Výzva

Vyspi sa na rok 2022!

s hlavným partnerom Slovenského olympijského tímu Allianz

Novoročná výzva, akú ste ešte nezažili! Vašou jedinou úlohou bude poriadne sa vyspať.
Kto sa stane najpoctivejším spáčom tohto roku?

Zaregistrujte sa a počas piatich dní si zapisujte, ako dlho ste v noci spali.

 

Vyspi sa na rok 2022!

Koľko hodín denne spíte? Svetová zdravotnícka organizácia odporúča spať osem hodín denne. Vedci na celom svete sa zhodli na tom, že spánok je pre život nevyhnutný proces, za ktorý neexistuje náhrada. Hoci patrí k najdôležitejším potrebám človeka, mnohí ho podceňujú a svoj život tak oberajú o to najvzácnejšie – zdravie. Poďte spolu s nami nahliadnuť do zázračného sveta spánku a hrajte o skvelé ceny (nielen) pre dobrý spánok.

Vyhrať môžete tieto skvelé ceny:

darčekový poukaz pre dve osoby do Kúpeľov Dudince

1x darčekový poukaz pre dve osoby do Kúpeľov Dudince 
viac info

záťažová prikrývka pre dospelých ZORAS

1x záťažová prikrývka pre dospelých ZORAS
viac info

zdravotný anatomický vankúš ZORAS

1x zdravotný anatomický vankúš ZORAS
viac info 

žiarovka a okuliare

žiarovka a okuliare 
viac info

záťažová maska na oči ZORAS

1x záťažová maska na oči ZORAS 
viac info

originálny hrnček Slovenského olympijského tímu

5x originálny hrnček Slovenského olympijského tímu 

Ako na výzvu?

Registrácia

1. Zaregistrujte sa/Prihláste saZaregistrujte sa/Prihláste sa na našom webe. Na stránke výzvy vyplňte spánkové údaje za prvú noc.

Kalendár

2. Vaša výzva „Vyspi sa na rok 2022” bude trvať päť dní od registrácie.

Kalendár zapisovanie spánku

3. Ideálne každý deň sa prihláste na stránku výzvy a do svojho spánkového kalendára zapíšte, koľko hodín ste spali uplynulú noc.

Kalendár

4. Hodiny spánku si môžete dopísať aj spätne, takže ak na to niektorý deň zabudnete, nič sa nestane. Vo svojom spánkovom kalendári doplníte chýbajúce dni.

Registrácia

Allianz kvíz o spánku

Čo viete o spánku? Otestujte svoje vedomosti a hrajte o vecné ceny od Slovenského olympijského tímu! Do žrebovania vás zaradíme, ak správne odpoviete aspoň na tri z piatich otázok. Ak sa vám to nepodarí na prvý raz, kvíz môžete zopakovať. 

Zapojiť sa do kvízuPrihlásenie do kvízu

Vedeli ste, že…

S dlhodobým nedostatkom spánku sa spája vznik srdcovo-cievnych ochorení, hormonálna nerovnováha, vysoký krvný tlak, cukrovka a ďalšie.

Ak sa pred učením dobre vyspíte, zlepšuje sa vaša schopnosť zapamätať si nové informácie až o 20% až 40%.

Tie dôležité vo vás upevní, tie, ktoré váš mozog vyhodnotí ako nepotrebné, vyhodí a spraví vám miesto na ďalšie.

Kvalitný spánok vám pomáha udržať si chladnú hlavu.

Ak svojmu organizmu nedáte dosť času na regeneráciu spánkom, zvyšuje sa tep srdca a krvný tlak. Zvyšuje sa tiež riziko vápenatenia koronárnych tepien až o 300%.

Je to spôsobené tým, že spánok má veľkú zásluhu nad kontrolou hormónov leptínu a ghrelínu. Leptín sa spája s pocitom nasýtenia a ghrelín s pocitom hladu. Ak spíte málo, telo nad nimi stráca kontrolu. Na jednej strane intenzívnejšie pociťujete hlad, na druhej strane pocit nasýtenia prichádza neskôr, ako by mal.

A to sa netýka len mužov, ale aj žien. U mužov má nekvalitný spánok na svedomí zníženie tvorby testosterónu v krvi, u žien dlhodobý spánok kratší ako šesť hodín vedie k poklesu hormónu, ktorý je dôležitý pre ovuláciu.

Výskumy naznačujú, že ľudia, ktorí si doprajú kvalitný a dostatočne dlhý spánok sa dokážu lepšie vysporiadať s infekciami a sú voči nim aj odolnejší. Tajomstvo tkvie v tom, že dôležitou súčasťou nášho imunitného systému sú špeciálne NK bunky, ktoré nedostatok spánku dokáže znížiť až o 70%.

Môže za to REM fáza, teda snívanie. Počas tejto fázy má mozog tendenciu uvažovať iným než zaužívaným spôsobom. Vytvára si vlastné originálne postupy, ktoré by nám počas bdenia nenapadli. Mnohí ľudia, ktorí sa deň predtým trápili s ťažkou úlohou, ju po dobrom spánku vyriešili akoby mávnutím zázračného prútika.

Najhoršie vnímame LED svetlá. Predstavte si, že o deviatej začnete čítať knihu. Po hodine budete v tom, že je desať hodín. Ak ju budete čítať na displeji s modrým svetlom, o desiatej si budete myslieť, že je len osem hodín.

Pre kvalitný spánok je dôležité, aby každá jedna fáza trvala do konca. Zvonivý tón budíka nás dokáže vytrhnúť aj z najhlbšieho spánku a narušiť spánkový cyklus.

7 tajných tipov na zdravý spánok

Budík

Choďte spať a vstávajte v tom istom čase, a to nielen cez týždeň, ale aj cez víkend. Naše telo miluje stereotypy, obzvlášť, ak sa to týka spánku. Ideálne je vstávať bez budíka, ak ho predsa len potrebujete, zvoľte jemný a postupný tón, ktorý pre váš organizmus nebude takým šokom.

Večierka

Zaspať by ste mali ideálne pred jedenástou večer. Len vtedy sa v dostatočnom množstve vylúči rastový hormón, ktorý má množstvo funkcií. Napríklad telu pomáha odbúravať tukové tkanivo a podnecuje imunitu.

Teplomer

Spite v chladnej a tmavej miestnosti. Teplota v miestnosti by mala mať dokonca len 18,3 stupňov Celzia. Svetlo zas vedie k stimulácii a zabraňuje tvorbe melatonínu, ktorý má rozhodujúce slovo pri spánku. Aj malá lampa môže narušiť spánok, hoci sa zdá, že nie je škodlivá.

Meditácia

Pred spánkom relaxujte. Pod relaxom však nemyslíme sledovanie televízie ani vysedávanie na sociálnych sieťach. Relaxujte čítaním knihy, meditáciou, hraním nenáročných spoločenských hier alebo horúcim kúpeľom.

Notebook

Jeden až dve hodiny pred spánkom sa pokúste vyhnúť elektronickým zariadeniam s modrým svetlom, ktoré má stimulačné účinky a ukrajuje vám z kvality spánku.

Alkohol a cigarety

Kofeín prijímajte najneskôr 8 hodín pred spánkom. Vyhýbajte sa nikotínu, má stimulačné účinky a mnohí fajčiari sa kvôli nemu nad ránom budia. Pohárik pred spaním tiež nie je najlepší nápad. Alkohol síce pôsobí ako sedatívum, ale so zdravým spánkom nemá nič spoločné. Počas noci sa budete často budiť.

Posteľ

Posteľ je určená len na spánok a intímne aktivity, určite nie na prácu, sledovanie televízie, či dokonca jedenie. I keď berieme, že nedeľňajšie raňajky do postele majú svoje čaro.

 

Misia Peking: Športovci a spánok

Anastasia Kuzminová

„Spánok je veľmi dôležitý nielen v živote športovca, ale aj každého človeka už od prvých rokov jeho života. Počas športovej kariéry bol pre mňa najkrajším a najjednoduchším spôsobom regenerácie. Bez dobrého spánku by som sa ako biatlonistka nemohla koncentrovať na streľbu a športový výkon.“

trojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová a ambasádorka kampane Misia Peking

„Spánok pre mňa znamená najlepšiu regeneráciu, ktorá je nevyhnutná pre správne fungovanie môjho tela. Snažím sa spať minimálne 8 hodín v noci a 1 hodinu po obede, pred druhou tréningovou fázou. Vrcholový šport je o malých detailoch a každé ponocovanie alebo nekvalitný spánok na sebe cítim aj niekoľko dní.“

biatlonistka Paulína Fialková

Paulína Fialková
Matej Zmij

„Spánok ma v športe ovplyvňuje do veľkej miery. Keďže pri športe, ktorý robím, je dôležité,  aby fungovalo všetko na sto percent, nemôžem si dovoliť podceniť túto stránku prípravy. Na kvalitný spánok pred výkonom si dávam veľký pozor a len veľmi ťažko by som podal očakávaný výkon bez dobrého spánku.“

sánkar Matej Zmij

 

„Milujem spánok. A nemyslím celodenné vylihovanie v posteli a vyspávanie celé dopoludnie. Pre mňa je spánok veľmi dôležitý na to, aby som mohla podávať maximálne výkony a aby som sa mohla plne sústrediť na to, čo mám robiť. Potrebujem spať každú noc minimálne osem hodín. Keď sa stane, že dlho cestujeme, alebo som sa zle, či málo vyspala, cítim to na sebe.“

bobistka Viktória Čerňanská

Paulína Fialková

Pravidlá súťaže

Spánková výzva „Vyspi sa na rok 2022” 

Vašou úlohou je spať. Do spánkovej sa zapojíte registráciou v registračnom formulári, ktorý nájdete v úvode tejto stránky. Vaša výzva bude trvať 5 kalendárnych dní od momentu, ako sa zaregistrujete. Každý deň počas týchto piatich dní si zaznamenávajte, koľko hodín ste uplynulú noc spali. Ak si to nestihnete zaznamenať každý deň, môžete si hodiny doplniť kedykoľvek aj spätne počas trvania vašej výzvy. 

Kalendárik, do ktorého si budete zaznamenávať hodiny spánku, sa vám zobrazí po prihlásení sa na našu stránku. Žrebovať budeme spomedzi všetkých, ktorí splnia výzvu a budú mať vyplnenú tabuľku počas všetkých piatich dní. Pamätajte na to, že najlepší spáči spia 8 až 9 hodín! 

Žrebovať budeme až desiatich výhercov, ktorí môžu získať skvelé ceny. Do výzvy sa môžete zaregistrovať do 23. januára 23:59. Štatút súťaže.

O čo hráte? 

Liečebný pobyt „Predĺžený víkend Medical Mini” pre 2 osoby v Kúpeľoch Dudince v hodnote 525 eur. 

1x záťažová prikrývka pre dospelých od ZORAS

1x zdravotný anatomický vankúš od ZORAS

1x biodynamická žiarovka Vitae a červené okuliare od ZORAS

1x záťažová maska Balance od ZORAS

5x originálny hrnček Slovenského olympijského tímu 

 

Výhercovia

Darčekový poukaz pre 2 osoby na liečebný pobyt v Kúpeľoch Dudince: Denisa Andrejčíková 
Záťažová prikrývka Balance ZORAS:  Lenka Paseková
Zdravotný anatomický vankúš ZORAS: Matúš Kramárik
Biodynamická žiarovka a červené okuliare ZORAS: Lenka Roncová
Hrnček Slovenského olympijského tímu: Slavomír Zaťko, Michaela Kekeláková, Lukáš Kendra, Pavel Matta, Eva Macikova

 

Allianz kvíz o spánku 

Pripravili sme pre vás päť otázok. Do žrebovania vás zaradíme, ak odpoviete správne aspoň na tri otázky. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, môžete to skúsiť opäť. Do kvízu sa môžete zapojiť len vtedy, ak budete zaregistrovaní na našej stránke. 

O čo hráte? 

3x originálny hrnček Slovenského olympijského tímu 

1x kniha „Prečo spíme?” 

1x záťažová prikrývka pre dospelých od ZORAS

Máš otázky? Napíš nám na [email protected] 

Výzvu „Vyspi sa na rok 2022” všetkým spáčom prinášame s naším hlavným partnerom ALLIANZ.

Allianz logo
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV