnou vládou Tokia na prípravách bezpečných olympijských hier. Spolu s japonskými priateľmi a partnermi sa sústredíme na úspešné uskutočnenie olympijských i paralympijských hier v Tokiu.“

STANOVISKO JAPONSKEJ VLÁDY A MOV k informáciám v médiách

Pre Slovenský olympijský a športový výbor je v súčasnosti dôležité zabezpečiť pre športovcov kvalitné možnosti na prípravu. Pomôcť k tomu má aj schválený dekrét kandidáta na účasť na Hrách XXXII. olympiády. Zástupcovia SOŠV komunikujú s predstaviteľmi Úradu verejného zdravotníctva SR i ministerstiev školstva a zdravotníctva, aby podmienky pre olympionikov boli čo najjednoduchšie. „Na základe vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva by mal byť režim po 27. januári jednoduchší,“ povedal generálny sekretár SOŠV.

V posledných dňoch sa objavili aj výsledky prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých si japonská verejnosť už neželá usporiadanie olympijských hier. Obyvatelia sa vraj boja rozšírenia pandémie choroby COVID-19. „Počas videomítingu spomenul prieskumy aj prezident Japonského olympijského výboru Jasuhiro Jamašita. Každý vraj prináša rôzne výsledky. V dnešnej dobe je prirodzené, že sa zmenil pohľad verejnosti na hry. Japonci však deklarujú, že ich chcú usporiadať,“ pridal ďalšiu informáciu z videomítingu Jozef Liba.

Zástupcov národných olympijských výborov v nasledujúcich týždňoch čakajú viaceré ďalšie technické semináre, na ktorých dostanú detaily o prípravách olympijských hier.

Počas piatkovej videokonferencie zazneli aj informácie o prvom vyhodnotení Agendy 2020, ktorá bola jednou z priorít MOV. Zástupcovia Čínskeho olympijského výboru a organizačného výboru zimných olympijských hier 2022 zase informovali, že podujatie v Pekingu sa pripravuje podľa plánu.

Podujatia a športovci
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV