Športové aktuality
4 min. čítania

Sval ľavého ramena zastavil Jakuba Grigara v olympijskej príprave

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Jakub Grigar vo finálových perejach na EH 2023 v Krakove.
Foto
SOŠV/ANDREJ GALICA

Pôvodné predstavy o olympijskej príprave do Paríža počas veľkonočných sviatkov a realita sa u vodného slalomára Jakuba Grigara výrazne líšia. Zranenie svalu na ľavom ramene ho na tri až štyri týždne dostalo mimo vodu. Vynechal preto aj sústredenie slovenskej reprezentácie na olympijskej vode v Paríži. Ako Jakub Grigar hovorí, mal šťastie v nešťastí. Do začiatku Hier XXXIII. olympiády je ešte dosť času a môže sa na boje o obhajobu striebra z Tokia stopercentne pripraviť.

Jakub Grigar sa zranil počas sústredenia na ostrove Reunion. Na ostrov v Indickom oceáne prišiel po štyroch mesiacoch zimnej prípravy, ktorú označil za najlepšiu v doterajšej kariére.

Jakub Grigar chce po Veľkej noci opäť pádlovať

Pôvodne sa tam mal na vode pripravovať štyri týždne, ale už po desiatich dňoch sa ozval sval v ľavom ramene. Bolesť mu neumožňovala ďalej trénovať. Dal si štvordňovú pauzu. Keďže sa zdravotný stav nelepšil, absolvoval vyšetrenie magnetickou rezonanciou, ktorá odhalila 2,5 cm trhlinu vo svale ľavého ramena. Sústredenie predčasne ukončil a vynechal aj ďalšie v Paríži.

Ak pôjde všetko podľa prognóz, po Veľkej noci by mohol začať pádlovať na hladkej vode. A po ďalšom týždni by už chcel zaberať aj na divokej.

„Zranenie mierne skomplikovalo moju olympijskú cestu. Už som mal mať najazdených dosť hodín na divokej vode,“ rozhovoril sa Jakub Grigar. „Športovci si nemôžu dovoliť vynechať tréningy. Telo bolí každý deň, vždy iná jeho časť. Nie vždy sa vám podarí rozoznať, ktorá bolesť je nebezpečná. Často trénujeme cez bolesť. Rovnako som to robil aj ja, až mi sval povedal, že už má toho dosť. Na tréningu som pocítil vibráciu a magnetická rezonancia odhalila natrhnutie svalu.“

Dvadsaťsedemročný kajakár s tímom vymyslel alternatívny tréningový plán, aby si udržal aspoň časť zo základov, ktoré získal počas zimnej prípravy. Postihnuté miesto však nemôže zaťažovať.

Olympijské súťaže vo vodnom slalome sa uskutočnia od 27. júla do 5. augusta. Ak chcete povzbudiť slovenských reprezentantov, vstupenky sú k dispozícii na webe organizátorov. K dispozícii sú aj rôzne balíčky pohostinnosti, ktoré sprostredkuje spoločnosť On Location.

Účasť v Paríži nie je ohrozená

Účasť na olympijských hrách v Paríži nie je ohrozená. „Do olympijských hier je času dosť. Je pravda, že teraz mám od divokej vody úplný pokoj. Zameškané ešte môžem dobehnúť. S celým tímom spravím všetko preto, aby súčasné zranenie neobmedzilo moju výkonnosť. Štyri mesiace sú dostatočne dlhý čas, aby som sa stopercentne pripravil na olympijské hry,“ hovorí optimisticky muž, ktorý sa pripravuje na svoju olympijskú účasť.

Do Ria de Janeiro 2016 cestoval ako mladík bez väčších skúseností, do Tokia 2020 už ako ostrieľaný kajakár. Do Paríža 2024 pôjde už aj ako otec rodiny. Zranenie vníma ako ďalšiu prekážku na ceste za splnením osobných ambícií: „Musím sa s ňou popasovať. Už som čakal, že budem naplno zarezávať. Každé jedno zranenie je nečakané, aj toto.“

Dodržiava veľkonočné tradície

Tréning napriek zraneniu nevynechá ani počas veľkonočných sviatkov. Počas nich si však vychutná aj tradície, ktoré patria k Liptovu. „Odmalička nás rodičia viedli k tomu, že tradície je potrebné dodržiavať. U nás sa počas Veľkej noci vždy šibalo i polievalo. Manželku i dcérku som však doteraz nezlial, som k nim slušný,“ dodal s úsmevom Jakub Grigar.

Podujatia a športovci
Šport
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV