Šport a olympizmus
Bratislava
4 min. čítania

Čestný člen SOŠV a dlhoročná „duša“ mládežníckeho športu Anton Javorka má 80!

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Anton Javorka oslavuje 80. narodeniny.
Foto
Ján Súkup

Na „kótu 80“ sa v utorok 12. októbra dostal aj v seniorskom veku stále nadšený športovec a organizátor športového života, predovšetkým mládežníckeho športu - Anton Javorka. Rodák z Moravian nad Váhom (nar. 12. októbra 1941) je od roku 2017 čestným členom Slovenského olympijského a športového výboru. V minulosti dlhé roky viedol Trnavský olympijský klub aj Slovenskú asociáciu športu na školách (SAŠŠ) a bol iniciátorom i hlavným organizátorom medzinárodnej mládežníckej olympiády Kalokagatia v Trnave.

Anton Javorka sa aktívne venoval futbale a atletike. Vo futbale sa v drese Lokomotívy Košice sa stal dorasteneckým futbalovým majstrom Československa. Neskôr hrával za Piešťany v druhej celoštátnej lige.

Jubilant Anton Javorka.
Jubilant Anton Javorka.
Foto
Ján Súkup

Obdobie svojej vrcholnej atletickej kariéry prežil v TJ Družba Piešťany. V rokoch 1967 – 1972 dovedna 13-krát reprezentoval Československo na medzinárodných súťažiach v maratóne. V roku 1968 obsadil tretie miesto na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach. Víťazstvá získal na Považskom maratóne, Zemplínskom maratóne, aj na behu Devín – Bratislava. Vybojoval si spolu 6 titulov majstra Slovenska. Vytrvalostným behom zostal verný aj dávno po dosiahnutí seniorského veku. Stále sa zúčastňuje na veteránskych súťažiach.

Vysokoškolské štúdium absolvoval Anton Javorka na Pedagogickom inštitúte v Trnave. Popri zamestnaní potom absolvoval Fakultu telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Už počas štúdia sa začal venovať organizácii športových podujatí.

V roku 1965 spoluzakladal Silvestrovský beh v Piešťanoch. Stál aj pri zrode Klubu rekreačného behu v Trnave (1977) a v roku 1993 sa stal prvým predsedom Slovenského bežeckého spolku. Bol aj zodpovedným redaktorom časopisu Slovenská atletika.

Anton Javorka bol autorom myšlienky a v Trnave spoluzakladateľom a „dušou“ významných multišportových podujatí pre mládež – medzinárodnej olympiády žiakov Kalokagatia a hier Gaudeamus pre študentov stredných škôl.

Fotografia z otvorenia Kalokagatie v Trnave v roku 2000. Šéf organizačného výboru podujatia Anton Javorka celkom vľavo, tretí zľava je vtedajší prezident EOV a o rok neksôr už prezident MOV Jacques Rogge.
Fotografia z otvorenia Kalokagatie v Trnave v roku 2000. Šéf organizačného výboru podujatia Anton Javorka celkom vľavo, tretí zľava je vtedajší prezident EOV a o rok neksôr už prezident MOV Jacques Rogge.
Foto
Kalokagatia

Kalokagatia si získala veľké uznanie aj v zahraničí. V roku 2000 sa na jej otvorení zúčastnil vtedajší prezident Európskych olympijských výborov Jacques Rogge, ktorého len o rok neskôr zvolili za prezidenta Medzinárodného olympijského výboru.

Anton Javorka bol dlhý čas predseda Trnavského olympijského klubu. Dlhé roky viedol aj Slovenskú asociáciu športu na školách (SAŠS). Z tejto pozície vydával časopis pre športuchtivú mládež na školách, ktorého názov sa menil v štvorročných intervaloch a vždy bol totožný s názvom mesta, ktoré v príslušnom olympijskom cykle hostilo hry olympiády.

Ako predseda SAŠŠ sa významne podieľal na organizácii veľkého celoslovenského projektu Slovenského olympijského výboru (SOV) s názvom Olympijský festival detí a mládeže Slovenska, neskôr Olympijské festivaly Slovenska. Bol predsedom ústredného štábu festivalov. Niekoľko rokov pôsobil aj ako riaditeľ Centra voľného času Ahoj v Piešťanoch.

Anton Javorka (vpravo) pri preberaní ocenenia z rúk dlhoročného prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára.
Anton Javorka (vpravo) pri preberaní ocenenia z rúk dlhoročného prezidenta Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára.
Foto
Ján Súkup

Slovenský olympijský výbor viackrát ocenil mimoriadne zásluhy Antona Javorku. V roku 2000 mu udelil Bronzové kruhy SOV, v roku 2007 Strieborné kruhy SOV a v roku 2017 ho prijal za čestného člena SOV a udelil mu Zlatý odznak SOV. Za rok 2015 dostal výročné ocenenia SOV za propagáciu a šírenie olympijských myšlienok najmä v pedagogickom procese - Cenu Vladimíra Černušáka.

Medzinárodný olympijský výbor Antonovi Javorkovi v roku 2007 udelil výročnú trofej Šport a propagácia olympizmu. Na slávnosti k 15. výročiu založenia SOV v Bratislave mu ju odovzdal vtedajší viceprezident a súčasný prezident MOV Thomas Bach.

Slovenský olympijský a športový výbor jubilantovi Antonovi Javorkovi k jeho osemdesiatke srdečne blahoželá!

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV