Ženských športovkýň
611
Slovenských športovcov
14

OH 1960 v Ríme sa všeobecne stretli s veľmi pozitívnym ohlasom. Televízne stanice premiérovo prenášali priame prenosy z olympijských súťaží do celého sveta. Prvý raz v histórii došlo k oficiálnemu predaju vysielacích práv, ktoré sa odvtedy pre organizátorov stávali postupne najdôležitejším zdrojom príjmov. Na úspešnom marketingovom programe OH 1960 sa finančne či tovarovo podieľalo dovedna 46 talianskych a medzinárodných firiem. Vďaka výdatnej súkromnej podpore sa hry s dovtedy najväčším rozsahom podarilo zorganizovať na vysokej úrovni. Ich pozoruhodnosťou bolo, že viacero súťaží sa odohralo v scenérii antických stavieb, napríklad gymnastické súťaže v Caracallových kúpeľoch. Olympijskú dedinu v Ríme prvý raz poňali ako ozajstné mestečko a po skončení OH slúžila ako sídlisko. Rapídny nárast výkonov ilustrovalo 15 svetových a 56 olympijských rekordov. Prispelo k tomu aj na športovom poli čoraz očividnejšie súperenie dvoch protichodných politických táborov – Východu na čele so ZSSR a Západu na čele s USA. Zo súboja veľmocí podobne ako v Melbourne vyšiel víťazne Sovietsky zväz. Jeho gymnasti Boris Šachlin a Larisa Latyninová ovládli rebríček medailovo najúspešnejších jednotlivcov. Kuriózne bolo víťazstvo Viktora Kapitonova v cyklistických pretekoch s hromadným štartom. Pomýlil si počet okruhov a z triumfu sa radoval predčasne. Kolo pred koncom zosadol z bicykla, ale Talian Trapé, s ktorým bol dovtedy v úniku, pokračoval v jazde. Zmätený Kapitonov sa ho vydal stíhať a dramatický duel na cieľovej páske vyhral. Najväčšou hviezdou výpravy USA bola atlétka tmavej pleti Wilma Rudolphová. „Čierna gazela“, ktorá dominovala v šprintoch, prekonala v detstve obrnu a tri roky sa učila znovu chodiť... Obdivuhodný bol aj novozélandský víťaz behu na 5 km Murray Halberg, ktorý si zamlada pri ragby rozmliaždil rameno a v Ríme štartoval ako invalid. Maximálnu popularitu si prvý raz vôbec vyslúžil čierny športovec z Afriky – bosonohý Etiópčan Abebe Bikila senzačným spôsobom triumfoval v maratóne. Dánsky jachtár Paul Bert Elvström už na štvrtých hrách v sérii od Londýna 1948 vyhral individuálnu disciplínu, tretí raz v triede Finn. Štvrté zlato v sérii získal ako prvý v histórii. Naši športovci prvý raz štartovali pod hlavičkou „socialistickej“ ČSSR. O tri zlaté medaily sa postarali gymnastka Eva Bosáková, boxer Bohumil Němeček a veslársky dvojskif Václav Kozák – Pavel Schmidt. Bratislavčan Schmidt je dodnes jediným Slovák s veslárskym olympijským zlatom. Žiaľ, OH v Ríme negatívne poznačila smrteľná tragédia v cestných cyklistických pretekoch družstiev. V časovke družstiev v úmornej talianskej horúčave skolabovali Dáni Knut Enemark Jensen a Jörgen Jörgensen. Jensen napokon v nemocnici zomrel – ako vysvitlo po priznaní dánskeho trénera, užil zakázané podporné prostriedky.