O programe

Prax a skúsenosti sú neodmysliteľnou súčasťou práce novinárov, nevynímajúc tých, ktorí sa rozhodli vydať cestou športu. Pre študentov vysokých škôl, ktorí svoju kariéru vidia v športovej žurnalistike, je tu inovatívny koncept stáže, v ktorej sa budú učiť od jedných z najlepších športových novinárov na Slovensku! Vďaka tomu, že stáž bude prebiehať prevažne v online priestore, zúčastniť sa na nej môžu študenti z celého Slovenska.

Program športovej žurnalistiky je projekt Slovenského olympijského a športového výboru zameraný na praktické doplnkové vzdelávanie študentov vysokých škôl. Jeho cieľom je prispieť k vzdelávaniu športových novinárov, ktorí tvoria neodmysliteľnú časť športu nielen na Slovensku. Praktické, ale i teoretické skúsenosti študentom odovzdajú novinári, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v športových redakciách v slovenských médiách.

Máte otázku?
Napíšte nám e-mail.
[email protected]

skryť

Koho hľadáme?

Účastníkmi programu sa stanú 14 študenti, ktorí našich lektorov presvedčia, že to s novinárčinou myslia naozaj vážne. Vyberať budeme na základe motivačného listu, ako aj vašej doterajšej tvorby – či už publikovanej, alebo nepublikovanej. Dôležitá je pre nás vaša motivácia a chuť vzdelávať sa.

Prijatí uchádzači

Spomedzi 112 prihlásených záujemcov vybrali lektori 10 reportérov a štyroch fotografov. Prijatí reportéri: Šimon Čop, Silvester Bobko, Marek Čižmár, Peter Guman, Simona Škulaviková, Patrik Liščinský, Jozef Pikula, Viktor Kalinács, Nina Ušiaková, Nikola Bartošová. Prijatí fotografi: Mária Šišková, Daniel Stehlík, Veronika Mihaliková, Nándor Fekete.

10 reportérov

10 reportérov

Stáž je určená pre študentov, ktorí svoju budúcnosť vidia najmä v športových redakciách printových a online médií, ale aj v televízii či v rozhlase. Vašimi mentormi, s ktorými budete komunikovať najmä online, budú novinári priamo z praxe.

olympiady

4 fotografov

Baví vás fotenie a viete si predstaviť, že by ste sa raz zamestnali v médiách ako fotografi? Bez profesionálnej techniky to však nepôjde. Spojili sme sa preto so spoločnosťou CANON, ktorá počas trvania stáže zapožičia stážistom profesionálnu techniku.

Ako bude program prebiehať?

 

knihy

 

ONLINE

Lektor vám zadá úlohu (spracovať tému, rozhovor, reportáž, komentár atď.) a deadline na spracovanie. Po vypracovaní si prostredníctvom online videohovoru výstup spoločne rozoberiete a lektor vám prezradí svoje „know-how”, ako ho vylepšiť a na čo si dávať pozor pri tvorbe ďalších výstupov.

 

 

 

WORKSHOPY

Súčasťou programu budú tri celodenné workshopy, ktoré sa uskutočnia v Bratislave. Workshopy budú zložené z teoretickej, ale aj praktickej časti a viesť ich budú odborníci priamo z praxe. Dozviete sa napríklad to, akú úlohu zohrávajú v kariére novinára sociálne siete, ako sa tvoria podcasty, aký by mal byť vzťah športovca a novinára, ako vyzerá práca v športovej redakcii 21. storočia, aké sú špecifiká práce hovorcu športového zväzu, komentátora či televízneho redaktora a množstvo ďalších zaujímavých tém.

 

knihy

Lektori

Marian Szucs

Marián Szűcs

Celý program športovej žurnalistiky má pod palcom súčasný šéfeditor nového športového portálu Športnet.sk, ktorý vychádza zo športovej redakcie denníka SME a sme.sk.

zobraziť viac
Boris Vanya

Boris Vanya

Boris je šéfredaktor nového športového portálu Športnet.sk, ktorý vychádza zo športovej redakcie denníka SME a sme.sk. Prvé skúsenosti so športovou žurnalistikou začal zbierať v roku 1995 v denníku Pravda. V denníku SME pôsobí od roku 2015.

zobraziť viac
Viktor Kiššimon

Viktor Kiššimon

V súčasnosti pôsobí v športovej redakcii denníka SME, predtým pracoval v TASR, v denníku Šport, Pravda či v RTVS. Počas svojho pôsobenia v televízii bol vedúcim vydania relácie Góly - body - sekundy. Prednášal na katedre žurnalistiky UK v Bratislave.

zobraziť viac
Peter Pašuth

Peter Pašuth

Dlhé roky pôsobil v tlačovej agentúre SITA. V rokoch 2015-2019 bol zástupca šéfredaktora denníka Šport. Po odchode sa venuje PR komunikácii v agentúre Grape PR.

zobraziť viac
Tomáš Kyselica

Tomáš Kyselica

Tomáš vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Ako redaktor pôsobil v TASR, denníku Šport a dnes vedie redakciu v SZĽH.

zobraziť viac
Michal Svítok

Michal Svítok

Od roku 2005 spolupracuje s Tlačovou agentúrou SR (TASR) ako fotoreportér, kde v súčasnosti pôsobí ako vedúci Obrazovej redakcie. Je držiteľom cien  Slovak Press Photo a cien Literárneho fondu.

zobraziť viac
Martin Baumann

Martin Baumann

Pôsobí ako fotograf v tlačovej agentúre TASR. Zúčastnil sa na troch olympijských hrách, šiestich majstrovstvách sveta v hokeji a mnohých iných športových podujatiach. Získal 1. miesto v kategórii "šport" v prestížnej novinárskej súťaži Slovak Press Photo.

zobraziť viac

Čo vám Program športovej žurnalistiky prinesie?

Budete spolupracovať s jednými z najlepších športových novinárov.
Nadobudnete množstvo praktických zručností.
Možnosť absolvovania predmetu redakčná prax.
Individuálny prístup lektorov.
Získate množstvo nových kontaktov z novinárskeho prostredia.
Možnosť pokračovania spolupráce s vybranými redakciami.
Najkvalitnejšie výstupy budú zverejnené v slovenských médiách.
Zúčastníte sa na niekoľkých workshopoch, ktoré vás prevedú svetom (nielen) športovej žurnalistiky teoreticky, ale aj prakticky.

 

Máte otázku? Opýtajte sa!
Danka Galicová
[email protected]

Partneri projektu
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV