Športové aktuality
3 min. čítania

Juraj Slafkovský druhý v európskej mládežníckej ankete

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Hokejový útočník Juraj Slafkovský skončil na 2. mieste v hlasovaní o najlepšieho mladého Európana v zimných športoch za rok 2022. V hlasovaní na 51. valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov ho predstihla slovinská skokanka na lyžiach Nika Prevcová, ktorá získala Cenu Piotra Nurowského.

Hlasujúci uprednostnili zástupkyňu individuálneho športu pred kolektívnym športovcom. Zavážila aj jej osobná prítomnosť priamo v macedónskom Skopje, kde sa koná stretnutie predstaviteľov EOV. Výsledky ankety oznámili počas galavečere pri príležitosti 30. výročia založenia Olympijského výboru Severného Macedónska v Národnej opere a balete v Skopje.

Juraj Slafkovský prehral s talentom zo skokov na lyžiach

Slafkovskému, ktorý je po náročnej a predovšetkým veľmi dlhej sezóne na krátkej dovolenke, nepomohol ani fakt, že bol z pätice finalistov jediný olympijský medailista a v Pekingu sa stal najužitočnejším hokejistom turnaja, najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom.

Nika Prevcová s Cenou Piotra Nurowského
Slovinská skokanka na lyžiach Nika Prevcová s Cenou Piotra Nurowského pre najlepšieho mladého Európana v zimných športoch za rok 2022.
Foto
EOV

Sedemnásťročná Prevcová je vychádzajúca hviezda skokov na lyžiach. Slovinka svoj talent ukázala už aj v pretekoch Svetového pohára, na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže vo Vuokatti bola s dvoma zlatými medailami jednou z najúspešnejších účastníčok.

Na 3. mieste v ankete skončil nemecký snoubordista Leon Ulbricht. Ďalšími finalistami Ceny Piotra Nurowského boli rakúska zjazdová lyžiarka Victoria Olivierová a taliansky rýchlokorčuliar Lorenzo Previtali. Prevcová získala za prvenstvo štipendium vo výške 15-tisíc eur, Slafkovský dostane 8000, Ulbricht 5000 a zvyšní dvaja finalisti po 3000 eur.

Z 51. valného zhromaždenia Európskych olympijských výborov

Počas prvého dňa 51. valného zhromaždenia EOV sa v severomacedónskom Skopje zaoberali delegáti širokou škálou tém vrátane ďalšieho smerovania organizácie v postpandemickom období.

„Posledný rok bol plný aktivít. Prežili sme ťažké chvíle, ale mali sme aj veľa dôvodov na oslavu a hrdosť. Pevne verím, že sme na správnej ceste k dosiahnutiu cieľov, ktoré sme si stanovili. Naďalej sa modlíme za mier a dúfame, že sa všetci športovci vrátia na ihriská - tam, kde je posolstvo mieru a jednoty najsilnejšie,“ povedal v otváracom prejave prezident EOV Spyros Capralos.

Vo svojom príhovore vyjadril záväzok EOV dodržiavať olympijské princípy a hodnoty a vyzval národné olympijské výbory, aby sa naďalej zameriavali na využívanie športu ako prostriedku mieru a nediskriminácie.

Delegátom sa prihovorili aj prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach a prezident Ukrajinského olympijského výboru a člen MOV Sergej Bubka. Obaja propagovali neoddeliteľnú úlohu, ktorú šport zohráva pre mier a jednotu na celom svete.

Svoje správy predložili aj organizátori posledných ZOH v Pekingu i nasledujúcich veľkých podujatí – OH 2024 v Paríži, ZOH 2026 v Miláne a Cortine d’Ampezzo i Európskych hier 2023 v Krakove a Malopoľsku.

Tajomníčka Asociácie národných olympijských výborov Gunilla Lindbergová v Skopje potvrdila, že ďalšie Svetové plážové hry sa uskutočnia na Bali v Indonézii.

Podujatia a športovci
Tagy

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque