v 2019 majster Slovenska Junior a aj Víťaz Slovenského pohára fbmx
športu Freestyle Bmx sa venujem už šiesty rok
aj napriek všetkému sa nikdy nevzdávam
Môj príbeh

Takže.... ako začať? Najprv by som sa chcel predstaviť. Som mladý chalan zo severu Slovenska, z Námestova, chodím do prvej triedy na strednú školu v Námestove - Bilingválna Obchodná Akadémia, mám 16 rokov a športu Freestyle Bmx sa venujem už šiestym rokom. Všetko to začalo tak ,že ako malý som veľmi mal rád bicykle kvôli mojej mamine, ktorá má tiež vášeň v bicyklovaní. Veľmi rád som sa vždy pozeral na chlapcov, ktorí už vtedy robili rôzne otočky a triky na bicykli, vždy to bol taký môj malý sen, niekedy vedieť také triky. Rodičia si to všimli, a keď som mal 10 rokov tak som dostal svoj prvý BMX bicykel za dobré vysvedčenie. Bol som veľmi šťastný že sa môže začať moja cesta učenia sa trikov a rôznych otočiek. Vtedy sme jazdievali so všetkými kamošmi a spolu sme sa učili všetky možné triky. No časom sa to rozpadlo, ostali sme asi iba dvaja s mojím kamošom, ktorý časom tiež prestal jazdiť. Tak som ostal sám iba so staršími chalanmi, ktorých som často otravoval. Chcel som vedieť triky ako oni, tak sme sa skamarátili a jazdieval som s nimi. Ako čas plynul, a ja som si šťastne jazdil, ani som si nevšímal, že sme mali doma veľké problémy lebo môj otec bol dosť veľký alkoholik, a niekedy to zašlo až tak ďaleko že som ho aj mesiac nevidel. Na konci sezóny 2016 umrel kvôli alkoholu...

Mamina to mala so mnou a s mojím mladším bratom ťažké ale zvládli sme to. No naspäť k bicyklu, v roku 2017 som išiel na moju prvú súťaž, a hneď to boli majstrovstvá Slovenska v Šuranoch. Skončil som šiesty v kategórii junior. Bral som to ako dosť veľký úspech na moju prvú súťaž. Potom prišla sezóna 2018, ktorá bola prelomová. Celý rok som bez prestávky trénoval lebo môj sen v ten rok bol vyhrať majstrovstvá Slovenska, a tak prišiel deň D a ja plný stresu a motivácie som tam prišiel a išiel som si po zlato. A nakoniec mi to aj vyšlo. Bol som neskutočne šťastný a vďačný všetkým ľudom, ktorí mi pomohli k môjmu prvému poriadnemu kroku do sveta tohto športu. Moja mamina, môj tréner Filip Baník.

V roku 2019 som mal rovnaké nastavenie, že to idem vyhrať, a k tomu som chcel byť aj víťaz Slovenského Pohára, tak som sa znova celý rok snažil aby to vyšlo, a kolá pohára boli super, aj som bol spokojný so svojimi výsledkami. Nakoniec prišli zas majstrovstvá kde sa vyhodnocovali aj víťazi pohára, takže v roku 2019 som bol majster Slovenska Junior a aj víťaz Slovenského pohára fbmx. To ma namotivovalo až tak že som si povedal že tento šport začína mať svoje výhody a časom sa budem mať stále lepšie a lepšie.

Prišiel rok 2020, s ním veľké nadšenie na nové výzvy, ale aj covid-19 kríza, ktorá zastavila veľa súťaží a možností na zlepšenie. A celý tento rok bol pre mňa negatívny, keďže som mal dosť zranení ako zlomená kľúčna kosť, zlomený nos, otras mozgu.... a nestihol som veľa súťaží. Ale na konci roka na majstrovstvách Slovenska som sa konečne odhodlal ísť do najvyššej kategórie BMX PRO, kde som sa umiestnil piaty medzi najlepšími jazdcami Slovenska! Bol som na seba hrdý, ale vedel som že musím ešte trénovať aby som mohol byť budúci rok na stupni. Rok 2021 je pre mňa zatiaľ super, sezóna je v plnom prúde, za chvíľu sa začína Slovenský pohár, tak poctivo trénujem.