Športové aktuality
18 min. čítania

Laureáti výročných ocenení SOV za rok 2014 a vyznamenaní SOV

BRATISLAVA 18. apríla (SOV) – V sobotu 18. apríla sa v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton v Bratislave uskutočnilo 48. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV). V jeho rámci sa uskutočnilo odovzdanie výročných ocenení SOV za rok 2014 a množstva vyznamenaní SOV. Väčšina laureátov si prevzala výročné ocenenia, resp. vyznamenania osobne. Uvádzame kompletný zoznam všetkých laureátov aj s ich charakteristikami.
 

VÝROČNÉ OCENENIA SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU ZA ROK 2014

 
Trofej SOV za prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť


Medzinárodný maratón mieru Košice
 

Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach je najstarší maratón v Európe a druhý najstarší na svete. Premiéru mal v roku 1924, vlani oslávil 90 rokov. Je to najtradičnejšie športové podujatie na Slovensku, ktoré má aj vysoký medzinárodný kredit. S jedinou prestávkou sa koná každoročne.

Cena Vladimíra Černušáka za výchovnú, vzdelávaciu a propagačnú činnosť v oblasti olympijskej výchovy


Igor Machajdík (vpravo) si Cenu Vladimíra Černušáka prevzal z rúk viceprezidentov SOV Vladimíra Millera a Ľubora Halandu. FOTO: JÁN SÚKUP
Igor Machajdík (vpravo) si Cenu Vladimíra Černušáka prevzal z rúk viceprezidentov SOV Vladimíra Millera a Ľubora Halandu.
Foto
JÁN SÚKUP

Igor Machajdík


Igor Machajdík je dlhoročný člen Slovenskej olympijskej akadémie, aktívny predovšetkým v oblasti olympijskej výchovy a športového vzdelávania. Bol dlhoročný člen vedeckej rady Múzea telesnej kultúry v SR a autor či spoluautor viacerých publikácií z oblasti dejín športu a olympizmu na Slovensku.

Cena Matyldy Pálfyovej je určená ženám za športové výsledky, aktivitu v športe a v olympijskom hnutí


Anastasia Kuzminová s Cenou Matyldy Pálfyovej. FOTO: JÁN SÚKUP
Anastasia Kuzminová s Cenou Matyldy Pálfyovej.
Foto
JÁN SÚKUP

Anastasia Kuzminová


Biatlonistka Anastasia Kuzminová na ZOH 2014 v Soči obhájila zlatú olympijskú medailu z Vancouvru 2010 v pretekoch na 7,5 km. Vlani už druhý raz získala titul Športovkyne roka na Slovensku. S celkovým ziskom dvoch zlatých a jednej striebornej medaily je už najúspešnejšia žena v slovenskej olympijskej histórii.
 

Cena Pavla Schmidta za najhodnotnejší individuálny výkon roka


Erik Vlček, Juraj Tarr


Dvojkajak rýchlostných kanoistov Erik Vlček, Juraj Tarr na minuloročných majstrovstvách sveta v Moskve triumfoval na olympijskom kilometri aj na neolympijskej 500 m trati. Podobné zlaté double jedného dvojkajaka na jedných MS sa predtým podarilo naposledy v roku 1993.
 

Cena Ondreja Nepelu pre mladého športovca do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva


Michaela Pešková


Atlétka Michaela Pešková na minuloročných olympijských hrách mládeže v slovenskom dorasteneckom aj juniorskom rekorde 58,26 s získala striebornú medailu v behu na 400 m prekážok. Rok predtým bola na rovnakej trati strieborná na EYOF v Utrechte.
 
Cena Jána Zacharu pre trénera, ktorý dlhodobo i aktuálne dosahuje prenikavé výsledky v práci s mládežou


Ernest Bokroš


Hokejový tréner Ernest Bokroš sa po úspešnom pôsobení v extraligových tímoch na Slovensku i v Česku, aj pri tíme SR mužov, v posledných rokoch veľmi úspešne venuje trénovaniu reprezentačného tímu SR do 20 rokov. Tento kolektív priviedol na prelome rokov 2014 a 2015 k bronzu na MS hráčov do 20 rokov v Kanade. V rámci SZĽH je hlavný tréner všetkých mládežníckych kategórií.
 
Cena Mira Procházku za celoživotnú propagáciu športu a olympizmu prostriedkami literatúry a publicistiky


Stanislav Dutka


Stanislav Dutka je dlhoročný popredný rozhlasový športový reportér, moderátor a redaktor. Dvadsať rokov viedol športovú redakciu Čs. rozhlasu v Bratislave. Ako reportér sa zúčastnil na siedmich hrách olympiády (Montreal 1976, Moskva 1980, Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Atény 2004, Peking 2008). Venoval sa predovšetkým futbalu a atletike, ale aj ďalším športom.

 

 
Mojmír Vychodil s Cenou Ladislava Chudíka. FOTO: JÁN SÚKUP
Mojmír Vychodil s Cenou Ladislava Chudíka.
Foto
JÁN SÚKUP

Cena Ladislava Chudíka

za architektonické dielo propagujúce šport a olympizmus


Mojmír Vychodil

 

Architekt Mojmír Vychodil je autor architektonickej podoby Národného pamätníka olympionikov, ktorý bol vlani slávnostne odhalený na Národnom cintoríne v Martine. Jeho návrh zvíťazil v architektonickej súťaži SOV. Vlani zaň bol ocenený výročnou trofejou Medzinárodného olympijského výboru Šport a umenie.
 

Cena Jána Mráza za významné aktivity v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia


Benjamín Leitner s Cenou Jána Mráza. FOTO: JÁN SÚKUP
Benjamín Leitner s Cenou Jána Mráza.
Foto
JÁN SÚKUP

Benjamín Leitner


Bývalý dlhoročný predseda Slovenského zväzu biatlonu i Klubu biatlonu Osrblie, aj bývalý člen výkonného výboru SOV Benjamín Leitner bol v minulosti hlavný motor úspešnej snahy vybudovať v Osrblí špičkové biatlonové stredisko. Významne sa pritom zaslúžil o to, aby bol celý biatlonový areál vybudovaný v súlade s environmentálnymi požiadavkami a čo najmenej poškodil životné prostredie. V minulosti viedol aj komisiu SOV pre šport a životné prostredie.
 

Cena Vincenta Lafka – Olympijský klub roka pre olympijský klub, ktorý v roku 2014 vyvíjal najvýraznejšie aktivity pri plnení úloh SOV a v propagácii olympizmu


Cenu Vincenta Lafka za Olympijský klub Spišská Nová Ves prevzal jeho predseda Viliam Mjartan,. FOTO: JÁN SÚKUP
Cenu Vincenta Lafka za Olympijský klub Spišská Nová Ves prevzal jeho predseda Viliam Mjartan,.
Foto
JÁN SÚKUP

Olympijský klub Spišská Nová Ves


Olympijský klub Spišská Nová Ves pod vedením Viliama Mjartana bol v roku 2014 podľa Združenia olympijských klubov SR vyhodnotený za Olympijský klub roka.
 
Cena Pavla Demitru za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii Slovenskej republiky v spojení s vynikajúcimi výkonmi


Zuzana Žirková


Sedemnásobná najlepšia basketbalistka Slovenska Zuzana Žirková, účastníčka OH 2000 v Sydney a trojnásobná víťazka Európskej ligy, je aj vo veku 34 rokov veľmi platná hráčka nielen v tíme Good Angels Košice, ale aj v reprezentačnom tíme Slovenska. Do tímu sa vlani vrátila po materskej prestávke v snahe pomôcť mu kvalifikovať sa na OH 2016 v Riu de Janeiro. Už ako 17-ročná hrala na svetovom šampionáte žien.
 
Cena Bohumila Goliana ocenenie tímu za najhodnotnejší kolektívny výkon roka


Družstvo hokejistov SR do 20 rokov


Družstvo hokejistov Slovenska do 20 rokov pod vedením trénera Ernesta Bokroša dosiahlo na prelome rokov 2014 a 2015 mimoriadny a nečakaný úspech v podobe zisku bronzových medailí na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade.
 
Cena Jána Popluhára za  celoživotné pôsobenie v DUCHU FAIR PLAY


Ivan Čierny


Čestný člen SOV a predseda Združenia olympijských klubov SR Ivan Čierny je bývalý popredný atlét (majster športu), zaslúžilý tréner v atletike, dlhoročný funkcionár v armádnom športe, olympijskom hnutí, atletike i vo vodnom slalome. Mal veľmi významný podiel, že vlani sa podarilo naplniť dlhoročné úsilie o zriadenie Národného pamätníka olympionikov.

VYZNAMENANIA SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU NA 48. VZ SOV

 
Zlatý odznak SOV za výnimočný prínos pre olympijské hnutie a šport


Viera Bebčáková. FOTO: JÁN SÚKUP
Viera Bebčáková.
Foto
JÁN SÚKUP

Viera Bebčáková


Predsedníčka komisie výchovy a vzdelávania Slovenskej olympijskej akadémie Viera Bebčáková je dlhoročná pedagogička na Fakulte športu Prešovskej university. Mnoho rokov pôsobí v olympijskom hnutí v rámci SOA aj Olympijského klubu Prešov. Angažuje sa predovšetkým v práci s mládežou a pri organizovaní vedomostných súťaží o olympizme pre všetky stupne škôl. Bola vynikajúca basketbalistka. V sezóne 1973/74 bola kapitánka tímu Slávie VŠ Strojstav Prešov, ktorý v I. čs. lige obsadil štvrté miesto a stal sa majstrom Slovenska. Venovala sa aj trénerskej práci. Nedávno oslávila sedemdesiatku.


Juraj Benčík


Juraj Benčík. FOTO: JÁN SÚKUP
Juraj Benčík.
Foto
JÁN SÚKUP

Olympionik v chôdzi z Moskvy 1980 a 6-násobný majster ČSSR Juraj Benčík je nepochybne najúspešnejší atletický tréner v slovenskej histórii. Bol šéftréner československej, nórskej i slovenskej reprezentácie. Dlhé roky viedol olympijského víťaza zo Soulu 1988, vicemajstra sveta a majstra Európy Jozefa Pribilinca, majstra Európy Pavla Blažeka, ďalších medailistov z vrcholných a ďalších významných chodeckých súťaží Romana Mrázeka, Igor Kollára, Pavla Szikoru, Mateja Tótha, aj celú plejádu ďalších reprezentantov ČSSR - olympionikov, vrátane súčasného šéfa slovenskej atletiky Petra Korčoka. Trénoval aj našich popredných maratónskych bežcov. Nedávno oslávil sedemdesiatku.


Tibor Soós pri preberaní Zlatého odznaku SOV z rúk Františka Chmelára. FOTO: JÁN SÚKUP
Tibor Soós pri preberaní Zlatého odznaku SOV z rúk Františka Chmelára.
Foto
JÁN SÚKUP

Tibor Soós


Hoci Tibor Soós nikdy nebol platený tréner a venoval sa tejto práci popri zamestnaní, v Komárne sa z neho postupne stal tréner svetovej úrovne. Viedol najprv majstra sveta Attilu Szabóa a potom v spolupráci s reprezentačným trénerom Pavlom Blahom až päť olympijských medailistov i mnohonásobných majstrov sveta v rýchlostnej kanoistike – Michala a Richarda Riszdorferovcov, Juraja Baču, Erika Vlčeka a Juraja Tarra. Bývalý pretekár sa dlhé roky venoval aj funkcionárskej práci ako predseda KK klubu Komárna a podpredseda Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky. V októbri oslávi 65. narodeniny.
 
