Športové
3 min. čítania

Legendárna basketbalová trénerka Natália Hejková oslávila šesťdesiatku

(sou)

BRATISLAVA (SOV) - Slovenský basketbal nemal vo svojej histórii úspešnejšiu trénerku (ani trénera), než je čerstvá šesťdesiatnička Natália Hejková (nar. 7. apríla 1954 v Žiline). Mimoriadne výrazne sa presadila aj na medzinárodnej scéne a aj v európskom meradle sa zaradila medzi ozajstné trénerské legendy. Slovenská basketbalová Trénerka storočia sa môže pochváliť štyrmi víťazstvami svojich tímov v Európskej lige, ziskom 16 ligových titulov štyroch krajinách, i podielom na medailách z olympijských hier i majstrovstiev Európy. Dvakrát viedla výber sveta v zápase All Star game FIBA proti špičkovým európskym klubovým tímom.

Bývalá hráčka klubov Slávia VŠ Praha (1972-1979, v roku 1973 majsterka ČSSR, v roku 1976 víťazka Pohára Ronchettiovej) a SCP Ružomberok (1979-1986) dosiahla najväčšie trénerské úspechy práve s tímom SCP Ružomberok, v ktorom v spolkupráci s generálnym manažérom Jozefom Smolekom pôsobila v rokoch 1987 – 2003. Ružomberčanky v tom období získali dva federálne a potom v rade desať slovenských ligových titulov.

Natália Hejková s kapitánkou ružomberského tímu Ivetou Bielikovou po víťazstve v Európskej lige 2000. FOTO: TASR
Natália Hejková s kapitánkou ružomberského tímu Ivetou Bielikovou po víťazstve v Európskej lige 2000.
Foto
TASR
V rokoch 1999 a 2000 priviedla Natália Hejková tím Ružomberka k víťazstvám v Európskej lige. Dovedna šesťkrát sa jej zverenky prebojovali na turnaj Final Four najprestížnejšej európskej klubovej súťaže. V roku 1998 skončil tím Ružomberka druhý na neoficiálnych klubových majstrovstvách sveta - Golden Cupe v brazílskej Londrine.

Natália Hejková bola úspešná aj počas ďalších rokov pôsobenia dominantne v zahraničí – postupne v maďarskom MKB Euroleasing Sopron, v ruských kluboch Spartak Moskovská oblasť (dosiahla s ním víťazstvá v Európskej lige 2007 aj 2008) a Dinamo Moskva, v španielskom Ros Caseres Valencia a napokon až do súčasnosti v českom USK Praha.

Významné bolo trénerské pôsobenie Natálie Hejkovej aj pri reprezentačných družstvách. Ako asistentka trénera slovenského tímu Tibora Vasiľka sa podieľala na zisku striebra na ME 1997 v Budapešti. Potom bola hlavná trénerka reprezentácie, s ktorou postúpila na OH 2000 v Sydney, ale vzhľadom na vzťahové problémy s vedením Slovenskej basketbalovej asociácie sa vedenia tímu pred olympiádou vzdala. K slovenskej reprezentácii sa znovu na kratší čas vrátila až v roku 2011. Počas pôsobenia v Rusku bola asistentka trénera ruskej reprezentácie, s ktorou získala titul majsteriek Európy 2007 a bronz na olympijských hrách 2008 v Pekingu.
Slovenský olympijský výbor jubilantke Natálii Hejkovej srdečne blahoželá!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri