7 min. čítania

17. september - druhý súťažný deň na OH

SYDNEY - 17. september (SITA) - Druhý súťažný deň na Hrách XXVII. olympiády v Sydney:VZPIERANIE: Olympijským víťazom Chorvát Pešalov Turecký vzpierač "Vreckový Herkules" Naim Suleymanoglu nedosiahol to, čo si predsavzal a nestal sa štvrtým mužom histórie olympijských hier, ktorý by získal štyri zlaté medaily na štyroch hrách po sebe. Suleimanoglu zvolil základ v trhu na činke s hmotnosťou 145 kg v kategórii do 62 kg, ale tri razy činku nad hlavou neudržal a z ďalších bojov o medailu v dvojboji vypadol. Suleimanoglu nemohol voliť inak, pretože Bulhar s chorvátskym pasom Nikolaj Pešalov vyhral trh výkonom 150 kg, druhý Grék Sabanis trhol 147,5 kg. Nadhod bol záležitosťou vynikajúceho Bulhara Minčeva Angelova, ktorý vzoprel 177,5 kg, čo mu zabezpečilo bronzovú medailu v dvojboji. Grék Sabanis aj Chorvát Pešalov kontrolovali svoje pozície a najmä Pešalov s prehľadom a zaslúžene vybojoval zlato pre svoju novú krajinu.Výsledky - vzpieranie - muži - 62 kg:1. Nikolaj Pešalov (Chorv.) 325 (150+175)2. Leonidas Sabanis (Gré.) 317,5 (147,5+170)3. Sevdalin Minčev Angelov (Bul.) 317,5 (140+177,5)4. Gennadij Oleščuk (Bielorus.) 317,5 (142,5+175)5. Le Maosheng (Čína) 315 (140+175)6. Seyed Mahdi Panzvan Langroudi (Irán) 302,5 (140+162,5)7. Hiroshi Ikehata (Jap.) 300 (135+165)8. Vladimir Popov (Mold.) 295 (135+160) CYKLISTIKA: V stíhačke získal zlato nemecký dráhar Bartko Zlatú olympijskú medailu v dráhovej cyklistike v stíhacích pretekoch jednotlivcov získal v novom olympijskom rekorde Nemec Robert Bartko. Striebro získal jeho krajan Jens Lehmann, bronz Brad McGee z Austrálie. Výsledky - jednotlivci - stíhačka:1. Robert Bartko (Nem.) 4:18,515, 2. Jens Lehmann (Nem.) 4:23,824, 3. Brad McGee (Austr.) 4:19,250ženy - jednotlivkyne - stíhačka - postupujúce do semifinále:1. Leontien Zijlaardová (Hol.) 3:31,570, 2. Marion Clignet (Fr.) 3:34,636, 3. Yvonne McGregorová (V.Brit.) 3:35,492, 4. Sarah Ulmer (Nov. Zél.) 3:36,764ŠERM: Nagyová olympijskou víťazkou v šerme kordom Maďarská reprezentantka v šerme kordom Timea Nagyová získala zlatú olympijskú medailu, keď vo finále vyhrala nad Švajčiarkou Habluetzelovou-Buerkiovou 15:11 a potvrdila hegemóniu maďarského šermu v tejto disciplíne. Nagyová zdolala vo veľmi dôležitom dueli o finále druhú pretekárku svetového rebríčka Francúzsku Flesselovú-Colovicovú len o jediný zásah vo veľmi dramatickom závere a sebavedomie ju neopustilo ani vo finále. Duelom turnaja a predčasným finále bol súboj v treťom kole medzi Maďarkou Minczaovou a Švajčiarkou Habluetzelovou-Buerkiovou, ktorý vyznel pre neskoršiu striebornú medailistku. Timea Nagyová (Maď.): "Úspech som slávila svojou typickou taktikou, keď nechám súperku zabrať časť priestoru a potom zo zadnej pozície zaútočím. Jediná vec, ktorá ma v štrnástich rokoch k šermu pritiahla bola skutočnosť, že som chcela zapôsobiť na chlapca - šermiara. Vo všeobecnosti som veľmi štastný človek, ale toto je najväčší úspech v mojom živote."Šerm - kord žien semifinále:Timea Nagyová (Maď.) - Laura Flesselová-Colovicová (Fr.) 15:14Gianna Habluetzelová-Buerkiová (Švajč.) - Tatiana Logunovová (Rus.) 13:12o 3. miesto:Laura Flesselová-Colovicová (Fr.) - Tatiana Logunovová (Rus.) 15:6finále:Timea Nagyová (Maď.) - Gianna Habluetzelová-Buerkiová (Švajč.) 15:11Konečné poradie: 1. Nagyová, 2. Habluetzelová-Buerkiová, 3. Flesselová-Colovicová, 4. Logunovová, 5.-8. Ortizová, Zalaffiová, Bokelová, Barloisová-Lerouxvoá STREĽBA: Trap - Diamond venuje medailu pamiatke otca Austrálsky strelec Michael Diamond potvrdil úlohu favorita a obhájil v nedeľu olympijské zlato v trape z Atlanty, keď vo finále neminul cieľ ani raz. Dvadsaťosmeročný Austrálčan venoval zlatú medailu, ktorú získal v nedeľu, pamiatke svojho otca. Ten bol dlhé roky jeho trénerom a zomrel na začiatku tohto roka. Austrálskeho strelca, ktorý býva v malom mestečku Goulborn neďaleko Sydney, povzbudzovalo v hľadisku asi polovica obyvateľov jeho bydliska. Na druhom mieste skončil prekvapujúco Ian Peel z Veľkej Británie, ktorý z celkového počtu 150 terčov trafil 142. Tretie miesto si vystrieľal Talian Giovanni Peiello. Čech David Kostelecký, ktorý išiel do finále z 3. priečky, trikrát minul a po rozstrele s Talianom Venturinim skončil nakoniec až šiesty. Trap - muži - finále: 1. Michael Diamond (Austr.) 147 , 2. Ian Peel (V. Brit.) 142,0, 3. Giovanni Pellielo (Tal.) 140,0, 4. Khaled Al Mudhaf (Kuvait) 139,0, 5. Marco Venturini (Tal.) 138,0, 6. David Kostelecký (ČR) 138,0 FUTBAL: Ženy - nedeľa - výsledky SYDNEY 17. septembra (SITA) - Výsledky nedelňajších stretnutí olympijského futbalového turnaja žien:MELBOURNE B-skupina:USA - Čína 1:1 (1:0)Góly: 38. Foudyová - 67. Sun Wen, 32 500 divákovCANBERRANórsko - Nigéria 3:1 (1:0)Góly: 22. Mellgrenová, 62. Riiseová (11 m), 93. Pettersenová - 78. Akideová, 9 150 divákov