 
Strieborný odznak SOV za výrazný prínos pre olympijské hnutie a šport


Milan Kručay


Bývalý čs. reprezentant v plávaní Milan Kručay sa po skončení vlastnej športovej kariéry systematicky venuje športovej výchove detí a mládeže. Bol predseda Vodnej záchrannej služby Čs. Červeného kríža a ešte aj dnes, krátko pred dovŕšením osemdesiatky, pôsobí ako učiteľ plávania detí. Trénersky viedol juniorský vodnopólový tím v Prešove. Ako predseda rady seniorov, poradného orgánu primátora mesta Prešov, sa zameriava i na podporu športového života seniorov v meste. Pôsobil aj ako podpredseda Slovenskej olympijskej akadémie.


Boris Lukášik

Traja držitelia Strieborného odznaku SOV spolu s prezidentom SOV - sprava Miroslav Rehák, Milan Kručay a Vladimír Revický. FOTO: JÁN SÚKUP
Traja držitelia Strieborného odznaku SOV spolu s prezidentom SOV - sprava Miroslav Rehák, Milan Kručay a Vladimír Revický.
Foto
JÁN SÚKUP


Jeden z najlepších basketbalistov v slovenskej histórii Boris Lukášik prispel na OH 1960 v Ríme k 5. miestu, čo bol vôbec najlepší olympijský výsledok čs. mužského basketbalu. Na ME 1959 v Turecku sa podieľal na zisku striebornej medaily. Najviac rokov hráčskej kariéry prežil v Iskre Svit. S týmto družstvom získal v roku 1961 titul majstra ČSSR – historicky prvý pre slovenský tím. Hráčsku kariéru končil v Baníku Handlová, kde potom pôsobil ako tréner i prezident klubu. Nedávno oslávil osemdesiatku.


Miroslav Rehák


Bývalý kvalitný basketbalista Miroslav Rehák sa veľmi výrazne presadil ako basketbalový tréner. Mužský tím Interu Bratislava v 80. rokoch 20. storočia v jeho najslávnejšej ére priviedol k dvom titulom majstra ČSSR. Viedol čs. juniorský tím, bol asistent trénera čs. reprezentácie mužov a historicky prvý tréner mužskej reprezentácie samostatného Slovenska v rokoch 1993 – 1996. Pôsobil aj ako vysokoškolský pedagóg. Nedávno oslávil osemdesiatku.


Ladislav Petrovič


Bývalý popredný atlét v hode diskom Ladislav Petrovič získal 7 titulov majstra Slovenska a v roku 1962 aj titul majstra ČSSR. Reprezentoval na ME 1962, aj na svetovej univerziáde v Sofii, kde skončil štvrtý. K titulu Majster športu neskôr pridal titul Zaslúžilý tréner. Jeho zverenci získali 15 titulov majstra ČSSR, hlavne vo vrhačských disciplínach. Dlhší čas pôsobí aj ako predseda Olympijského klubu Nitra. Onedlho oslávi osemdesiatku.


Vladimír Revický


Vladimír Revický stojí od roku 2009 na čele Olympijského klubu Prievidza, ktorý sa pod jeho vedením zaradil medzi dlhodobo najaktívnejšie regionálne olympijské kluby. Osobne značne prispel k rozvoju olympizmu na Hornej Nitre a podarilo sa mu aj zvýšiť angažovať jednotlivých členov OK Prievidza. Aktívne sa venoval futbalu, bol aj predseda Mestského futbalového klubu Prievidza. Nedávno oslávil šesťdesiatku.


Štefan Šlachta


Popredný slovenský architekt, historik aj teoretik architektúry a bývalý rektor Vysokej školy výtvarných umení profesor Štefan Šlachta v duchu olympizmu dlhodobo prispieva k prepájaniu športu s umením a kultúrou. Dlhé roky stojí na čele kultúrnej komisie, ktorá najprv pôsobila v rámci SOV a v poslednom období v rámci Slovenskej olympijskej akadémie. V decembri oslávil 75. narodeniny.

Bronzový odznak SOV za dlhodobú prácu a prínos pre rozvoj olympijského hnutia a športu


Jozef Barmoš


Bývalý dlhoročný popredný 52-násobný čs. reprezentant vo futbale Jozef Barmoš, bronzový medailista z ME 1980 a účastník ME 1982, vo futbale významne pôsobí aj po skončení hráčskej kariéry. Trénoval vo viacerých kluboch, bol hlavný tréner tímu SR do 21 rokov a asistent trénera A-tímu. V súčasnosti je prezident FK Inter Bratislava. Vlani oslávil šesťdesiatku.


Peter Burgár


Peter Burgár je duša vzpierania v Ružomberku. V roku 1973 sa stal majstrom ČSSR, utvoril viacero slovenských rekordov. Po absolvovaní FTVŠ UK pôsobil ako tréner. V klube TJ Diana Orol Ružomberok dostal na medzinárodnú úroveň reprezentanta Romana Hlada i Michala Palkoviča. V klube viedol aj olympionikov Miroslava Janíčka a Rudolfa Lukáča. Bol aj asistent reprezentačného trénera. Za jeho predsedovania získal oddiel tri tituly majstra Slovenska. Dlhší čas bol aj podpredseda Slovenského zväzu vzpierania.


Nadežda Česalová


Bývalá bežkyňa na stredných a dlhých tratiach, telocvikárka a členka výboru atletického oddielu v Žiline Nadežda Česalová sa 45 rokov venovala trénerskej práci s mládežou v atletike. Je aj dlhoročná aktívne členka Olympijského klubu Žilina. V januári oslávila osemdesiatku.


Ján Gregor st.


Ján Gregor starší je bývalý čs. reprezentant v džude a dlhoročný džudistický tréner. Bol šéftréner džuda vo Vojenskom športovom centre Dukla Banská Bystrica aj bývalý tréner československej reprezentácie, okrem Dukly pôsobil ako tréner na klubovej úrovni aj v Judo klube Banská Bystrica a UMB Banská Bystrica.


Štefan Korpa


Bývalý vzpierač Štefan Korpa sa už takmer 30 rokov úspešne venuje trénerskej práci, pričom dlhé roky viedol slovenskú juniorskú, resp. seniorskú reprezentáciu vo vzpieraní. Podieľal sa na výchove olympionikov Jaroslava Jokeľa a Reného Durbáka, aj mnohých ďalších reprezentantov. Dominantne sa dlhodobo venoval mládeži – najdlhšie v Športovom gymnáziu Košice, kde je dnes zástupca riaditeľa pre šport. Zároveň pôsobí ako podpredseda Slovenského zväzu vzpierania.


Alexander Lilge


Viceprimátor mesta Martin Alexander Lilge sa z tejto pozície veľmi významne zaslúžil o realizáciu Národného pamätníka olympionikov, ktorý bol minulý rok slávnostne odhalený na Národnom cintoríne v Martine.


Rastislav Mezovský


Rastislav Mezovský je dlhoročný popredný džudistický tréner v Národnom športovom centre, Slávii STU Bratislava, aj pri slovenskej reprezentácii či už ako reprezentačný, alebo ústredný tréner. Počnúc Sydney 2000 pôsobil na štyroch olympijských hrách za sebou, v Aténach 2004 sa podieľal na historickom úspechu slovenského džuda v podobe striebornej medaily Jozefa Krnáča.


Henrich Pelikán


Henrich Pelikán štyri desaťročia pôsobil ako pedagóg na FTVŠ UK v Bratislave. Významné je aj jeho trénerské pôsobenie. Je dlhoročný tréner skokov na trampolíne, viedol aj olympioničku Katarínu Prokešovú. Bol aj predseda komisie skokov na trampolíne v rámci Slovenskej gymnastickej federácie. Ako kondično-koordinačný tréner sa podieľal aj na príprave krasokorčuliarov, atlétov, volejbalistov a tanečníkov. Nedávno oslávil sedemdesiatku.


Peter Schlank


Bývalý skokan na lyžiach Peter Schlank takmer 30 rokov pôsobil najprv ako metodik a potom ako tréner skokov na lyžiach v ASVŠ Dukla Bystrica. V období rokov 1976 – 1989 bol zároveň hlavný či druhý tréner čs. reprezentácie, v ktorej viedol napr. Karla Kodejšku, Jiřího Parmu, Ladislava Dluhoša, Františka Ježa, či Martina Švagerka. Okrem toho až do vlaňajška, keď dovŕšil hranicu 65 rokov, pôsobil ako technický delegát FIS a popredný medzinárodný štýlový rozhodca.
Držitelia Bronzového odznaku SOV: zľava Jozef Barmoš, Nadežda Česalová, vpravo od prezidenta SOV F,. Chmelára Ján Gregor st., Henrich Pelikán, Štefan Korpa, Alexander Lilge a Peter Schlank. FOTO: JÁN SÚKUP
Držitelia Bronzového odznaku SOV: zľava Jozef Barmoš, Nadežda Česalová, vpravo od prezidenta SOV F,. Chmelára Ján Gregor st., Henrich Pelikán, Štefan Korpa, Alexander Lilge a Peter Schlank.
Foto
JÁN SÚKUP

Plaketa SOV pre osobnosti, ktoré svojou činnosťou významne prispievajú k rozvoju olympizmu a športu


Vladimír Cibák


Vladimír Cibák zo slávnej slovenskej vodnoslalomárskej dynastie sa ako prvý Lipták vôbec mohol pochváliť medailami z majstrovstiev sveta. V 50. rokoch získal striebro a dva bronzy v hliadke 3xK1. V individuálnej súťaži skončil na MS 1955 v Tacene ôsmy. Po skončení kariéry dlhé roky pôsobil ako tréner v Liptovskom Mikuláši aj pri reprezentácii. Bol aj funkcionár klubu i Slovenského zväúzu kanoistiky na divokej vode. Vlani oslávil 80. narodeniny.


Oľga Hajmássyová


Bývalá všestranná atlétka Oľga Hajmássyová získala v 50. rokoch jeden československý a 10 slovenských majstrovských titulov. Od roku 1969 pracovala viac než 40 rokov ako trénerka – najprv v Slávii Trnava a potom na Športovom gymnáziu Jozefa Herdu v Trnave. Významne sa podieľala na rozvoji mládežníckeho športu a atletiky a vychovala mnoho reprezentantov. Dlhší čas bola predsedníčka atletického klubu Slávie Trnava. Nedávno oslávila 75. narodeniny.


Ľubomír Kalečík


Ľubomír Kalečík je 10-násobný majster ČSSR v plávaní, prekonal 10 čs. rekordov. Od roku 1974 až dodnes pôsobí ako pedagóg na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave. Viac ako 20 rokov trémuje mládež v plaveckom oddieli Slávia UK Bratislava, je aj člen výboru oddielu. Vlani oslávil 65. narodeniny.


Miroslav Holienka


Profesor Miroslav Holienka bol v rokoch 2007 – 2015 dve funkčné obdobie dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave, aj predseda vedeckej rady školy. Významne sa zaslúžil o zlepšovanie podmienok na pedagogické pôsobenie a vedecký výskum na fakulte. Bývalý futbalista a hádzanár sa dlhodobo venuje aj trénerskej práci vo futbale. Bol podpredseda Únie futbalových trénerov Slovenska. Od roku 2014 je tréner aj vedúci Futbalovej akadémie Lafranconi FTVŠ UK.


Zuzana Jakabová


Bývalá čs. reprezentantka v pozemnom hokeji a neskôr reprezentačná trénerka  Slovenska Zuzana Jakabová má dlhoročné zásluhy o rozvoj tohto športu v Zlatých Moravciach a okolí. Trénersky viedla celé generácie hráčok, ktoré tvorili a tvoria základ reprezentačného družstva. V roku 2004 založila klub pozemného hokeja HOKO Zlaté Moravce, v ktorom je hlavná trénerka mládeže a dorastu.


Juraj Szunyog


Bývalý atlét – vytrvalec a čs. reprezentant, dnes 74-ročný Juraj Szunyog, je dlhoročný atletický tréner. Viedol napríklad Ivanu Môcikovú, ktorá bola istá čas najlepšia maratónkyňa na Slovensku. V regióne Liptova je organizátor množstva športových a spoločenských podujatí pre deti a mládež. Od roku 1992 je člen Olympijského klubu Liptov.


Tatiana Švecová


Bývalá hádzanárka Tatiana Švecová je od roku 2008 riaditeľka Športového gymnázia v Košiciach. Predtým na škole vykonávala funkciu zástupkyne riaditeľa školy so zameraním na olympijskú výchovu. Z jej iniciatívy na škole zriadili sieň olympizmu, ktorá slúži aj ako učebňa predmetu teória telesnej výchovy a športu. Je podpredsedníčka Olympijského klubu Košice.


Jozef Tománek st.


Jozef Tománek starší je dlhoročný džudistický tréner a funkcionár v 1. Judo Clube Pezinok, aj na celoslovenskej úrovni. Bol tréner dorasteneckej reprezentácie a je dlhoročný popredný funkcionár v džude – predseda klubu, člen výkonného výboru aj predsedníctva Slovenského zväzu judo.
 
 
Čestné uznanie SOV za dlhodobú aktivitu pri šírení olympizmu


Andrea Demáčeková


Riaditeľka Národného cintorína v Martine sa významne zaslúžila o realizáciu Národného pamätníka olympionikov, ktorý bol slávnostne odhalený minulý rok.


Štefan Dzurovčák


Riaditeľ Základnej školy na Krosnianskej ulici v Košiciach. Pod jeho vedením sa škola výrazne zapísala do povedomia vďaka silnej orientácii na šport, aj vďaka úspešnej účasti vo vedomostných súťažiach o olympizme.


Ladislav Graban


Riaditeľ Základnej školy na Belehradskej ulici v Košiciach. Ako učiteľ telesnej výchovy a triedny učiteľ športových tried na viacerých košických školách sa so svojimi triedami pravidelne zúčastňoval na regionálnych i celoslovenských súťažiach. Na ZŠ Belehradská robezhol aj veľmi úspešnú činnosť futbalovej prípravky.


Peter Kittan


Dlhoročný funkcionár Slovenského zväzu judo a predseda komisie rozhodcov Košického kraja.


Pavol Palša


Bývalý hádzanár, 15 rokov hráč Tatrana Prešov. Pred štvrťstoročím spoluzakladal ženskú hádzanú v meste. Viedol prvoligový tím žien ZVL Prešov, aj tímy v ostatných vekových kategóriách. Pôsobil aj ako technický vedúci družstva junioriek ČSFR. Bol člen výkonného výboru a predseda komisie mládeže Slovenského zväzu hádzanej, dnes je viceprezident zväzu.


Ján Peteja


Dlhoročný významný džudistický funkcionár v rámci Stredoslovenského kraja aj na celoslovenskej úrovni. Bývalý predseda komisie mládeže a vedúci realizačného tímu výboru zväzu džuda SÚV ČSZTV, člen výkonného výboru Slovenského zväzu judo.


Vladimír Povoda


Ako vedúci útvaru hlavného inžiniera mesta Martin sa významne zaslúžil o realizáciu Národného pamätníka olympionikov, ktorý bol minulý rok slávnostne odhalený na Národnom cintoríne v Martine.


Kristína Šubjaková


Ako vedúca investičného oddelenia Mestského úradu v Martine sa významne zaslúžila o realizáciu Národného pamätníka olympionikov, ktorý bol minulý rok slávnostne odhalený na Národnom cintoríne v Martine.
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV