Športové aktuality
4 min. čítania

Rekordná výprava na zimnom EYOF, vlajkonosičmi Šelmeková a Ličko

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth
Hokejové reprezentantky SR krátko pred odchodom na EYOF do Friuli Venezia Giulia.
Foto
INSTAGRAM LNC

Doteraz najväčšia výprava mladých slovenských športovcov sa počas piatka presunula do dejísk XVI. zimného Európskeho olympijského festivalu mládeže, ktorého hostiteľom je taliansky región Friuli Venezia Giulia. Slovensko bude reprezentovať rekordných 76 športovcov. Slávnostný otvárací ceremoniál sa uskutoční v sobotu 21. januára v prístavnom Trieste, slovenskú výpravu ako vlajkonosiči povedú krasokorčuliarka Vanesa Šelmeková a kapitán hokejového mužstva Fabian Andrej Ličko.

Na EYOF 2023 Friuli Venezia Giulia sa predstavia nádeje slovenského športu, pre ktoré to bude prvý kontakt s multišportovým olympijským podujatím. Celkovo pod Julské Alpy pricestuje približne 2400 športovcov, členov realizačných tímov, hostí zo 47 európskych krajín.

VŠETKO O ZIMNOM EYOF 2023

V 109 súťažiach 1300 mladých športovcov

Organizátori zvolili logisticky náročný model, súťaže sa budú konať v rôznych strediskách regiónu, ale aj v rakúskom Spittali či v slovinskej Planici. Výpravy nebudú bývať pokope ako pri iných podobných príležitostiach, rozdelené budú do 80 rôznych ubytovacích zariadení.

Celkovo sa na EYOF uskutoční na jedenástich športoviskách 109 rôznych súťaží, do ktorých sa zapojí 1300 mladých športovcov od 14 do 18 rokov. Premiéru bude mať akrobatické lyžovanie (slopestyle, bir air, skikros) i skialpinizmus, teda šport prepojený s Talianskom, ktorý o tri roky na ZOH v Miláne a Cortine d’Ampezzo zažije aj olympijskú premiéru. Okrem akrobatického lyžovania a skialpinizmu sa bude súťažiť v alpskom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, curlingu, krasokorčuľovaní, snoubordingu, ľadovom hokeji, šortreku, skokoch na lyžiach a v severskej kombinácii.

Najpočetnejšie zastúpenie majú hokejisti

Slovensko bude zastupovať 38 chlapcov a rovnaký počet dievčat. Celá výprava má 118 členov, jej vedúcim je Boris Demeter. Slovensko neobsadí turnaj v curlingu a nebude mať ani pretekára v severskej kombinácii. Doteraz nikdy na zimný EYOF necestovala tak veľká výprava.

Najpočetnejšie zastúpenie vo výprave má ľadový hokej, prvýkrát sa na jednom EYOF predstavia chlapci i dievčatá. Hlavní tréneri Michal Hreus a Nicol Lucák Čupková zostavili 20-členné výbery. V nominácii sú chlapci ročníkov 2006 a 2007 a dievčatá narodené v rokoch 2007 a 2008.

V chlapčenskom turnaji v Udine je 6 tímov, Slovákov čakajú v základnej skupine Fíni a Nemci. Hokejisti na EYOF hrali naposledy pred štyrmi rokmi v Sarajeve, kde obsadili 5. miesto.

„Turnaj je mimo asociačného termínu, sme radi, že kluboví tréneri nám uvoľnili hráčov a dali im príležitosť na medzinárodnú konfrontáciu. Ambície je náročné odhadnúť, chceme hrať čo najlepšie,“ povedal tréner Michal Hreus.

Dievčatá budú hrať v rakúskom Spittali, Slovenky sa v základnej skupine stretnú s Fínkami, Švajčiarkami a Rakúšankami. Dievčatá čaká náročný program, od nedele do utorka odohrajú tri zápasy v skupine a potom duel o konečné umiestnenie.

„Chceme dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie. Verím, že prekvapíme a budeme bojovať o medaily. V tíme sú aj dievčatá, ktoré hrali pred týždňom na majstrovstvách sveta do 18 rokov a skúsenosti zo šampionátu by mohli zužitkovať na EYOF,“ povedala trénerka dievčenskej reprezentácie Nicol Lucák Čupková, ktorá nominovala do tímu aj kométu tejto sezóny Nelu Lopušanovú.

Na EYOF nechýba ani Mesíková

Logo EYOF 2023 Friulia Venezia Giulia

Na výsledky predchodcov z posledného EYOF v marci 2022 vo fínskom Vuokatti budú chcieť nadviazať biatlonisti a rýchlokorčuliari na krátkej dráhe. Pred necelým rokom na severe Európy získali bronzové medaily biatlonista Jakub Borguľa a šortrekárka Tamara Tokárová.

Rýchlokorčuliari na krátkej dráhe pomýšľajú na štadióne v Pontebbe na kvalitný výsledok predovšetkým v miešaných štafetách, snom je účasť vo finále.

V nominácii je aj skokanka na lyžiach Tamara Mesíková, ktorá v súčasnosti už skáče aj v hlavných súťažiach pretekov Svetového pohára. Mesíkovú čaká na EYOF štart v individuálnych pretekoch na mostíku HS-102 v slovinskej Planici. Kým Mesíková pomýšľa na umiestnenie v najlepšej osmičke, ostatní slovenskí lyžiari chcú skončiť v prvej tretine výsledkových listín. Mladí skialpinisti sú motivovaní popasovať sa pri svojej veľkej medzinárodnej premiére so súpermi.

Bez šancí na kvalitný výsledok nie sú podľa zástupcov krasokorčuliarskeho zväzu ani ich zástupcovia, obaja už zvládajú aj náročnejšie skoky, aj v kombináciách.

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV