Skončili sa ZOH mládeže 2024, Taliani sú najúspešnejšou krajinou

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Prvé zimné olympijské hry mládeže na ázijskom kontinente sú už minulosťou. Digitálny oheň v Olympijskom parku v Kangnungu definitívne vyhasol počas krátkeho záverečného ceremoniálu. Slovenskú vlajku priniesli na pódium bežkyňa na lyžiach Emília Rendová a hokejista Dominik Barčák.

Záverečný ceremoniál bol v chladnom počasí a za mierneho sneženia oslavou výkonov športovcov a tiež tých, ktorí prispeli k tomu, že sa pre účastníkov stalo podujatie v provincii Kangwon nezabudnuteľným zážitkom.

Thomas Bach na záverečnom ceremoniáli medzi Ukrajincami

Na ZOH mládeže 2024 sa predstavilo 1801 športovcov zo 78 krajín. O hladký priebeh podujatia sa staralo 1984 dobrovoľníkov.

V rámci programu vystúpili kórejský raper Lee Jung-dži s piesňou „Fire“, tanečná skupina 1Million, miestny DJ K.hertz, ktorý hral tanečné a k-popové hity, a mládežnícky zbor Kangnung.

Medzi divákmi nechýbal prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach, ktorý chvíle čakania na vystúpenie na pódium strávil medzi ukrajinskými športovcami. Vo svojom príhovore sa Thomas Bach poďakoval všetkým účastníkom a vyzval ich, aby si užili záverečnú párty.

Digitálny oheň definitívne vyhasol

Digitálny oheň uhasila skupina dobrovoľníkov a maskot Moong-čo symbolickým hádzaním snehu. Súčasťou ceremoniálu bol aj videoklip, ktorý zhrnul najlepšie momenty z 13 dní súťažného programu.

Prvé zimné olympijské hry mládeže organizované v Ázii sa konali na 12 športoviskách v regióne Kangwon vrátane siedmich športovísk, ktoré boli použité počas zimných olympijských hier v Pjongčangu 2018.

Taliani vyhrali medailovú bilanciu ZOH mládeže, Slovensko na 25. mieste

Najúspešnejšou krajinou zimných olympijských hier mládeže 2024 v juhokórejskom Kangwone sa stalo Taliansko. Slovensko obsadilo v medailovej bilancii krajín 25. pozíciu. V Kangwone získalo medaily celkovo 32 krajín.

Taliani vyhrali medailovú bilanciu vďaka 11 zlatým, 3 strieborným a 4 bronzovým medailám. Druhí Nemci získali o dva cenné kovy viac, avšak len 9 bolo najcennejšej hodnoty. Tretia v medailovej bilancii bola domáca Kórejská republika.

Podľa počtu cenných kovov sú na tom najlepšie Spojené štáty americké, ktorých zástupcovia vybojovali spolu 21 medailí. O dva menej mali Nemci, po osemnásť Taliani, Francúzi a Číňania.

Slovensko by sa podľa počtu cenných kovov posunulo na 20. miesto. O slovenské medaily sa postarali krasokorčuliar Adam Hagara, biatlonista Markus Sklenárik a lyžiar Andrej Barnáš.