Juraj Slafkovský

1 B
193cm
104kg
Klub
Montreal Canadiens
Tréner
Jussi Ahokas
Tréner v reprezentácii
Craig Ramsay
Účasť
Úspechy

Najlepší strelec, najproduktívnejší hráč, najužitočnejší hokejista a člen All-Star tímu na ZOH 2022 v Pekingu. 
Najmladší slovenský reprezentant v histórii, najmladší strelec gólu v histórii slovenskej reprezentácie, najmladší slovenský hokejista na ZOH. 
S Florko Košice získal päť mládežníckych majstrovských titulov vo florbale. 

 

Športový vzor: Marián Hossa

Ocenenia:
Členstvo

Na prilbe ešte musel nosiť košík, napriek tomu sa stal najlepším strelcom olympijského hokejového turnaja. Súperi mali pred sedemnásťročným mladíkom v slovenskom drese Jurajom Slafkovským veľký rešpekt. Fíni v semifinále ho špeciálne strážili. V Pekingu v bronzovom slovenskom tíme šokoval hokejový svet.

Ešte predtým, ako si zložil z prilby košíc, sa stal najužitočnejším hokejistom olympijského turnaja, jeho najlepším strelcom so siedmimi gólmi a so siedmimi bodmi aj najproduktívnejším hráčom.

Rodák z Košíc Juraj Slafkovský ohromil svojou hrou v Pekingu celý svet. Napriek svojej výške ukázal skvelé nohy, šikovné ruky.

Na svoj vek bol neuveriteľne zdravo sebavedomý, nebál sa zobrať zodpovednosť na seba. A strieľal dôležité góly. Zo štvrtého útoku Slovenska, ktorý mal predovšetkým znepríjemňovať súperom život na ľade, bol od druhej štvrťfinálovej tretiny s USA v elitnom.

Stal sa idolom čínskych dobrovoľníčok i množstva ľudí doma na Slovensku. Pod Tatrami spôsobil ošiaľ, ktorý zažíval pred 28 rokmi Miroslav Šatan. Slafkovský bol o dva roky mladší, ako bol Tichý zabijak na olympijskom turnaji v Lillehammeri 1994. Šatan strelil v ôsmich zápasoch v Nórsku deväť gólov, Slafkovský v siedmich v Číne sedem.

V piatich rokoch prišiel na zimný štadión v rodných Košiciach a už z neho neodišiel. Po vyše desaťročí sa jeho meno skloňovalo v hokejových kruhoch v superlatívoch, nie nadarmo si ho v roku 2022 vybral Montreal Canadiens ako svoju jednotku. Stal sa prvou slovenskou draftovou jednotkou v histórii a odborníci mu predpovedajú skvelú budúcnosť.

Gény mohol zdediť po mame, ktorá to dotiahla do reprezentácie Slovenska v plávaní. Aj otec je navyše dosť vysoký. Od detstva mal na hokejistu výborné fyzické parametre. Bol vysoký a mohutný, dobre stavaný. A navyše neustále zlepšoval svoju korčuliarsku techniku a prácu s hokejkou.

V štrnástich hrával už za košický dorast, nastupoval aj proti o štyri roky starším súperom. Bol cieľavedomý a vedel, že sa chce rozvíjať v zahraničí. Najskôr si to zamieril do Salzburgu, odkiaľ sa presunul do Hradca Králové, kde si ho všimli skauti zo severu Európy a presvedčili ho, aby odišiel do TPS Turku. V krajine tisícich jazier tiež nastupoval proti starším súperom a postupne sa prepracoval už v mladom veku do prvého mužstva TPS.

Vo Fínsku dospel nielen hokejovo. Bez rodičov sa na severe Európy musel naučiť postarať sám o seba.

Ako šestnásťročný si zahral na majstrovstvách sveta do 20 rokov a potom prišla aj pozvánka do reprezentačného A-mužstva. Stal sa najmladším slovenským hokejistom, ktorý nastúpil  v najcennejšom drese. Hneď v prvom zápase proti Lotyšsku aj skóroval. Nakoniec si zahral aj na majstrovstvách sveta 2021 v Rige. A tréner Craig Ramsay mu veril naďalej, povolal ho na olympijskú kvalifikáciu i na samotný olympijský turnaj.

Často ho porovnávajú s Jaromírom Jágrom. Kým Jágra v hokejovom svete všetci poznajú, meno Slafkovský mnohým pred začiatkom olympijského turnaja nič nehovorilo. A jeho prepísanie robilo niektorým veľké problémy. Supertalent slovenského hokeja sa tak v prvom zápase objavil na olympijskom ľade s menovkou Slafkovksy. Na twitterovom účte Medzinárodnej hokejovej federácie ho zasa premenovali na Slafkosvky. Krídelník s číslm 20 ani netušil, že prvý zápas proti Fínsku odohral so zlou menovkou.

AUTOR: PETER PAŠUTH

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Peking 2022
SR
ľadový hokej muži B
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV