Kangwon 2024

OHM
Dátum konania
-
Počet disciplín
81
Počet športovcov
1900
Mužských športovcov
950
Ženských športovkýň
950

Provincia Kangwon s centrami Pjongčang a Kangneung získala právo organizovať v poradí IV. zimné olympijské hry mládeže na 135. zasadnutí MOV 10. januára 2020 v Lausanne. Prvýkrát sa ZOH mládeže uskutočnia mimo Európu. Po olympijských hrách mládeže 2010 v Singapure a 2014 v Nankingu to bude tretie významné mládežnícke podujatie na ázijskom kontinente.

V siedmich športoch v ich pätnástich odvetviach sa bude v Kórejskej republike súťažiť o 81 medailových kompletov. V programe je 32 disciplín pre chlapcov, 32 pre dievčatá a 17 súťaží miešaných družstiev. Premiéru budú mať miešané štafety v behu na lyžiach, severskej kombinácii, novinkou budú aj individuálne preteky v šortreku na 1500 m.

Medaily sa rozdajú v biatlone, boboch, skeletone, curlingu, ľadovom hokeji, krasokorčuľovaní, rýchlokorčuľovaní, šortreku, zjazdovom lyžovaní, akrobatickom lyžovaní, snoubordingu, behu na lyžiach, severskej kombinácii a v skokoch na lyžiach.

Organizátori využijú veľkú časť športovísk, na ktorých sa súťažilo na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu. Aj vtedy boli dejiská na území okresov Pjongčang a Kangneung v provincii Kangwon. Súťaže pod holým nebom budú v Pjongčangu, halové športy v neďalekom Kangneungu.

Maskot Mung-čo

Maskot ZOH mládeže 2024 Mung-čo je vlastne snehová guľa, ktorá vznikla pri guľovačke medzi maskotmi zimných olympijských a paralympijských hier v Pjongčangu 2018 Suhorangom a Bandabim. Mung-čo, ktorý je plný športového ducha, nadväzuje na odkaz Pjongčangu 2018. Maskot nosí okuliare a šál a na zimné olympijské hry mládeže v Kangwone čaká s búšiacim srdcom, rovnako ako mladí športovci.

Meno má odvodené od kórejského slova „Mung-čida“, čo znamená spájať rôzne myšlienky a sily. Vytvoril ho kórejský vysokoškolský študent Park Su-Jeon. Mung-čo je vodca s veľkou vášňou a odvahou, ktorý vždy natiahne ruku na pomoc.

V súlade s mottom „Mládež oslavujúca mierové spolunažívanie a jednotu prostredníctvom športu, aby sme spoločne vytvorili lepšiu budúcnosť“ sa ZOH mládeže 2024 snažia do príprav aktívne zapojiť mladých ľudí, umožniť im zdieľať názory a spoločne rásť prostredníctvom účasti.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV