Kangwon 2024

1 S
2 B
IV.
OHM
Dátum konania
-
Počet NOV
79
Počet športov
7
Počet disciplín
81
Počet odvetví
15
Počet športovcov
1900
Mužských športovcov
950
Ženských športovkýň
950
Slovenských športovcov
49

Provincia Kangwon s centrami Pjongčang a Kangneung získala právo organizovať v poradí IV. zimné olympijské hry mládeže na 135. zasadnutí MOV 10. januára 2020 v Lausanne. Prvýkrát sa ZOH mládeže uskutočnia mimo Európu. Po olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure a 2014 v Nankingu to bude tretie významné mládežnícke podujatie na ázijskom kontinente.

V siedmich športoch v ich pätnástich odvetviach sa bude v Kórejskej republike súťažiť o 81 medailových kompletov. V programe je 32 disciplín pre chlapcov, 32 pre dievčatá a 17 súťaží miešaných družstiev. Premiéru budú mať miešané štafety v behu na lyžiach, severskej kombinácii, novinkou budú aj individuálne preteky v šortreku na 1500 m.

Medaily sa rozdajú v biatlone, boboch, skeletone, curlingu, ľadovom hokeji, krasokorčuľovaní, rýchlokorčuľovaní, šortreku, zjazdovom lyžovaní, akrobatickom lyžovaní, snoubordingu, behu na lyžiach, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach.

Organizátori využijú veľkú časť športovísk, na ktorých sa súťažilo na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu. Aj vtedy boli dejiská na území okresov Pjongčang a Kangneung v provincii Kangwon. Súťaže pod holým nebom budú v Pjongčangu, halové športy v neďalekom Kangneungu.

Maskot Mung-čo

Maskot ZOH mládeže 2024 Mung-čo je vlastne snehová guľa, ktorá vznikla pri guľovačke medzi maskotmi zimných olympijských a paralympijských hier v Pjongčangu 2018 Suhorangom a Bandabim. Mung-čo, ktorý je plný športového ducha, nadväzuje na odkaz Pjongčangu 2018. Maskot nosí okuliare a šál a na zimné olympijské hry mládeže v Kangwone čaká s búšiacim srdcom, rovnako ako mladí športovci.

Meno má odvodené od kórejského slova „Mung-čida“, čo znamená spájať rôzne myšlienky a sily. Vytvoril ho kórejský vysokoškolský študent Park Su-Jeon. Mung-čo je vodca s veľkou vášňou a odvahou, ktorý vždy natiahne ruku na pomoc.

V súlade s mottom „Mládež oslavujúca mierové spolunažívanie a jednotu prostredníctvom športu, aby sme spoločne vytvorili lepšiu budúcnosť“ sa ZOH mládeže 2024 snažia do príprav aktívne zapojiť mladých ľudí, umožniť im zdieľať názory a spoločne rásť prostredníctvom účasti.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Adam Hagara Adam Hagara
SR
krasokorčuľovanie muži S
Andrej Barnáš Andrej Barnáš
SR
zjazdové lyžovanie super-G B
Markus Sklenárik Markus Sklenárik
SR
biatlon 12,5 km B
Andrej Barnáš Andrej Barnáš
SR
zjazdové lyžovanie kombinácia 5
Kristián Rezničák Kristián Rezničák
SR
ľadový hokej muži 5
Filip Kovalčík Filip Kovalčík
SR
ľadový hokej muži 5
Samuel Hrenák Samuel Hrenák
SR
ľadový hokej muži 5
Jakub Syrný Jakub Syrný
SR
ľadový hokej muži 5
Juraj Jonas Ďurčo Juraj Jonas Ďurčo
SR
ľadový hokej muži 5
Juraj Rausa Juraj Rausa
SR
ľadový hokej muži 5
Dávid Dvořák Dávid Dvořák
SR
ľadový hokej muži 5
Ivan Matta Ivan Matta
SR
ľadový hokej muži 5
Matej Stankoven Matej Stankoven
SR
ľadový hokej muži 5
Timur Trebula Timur Trebula
SR
ľadový hokej muži 5
Marko Požgay Marko Požgay
SR
ľadový hokej muži 5
Dominik Barčák Dominik Barčák
SR
ľadový hokej muži 5
Kristián Macák Kristián Macák
SR
ľadový hokej muži 5
Roderik Černák Roderik Černák
SR
ľadový hokej muži 5
Matej Bereš Matej Bereš
SR
ľadový hokej muži 5
Michal Plančár Michal Plančár
SR
ľadový hokej muži 5
Alexej Kubat Alexej Kubat
SR
ľadový hokej muži 5
Adam Goljer Adam Goljer
SR
ľadový hokej muži 5
Tadeáš Nedielka Tadeáš Nedielka
SR
snoubording big air 5
Andrej Barnáš Andrej Barnáš
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 6
Bruno Mick Bruno Mick
SR
sánkovanie dvojsedadlové sane 6
Viktor Varga Viktor Varga
SR
sánkovanie dvojsedadlové sane 6
Bruno Mick Bruno Mick
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 7
Oliver Korbela Oliver Korbela
SR
sánkovanie štafeta družstiev 7
Viktor Varga Viktor Varga
SR
sánkovanie štafeta družstiev 7
Bruno Mick Bruno Mick
SR
sánkovanie štafeta družstiev 7
Viktória Praxová Viktória Praxová
SR
sánkovanie štafeta družstiev 7
Michaela Straková Michaela Straková
SR
biatlon šprint 6 km 10
Michal Adamov Michal Adamov
SR
biatlon 12,5 km 10
Hektor Kapustík Hektor Kapustík
SR
severská kombinácia jednotlivci 11
Hektor Kapustík Hektor Kapustík
SR
severská kombinácia jednotlivci 11
Dorota Pitoňáková Dorota Pitoňáková
SR
snoubording snoubordkros - miešané tímy 12
Oliver Šebesta Oliver Šebesta
SR
snoubording snoubordkros - miešané tímy 12
Tereza Bukasová Tereza Bukasová
SR
beh na lyžiach 4x5 km 13
Jelisej Kuzmin Jelisej Kuzmin
SR
beh na lyžiach 4x5 km 13
Emília Rendová Emília Rendová
SR
beh na lyžiach 4x5 km 13
Michal Adamov Michal Adamov
SR
beh na lyžiach 4x5 km 13
Veronika Šrobová Veronika Šrobová
SR
zjazdové lyžovanie kombinácia 13
Peter Jedinák Peter Jedinák
SR
skeleton 13
Andrej Barnáš Andrej Barnáš
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 14
Veronika Šrobová Veronika Šrobová
SR
zjazdové lyžovanie miešané tímy 14
Lea Popovičová Lea Popovičová
SR
šortrek 1500 m 15
Veronika Šrobová Veronika Šrobová
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 15
Dorota Pitoňáková Dorota Pitoňáková
SR
snoubording snoubordkros 15
Tadeáš Nedielka Tadeáš Nedielka
SR
snoubording slopestyle 15
Veronika Šrobová Veronika Šrobová
SR
zjazdové lyžovanie super-G 16
Sofia Moricová Sofia Moricová
SR
akrobatické lyžovanie skikros 17
Hugo Rybár Hugo Rybár akrobatické lyžovanie skikros 17
Tamara Mesíková Tamara Mesíková
SR
skoky na lyžiach stredný mostík 18
Michal Adamov Michal Adamov
SR
beh na lyžiach šprint voľne 18
Alžbeta Garguláková Alžbeta Garguláková
SR
biatlon šprint 6 km 18
Hektor Kapustík Hektor Kapustík
SR
skoky na lyžiach stredný mostík 19
Lea Popovičová Lea Popovičová
SR
šortrek 500 m 20
Lea Popovičová Lea Popovičová
SR
šortrek 1000 m 20
Oliver Šebesta Oliver Šebesta
SR
snoubording snoubordkros 20
Sofia Moricová Sofia Moricová
SR
akrobatické lyžovanie skikros 21
Alžbeta Garguláková Alžbeta Garguláková
SR
biatlon 10 km 22
Michaela Ižarová Michaela Ižarová
SR
šortrek 1500 m 22
Daniel Palič Daniel Palič
SR
zjazdové lyžovanie kombinácia 22
Michaela Ižarová Michaela Ižarová
SR
šortrek 1000 m 24
Viktória Praxová Viktória Praxová
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 25
Hugo Rybár Hugo Rybár akrobatické lyžovanie skikros 26
Jakub Karkalík Jakub Karkalík
SR
severská kombinácia jednotlivci 27
Daniel Palič Daniel Palič
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom 27
Emília Rendová Emília Rendová
SR
beh na lyžiach šprint voľne 27
Emília Rendová Emília Rendová
SR
beh na lyžiach šprint voľne 27
Markus Sklenárik Markus Sklenárik
SR
biatlon miešaná štafeta jednotlivcov 27
Alžbeta Garguláková Alžbeta Garguláková
SR
biatlon miešaná štafeta jednotlivcov 27
Sebastián Belicaj Sebastián Belicaj
SR
biatlon 12,5 km 27
Sebastián Belicaj Sebastián Belicaj
SR
biatlon 7,5 km 29
Desana Špitzová Desana Špitzová
SR
sánkovanie jednosedadlové sane 29
Michal Adamov Michal Adamov
SR
biatlon 7,5 km 30
Veronika Šteczová Veronika Šteczová
SR
biatlon 10 km 30
Michaela Straková Michaela Straková
SR
biatlon 10 km 35
Jakub Karkalík Jakub Karkalík
SR
skoky na lyžiach stredný mostík 39
Tereza Bukasová Tereza Bukasová
SR
beh na lyžiach šprint voľne 39
Jelisej Kuzmin Jelisej Kuzmin
SR
beh na lyžiach šprint voľne 41
Markus Sklenárik Markus Sklenárik
SR
biatlon 7,5 km 74
Veronika Šteczová Veronika Šteczová
SR
biatlon šprint 6 km 91
Michal Adamov Michal Adamov
SR
biatlon miešaná štafeta DSQ
Markus Sklenárik Markus Sklenárik
SR
biatlon miešaná štafeta DSQ
Michaela Straková Michaela Straková
SR
biatlon miešaná štafeta DSQ
Alžbeta Garguláková Alžbeta Garguláková
SR
biatlon miešaná štafeta DSQ
Veronika Šrobová Veronika Šrobová
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Mia Chorogwická Mia Chorogwická
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Daniel Palič Daniel Palič
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Andrej Barnáš Andrej Barnáš
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Vanesa Vulganová Vanesa Vulganová
SR
zjazdové lyžovanie slalom DNF
Mia Chorogwická Mia Chorogwická
SR
zjazdové lyžovanie kombinácia DNF
Vanesa Vulganová Vanesa Vulganová
SR
zjazdové lyžovanie kombinácia DNF
Mia Chorogwická Mia Chorogwická
SR
zjazdové lyžovanie super-G DNF
Vanesa Vulganová Vanesa Vulganová
SR
zjazdové lyžovanie super-G DNF
Daniel Palič Daniel Palič
SR
zjazdové lyžovanie super-G DNF
Mia Chorogwická Mia Chorogwická
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom DNF
Vanesa Vulganová Vanesa Vulganová
SR
zjazdové lyžovanie obrovský slalom DNF

Kvalifikovaní športovci

0

Alexej Kubat

ľadový hokej
0

Kristián Macák

ľadový hokej
0

Dominik Barčák

ľadový hokej
0

Juraj Rausa

ľadový hokej
0

Jakub Syrný

ľadový hokej
0

Filip Kovalčík

ľadový hokej
0

Samuel Hrenák

ľadový hokej
0

Adam Goljer

ľadový hokej
0

Juraj Jonas Ďurčo

ľadový hokej
0

Dávid Dvořák

ľadový hokej
0

Kristián Rezničák

ľadový hokej
0

Ivan Matta

ľadový hokej
0

Matej Stankoven

ľadový hokej
0

Timur Trebula

ľadový hokej
0

Marko Požgay

ľadový hokej
0

Roderik Černák

ľadový hokej
0

Matej Bereš

ľadový hokej
0

Michal Plančár

ľadový hokej
0

Michaela Ižarová

šortrek - 500 m, 1000 m, 1500 m
1

Lea Popovičová

šortrek - 500 m, 1000 m, 1500 m
0

Desana Špitzová

sánkovanie
0

Viktória Praxová

sánkovanie
0

Tamara Mesíková

skoky na lyžiach
0

Tereza Bukasová

beh na lyžiach - 7,5 km klasicky, šprint voľne, 4x5 km
0

Emília Rendová

beh na lyžiach - 7,5 km klasicky, šprint voľne, 4x5 km
0

Vanesa Vulganová

zjazdové lyžovanie
0

Mia Chorogwická

zjazdové lyžovanie
0

Veronika Šrobová

zjazdové lyžovanie
0

Dorota Pitoňáková

snoubording - snoubordkros, snoubordkros - miešané tímy
0

Sofia Moricová

akrobatické lyžovanie - skikros
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque