Športové aktuality
5 min. čítania

Päťnásobná sánkarská olympionička, predsedníčka OK Vysoké Tatry a individuálna členka SOV Mária Jasenčáková oslavuje v sobotu šesťdesiatku

Ľubomír Souček

Sánkarka Mária Jasenčáková sa na ZOH 1998 v Nagane stala historicky prvým športovcom zo Slovenska, ktorý si pripísal päť olympijských účastí – a to ešte o jednu olympiádu nie vlastnou vinou prišla. Pod piatimi kruhmi reprezentovala de facto tri krajiny – v Lake Placide 1980, kde dosiahla svoj najlepší olympijský výsledok v živote – 9. miesto, ako aj v Sarajeve 1984 (12. miesto) Československú socialistickú republiku, v Albertville 1992 (20. miesto) Českú a Slovenskú federatívnu republiku, a potom v Lillehammeri 1994 aj v Nagane 1988 (zhodne 15. miesto) Slovenskú republiku. Rodáčka z Popradu-Spišskej Soboty v sobotu 21. októbra oslavuje šesťdesiatku.

Mária Jasenčáková je nepochybne najväčšia pretekárska osobnosť v histórii slovenského sánkovania. Okrem piatich olympijských účastí má konte aj dve víťazstvá v pretekoch Svetového pohára a štvrté miesto z majstrovstiev Európy 1984. Je zaujímavé, že keď ju v roku 2010 uviedli do Tatranskej športovej siene slávy v Starom Smokovci, po siedmich mužoch získala túto poctu ako prvá žena.

Pri jazde na ZOH v Nagane. FOTO: ŠTART
Pri jazde na ZOH v Nagane.
Foto
ŠTART

V sánkarskom športe sa Mária Jasenčáková úspešne realizovala aj mimo toboganu. Ešte počas pretekárskej kariéry začala pôsobiť v Slovenskom sánkarskom zväze. V roku 1996 sa stala generálnou sekretárkou zväzu a v tejto funkcii pôsobila až do roku 2014. Veľké meno v tomto športe zužitkovala aj na medzinárodnej scéne. V rokoch 2006 – 2014 pôsobila ako členka exekutívy Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL). Predtým bola členka športovej komisie FIL, v súčasnosti je členka technickej komisie aj komisie mládeže FIL. Štyrikrát sa zúčastnila na zimných olympijských hrách ako technická delegátka. Oficiálne tak bola na deviatich ZOH! Na ZOH 2018 v Pjongčangu ju síce nevybrali, ale je technická delegátka FIL na všetky preteky Svetového pohára a na majstrovstvá sveta juniorov.

Mária Jasenčáková pred niekoľkými rokmi pri vystúpení na valnom zhromaždení SOV ako šéfka dozornej ardy SOV. FOTO: JÁN SÚKUP
Mária Jasenčáková pred niekoľkými rokmi pri vystúpení na valnom zhromaždení SOV ako šéfka dozornej ardy SOV.
Foto
JÁN SÚKUP

Mária Jasenčáková je dlhodobo veľmi aktívna aj na olympijskej pôde. V pléne Slovenského olympijského výboru (SOV) dlhšie zastupovala olympionikov, od apríla 2007 je nepretržite individuálnou členkou SOV. Naposledy bola znovu zvolená vlani v novembri. Dve štvorročné funkčné obdobia viedla dozornú radu SOV (v rokoch 2001 – 2008), v tom ďalšom pôsobila ako jej členka.

Veľa rokov Mária Jasenčáková vedie Olympijský klub Vysoké Tatry, ktorý patrí k najaktívnejším regionálnym olympijským klubom na Slovensku. Dlhší čas pôsobí aj ako členka výkonného výboru Združenia olympijských klubov SR. Podieľa sa na organizácii množstva podujatí predovšetkým pre mládež a je neodmysliteľnou postavou Medzinárodného olympijského tábora mládeže, ktorý SOV každoročne organizuje vo Vysokých Tatrách. V poslednom období sa vrhla na tzv. severskú chôdzu, je akreditovaná inštruktorka nordic walkingu.

Ako predsedníčka Olympijského klubu Vysoké Tatry vlani preberala Cenu Vincenta Lafka - Olympijský klub roka z rúk viceprezidenta SOV pre olympizmus Vladimíra Millera. FOTO: JÁN SÚKUP
Ako predsedníčka Olympijského klubu Vysoké Tatry vlani preberala Cenu Vincenta Lafka - Olympijský klub roka z rúk viceprezidenta SOV pre olympizmus Vladimíra Millera.
Foto
JÁN SÚKUP

V roku 2003 SOV Márii Jasenčákovej udelil – ako vôbec prvej – svoje výročné ocenenie Cenu Matyldy Pálfyovej, ktorá sa udeľuje ženám za športové výsledky, resp. za aktivitu v športe a v olympijskom hnutí. V roku 2009 dostala Strieborné kruhy SOV.

Pri rôznych príležitostiach si Mária Jasenčáková zaspomínala na roky svojej pretekárskej kariéry. Z jej spomienok sme vybrali nasledovné:

Na základnej škole som bola v atletickom oddieli, ale nemali sme kde poriadne trénovať, tak ma napokon zlákali sánkari. Tréningom som sa učila disciplíne a snažila som sa byť čo najlepšia. To je dôležité vo všetkom, čo človek robí, nielen v športe.“

„Dá sa povedať, že objavil ma Dušan Činčár. Bolo to v roku 1971. Už keď vtedy pred 40 rokmi spoločne s Walterom Marxom robili v Tatrách nábor, mi povedal, že raz by som mohla aj reprezentovať. Moju dlhoročnú kariéru som prežila predovšetkým pod jeho vedením. Bol pre mňa veľkou autoritou. V detstve som mala od neho odstup, veď bol o 15 rokov starší, ale postupne sa náš vzťah tréner – pretekárka zmenil na priateľský a taký zostal až do jeho smrti.“

Mária Jasenčáková pri hlasovaní v pléne SOV spoločne s ďalšou olympioničkou, hádzanárkou Jankou Stašovou. FOTO: JÁN SÚKUP
Mária Jasenčáková pri hlasovaní v pléne SOV spoločne s ďalšou olympioničkou, hádzanárkou Jankou Stašovou.
Foto
JÁN SÚKUP

„Z výsledkov, ktoré som dosiahla, si najviac vážim deviate miesto na ZOH 1980 v Lake Placide, pretože z krajín, ktoré nemali umelo chladenú dráhu, som práve ja získala najlepšie umiestenie.“

„Venovala som sa dlhšie len štúdiu a športu, životné starosti ma netrápili. V tejto atmosfére som absolvovala ZOH 1980 v Lake Placide i ZOH 1984 v Sarajeve. Potom som sa však nepohodla s českými funkcionármi vo vedení zväzu a aj keď som v pretekoch SP 1987 v Sarajeve skončila druhá, na olympiádu do Calgary ma nepustili. Dostala som sa až do Albertville 1992. Predpokladala som, že to bude moja rozlúčka, ale vznik samostatnej Slovenskej republiky mi vdýchol novú motiváciu. Tá ma doviedla do Lillehammeru 1994. A potom, hoci som už mala po štyridsiatke, ma zase veľmi motivovalo Nagano 1998. V Japonsku som nikdy predtým nebola a veľmi som ho chcela navštíviť. Navyše som si uvedomila, že môžem utvoriť historický slovenský rekord. Tak som potiahla ešte štyri roky, hoci som musela trénovať popri zamestnaní.“

Slovenský olympijský výbor jubilantke Márii Jasenčákovej srdečne blahoželá k šesťdesiatke!

p24

Do olympijských hier v Paríži zostáva