Športové aktuality
5 min. čítania

Najvšestrannejší žiaci v školskom roku 2022/23 sú z Topoľčian

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Víťazné družstvo OLOV 2022/23 z Topoľčian.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Najvšestrannejšími športovcami na Slovensku spomedzi žiakov sú v školskom roku 2022/23 žiaci a žiačky zo Základnej školy Jána Hollého Topoľčany. Svoj športový talent dokázali víťazstvom v celoslovenskom finále Olympijského odznaku všestrannosti, ktorého dejiskom bolo Olympijské tréningové centrum x-bionic sphere v Šamoríne.

Na ďalších medailových priečkach skončili žiaci a žiačky 6. až 9. ročníkov zo základných škôl na Komenského ulici v Trebišove a zo ZŠ kpt. Jána Nálepku v Stupave, ktorí sú s bilanciou 1 víťazstvo, 1 tretie miesto a 1 štvrté miesto najúspešnejšou školou v novodobej histórii OLOV.

KOMPLETNÉ VÝSLEDKY

Najväčšia školská športová súťaž na Slovensku

Pohár pre víťaza finále OLOV
Pohár pre víťaza finále OLOV.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

V školskom roku 2022/23 sa do projektu OLOV zapojilo rekordných 32 806 žiakov, čo robí z iniciatívy Slovenského olympijského a športového výboru podľa počtu zapojených detí najväčšiu školskú športovú súťaž na Slovensku. Podmienky pre zisk najcennejšieho zlatého odznaku splnilo 704 chlapcov a dievčat.

Do finále OLOV postúpili najlepšie školy z krajských kôl. V Šamoríne sa predstavili ZŠ s MŠ Školská Bojnice, ZŠ J. Hollého Topoľčany, ZŠ Komenského 1962/8 Trebišov, ZŠ Sídlisko Lúčna Vranov nad Topľou, ZŠ kpt. Jána Nálepku - Školská 2 Stupava, ZŠ Vajanského 2 Skalica, ZŠ s MŠ Makov a ZŠ L. Novomeského Lučenec. V Olympijskom tréningovom centre x-bionic sphere súťažilo 64 detí z celého Slovenska, každá škola nominovala jedného chlapca a jedno dievča zo šiesteho, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka.

V úvodných troch disciplínach ukázali svoju veľkú všestrannosť deti z Topoľčian. Najlepšie boli v plaveckej štafete na 8x25 m, v preťahovaní lanom i v súčte piatich základných disciplín OLOV (skok z miesta, hod medicinbalom, ľah – sed, člnkový beh a výdrž v zhybe). V laser rune sa tešili z prvenstva Trebišovčania, ktorí ukázali skvelú mušku pri streľbe z laserových zbraní i výbornú bežeckú kondíciu.

FOTOGALÉRIA

Vo víťaznom družstve ZŠ Hollého Topoľčany excelentní jednotlivci zo základného kola OLOV

Finále OLOV
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

V celkovom poradí získali Topoľčanci 28 bodov a s náskokom 2 bodov triumfovali pred Trebišovčanmi. Tretí skončili žiaci zo Stupavy zo školy, ktorá vyhrala OLOV v školskom roku 2020/21.

„Naša škola je so zameraním na plávanie, chodia do nej však aj zástupcovia iných športov, ktoré máme v meste – futbalisti, hokejisti, basketbalisti, vodní pólisti či hádzanári. Do projektu OLOV sme sa zapojili prvýkrát. Do družstva sme vybrali najlepších jednotlivcov zo základného kola Olympijského odznaku všestrannosti, ktorí vyhrali nitrianske krajské kolo v Leviciach a teraz aj slovenské kolo. V družstve boli chlapci a dievčatá, ktorí sú členmi plaveckého klubu, ale mali sme medzi sebou aj dieťa z neplaveckej triedy,“ povedala pani učiteľka Ivana Terlandová z víťaznej školy.

Projekt OLOV podporili v školskom roku 2022/23 aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, exkluzívny partner SOŠV TIPOS, hlavný partner Allianz a partner SPP.

Allianz ako hlavný partner SOŠV sa rozhodol v rámci iniciatívy MoveNow, ktorou chce globálne rozhýbať budúce generácie, podporiť školy zúčastnené na finálovom kole finančnými darmi v celkovej výške 5000 eur na nákup športových potrieb. Do Topoľčian putoval šek na 1200 eur, do Trebišova na 1000 eur, Stupava získala 800 eur a ďalšie štyri školy po 400 eur.

OLOV motivuje žiakov k pohybu

Najlepší v plaveckej časti finále Olympijského odznaku všestrannosti spolu s olympioničkou Viktóriou Čerňanskou.
Najlepší v plaveckej časti finále Olympijského odznaku všestrannosti spolu s olympioničkou Viktóriou Čerňanskou.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Slovenský olympijský a športový výbor v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR chce projektom Olympijský odznak všestrannosti za pomoci učiteľov telesnej výchovy podporiť všestranný pohybový rozvoj žiakov. Cieľom OLOV je zároveň aktivácia detí k pravidelnému športovaniu, motivácia rozvíjať všetky pohybové schopnosti z pohľadu zdravotnej prevencie, identifikácia talentovaných žiakov smerom k ich prípadnej ďalšej športovej výkonnostnej úrovni vo vybranom športe a tiež podpora súťaživosti.

„V našej škole majú žiaci na druhom stupni zatiaľ dve hodiny telesnej výchovy, v každom ročníku je jedna plavecká trieda, kde majú dve dvojhodinovky plávania navyše. Je však pravdou, že deti, ktoré nešportujú v športovom klube a rodičia ich iba vozia do školy, majú minimálny pohyb, čo je na telesnej výchove trocha problém. Ako som už spomenula, do OLOV sme sa zapojili prvý rok, každým rokom je zúčastnených škôl viac. Aj u nás motivoval našich žiakov k pohybu. Všetkých potešili certifikáty, ktoré dostali, i odznaky. Vzájomne sa medzi sebou porovnávali,“ doplnila Ivana Terlandová.

Slovenský olympijský a športový výbor počas finále Olympijského odznaku všestrannosti a SUPERFinále Školského športu vo svojom stánku ponúkol účastníkom aj vzdelávacie aktivity v rámci programu Vzdelávanie o olympijských hodnotách (OVEP), ktoré podporuje Olympijská solidarita MOV. Vo FUNzóne sa návštevníci dozvedeli od členov Klubu fair play SOŠV zaujímavé informácie o hodnotách a myšlienkach fair play.

p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia