Šport a olympizmus
7 min. čítania

Petra Vlhová a ďalší zjazdári vystúpili zo Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorej ministerstvo odoberá štatút národného športového zväzu, a dočasne budú spadať pod SOŠV

(SOŠV, pp, TASR)
Petra Vlhová po skončení paralelného obrovského slalomu Svetového pohára v rakúskom stredisku Lech-Zürs.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Kontroverzie v slovenskom lyžovaní sa Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR rozhodlo riešiť podporou novovznikajúceho Združenia slovenských lyžiarov. Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA) odoberie štatút národného športového zväzu, podľa štátneho tajomníka pre šport Ivana Husára bolo treba zasiahnuť pre neutíchajúce konflikty. Lyžiarske hnutie dočasne bude spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor.  

Už počas dňa zástupcovia časti členstva SLA vrátane Petry Vlhovej informovali, že sa odhodlali k radikálnemu kroku. Po dlhom neriešení problémov sa rozhodli vystúpiť zo Slovenskej lyžiarskej asociácie. Upozornili, že ak nezasiahnu kompetentní predstavitelia štátu, lyžovanie na Slovensku skončí.

„Piati zo šiestich členov predsedníctva alpských disciplín spolu so 46 športovými klubmi, ktoré v sebe združujú 1317 členov, ukončujú členstvo v SLA,“ uviedla Jana Palovičová, poverená vedením športového odvetvia alpských disciplín SLA. „Členstvo ukončuje nadpolovičná väčšina zjazdárskych klubov, ktorá predstavuje takmer 40 percent členskej základne SLA. Dlhodobé neriešenie, ignorovanie a absencia skutočne korektného zásahu činiteľov štátu nás doviedlo na okraj priepasti, do ktorej padá slovenské lyžovanie. To, čo sa dlhodobo deje v Slovenskej lyžiarskej asociácii, nemá so športom, ani s národom, ani asociačným aspektom nič spoločné. Môžem s plnou vážnosťou a zodpovednosťou potvrdiť slová bývalého prezidenta SLA Františka Repku, ktorý ako dôvod svojej rezignácie uviedol, že v rámci predsedníctva SLA dochádza k účelovej manipulácii s informáciami, zo strany prezidenta a viceprezidentov dochádza tiež k ovplyvňovaniu členov predsedníctva SLA, presadzovaniu ich osobných názorov a záujmov.“

STANOVISKO SLOVENSKÉHO OLYMPIJSKÉHO A ŠPORTOVÉHO VÝBORU

SOŠV STOJÍ NA STRANE ŠPORTOVCOV 

„Tak, ako niekoľkokrát v minulosti, aj dnes sa stavia Slovenský olympijský a športový výbor ako strešná organizácia športu na stranu športovcov – lyžiarov. Nie je to tak dávno, čo sme podporili lyžiarku Veroniku Velez Zuzulovú, sestry Ivonu a Paulínu Fialkové či akvabelu Viktóriu Reichovú. Je našou povinnosťou podporovať slovenských športovcov a vytvárať im vhodné podmienky na ich profesionálny športový rast a na úspešnú reprezentáciu Slovenska na domácich aj svetových podujatiach.

Aktuálna situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii je prirodzeným vyústením dlhodobých sporov medzi športovcami a športovými funkcionármi. V nadchádzajúcom období bude našou prioritou dôsledne analyzovať príčiny tohto nelichotivého stavu v SLA s cieľom zjednať nápravu. Pre stabilitu športovcov – lyžiarov, ktorí sú na začiatku zimnej športovej sezóny, bude dôležité vyslať jasný a pozitívny signál, že športové hnutie na čele so SOŠV je na ich strane. Urobíme všetko preto, aby vyhral predovšetkým šport, ale nemôžeme dlhodobo nahrádzať národný športový zväz, ktorý je zodpovedný za rozvoj športového odvetvia. Ubezpečujeme športovú verejnosť, že bude našou prioritou riešiť súčasný stav tak, aby vzniknutá situácia nijako neohrozila Petru Vlhovú a ďalších reprezentantov SR.

Slovenský olympijský a športový výbor v tejto súvislosti už ponúkol Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR i splnomocnencovi vlády SR Karolovi Kučerovi súčinnosť pri riešení tejto situácie v duchu platnej legislatívy, osobitne Zákona o športe. Komunikujeme so všetkými zainteresovanými stranami. Generálny sekretár SOŠV Jozef Liba je v kontakte s viceprezidentom Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS Romanom Kumpoštom. O ďalších krokoch budeme samozrejme verejnosť včas informovať.“

Igor Vlha, otec úspešnej reprezentantky, zdôraznil: „Trápim sa dvanásť rokov. Som rád, že sa niečo udialo. Štát by si mal uvedomiť, že nás nemôže riešiť jeden človek a ešte k tomu Talian. Musí sa to skončiť. Musí sa začať riešiť šport, deti, juniori.“

Odchádzajúcich členov podporujú aj Lyžiarska akadémia Veroniky Velez-Zuzulovej, Ski Team Žampa či Ski Team Vlha. „Nechceme byť spájaní s praktikami a spôsobmi, ktoré sa používajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii. Náš tím je plne ochotný reprezentovať Slovensko, avšak prostredníctvom inej organizácie ako SLA,“ povedal Igor Vlha. „Všade musia byť a potom platiť rovnaké pravidlá pre všetkých,“ doplnil Tomáš Žampa.

Prezident SLA Ivan Ivanič reagoval na vyhlásenie skupiny nespokojných členov stanoviskom, v ktorom uviedol, že vyjadrenia Jany Palovičovej sa nezakladajú na pravde a že hrubým spôsobom zneužila svoj mandát. Podľa jeho slov požiadalo k utorku o vystúpenie len 46 členov (klubov), čo je 1,06% všetkých členov SLA. Tieto kluby budú podľa neho musieť vrátiť alikvotnú finančnú čiastku z príspevku SLA na rok 2020, ako aj všetok majetok, ktorý majú zapožičaný zo SLA.

Zástupcovia vystupujúcich zo SLA vyzvali predstaviteľov štátu, aby s okamžitou platnosťou zastavili financovanie a odobrali štatút národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii (SLA). Ministerstvo prostredníctvom štátneho tajomníka Ivana Husára popoludní oznámilo, že už podniká potrebné kroky. „Poslednou kvapkou“ v rozhodnutí ministerstva bol prístup k zjazdárskej reprezentantke Petre Vlhovej. „Od začiatku deklarujem, že sa nechceme miešať do autonómie zväzov, sú to občianske združenia, ktoré majú svoje štatúty, kľúče na konferenciách. V poslednej dobe sa ukazovalo, že situácia v SLA je už neúnosná. Najvypuklejším prejavom je, ako sa narábalo so zmluvou Petry Vlhovej. Zaoberala sa tým polovica sekcie, došlo k vzájomnému osočovaniu medzi nami a SLA,“ uviedol Ivan Husár.

Už dávnejšie vznikol nový subjekt Združenie slovenských lyžiarov. Kým ho nezaregistruje Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS), tak hnutie, združujúce viacero disciplín, bude dočasne spadať pod Slovenský olympijský a športový výbor. „Informovali sme FIS, že na Slovensku je druhý subjekt zastrešujúci väčšinu športovcov, preverovali sme to aj cez informačný systém a máme potrebné dokumenty. Nový subjekt poslal FIS oficiálnu prihlášku, v ktorej deklaroval záujem stať sa členom. Pravdepodobne bude v najbližších dňoch žiadať aj SOŠV, aby ho prijal medzi svojich členov,“ uviedol Husár.

Podľa jeho slov ministerstvo pracuje na odobratí štatútu SLA, predpokladá, že proces potrvá niekoľko dní. Zároveň sa chystá oficiálne poverenie pre Združenie slovenských lyžiarov: „Nie je to také jednoduché a nedalo sa to spraviť naraz. Samozrejme, keď FIS príjme žiadosť nového subjektu, vzniká im procesný nárok, pretože FIS zaujíma iba jediná vec, keďže každý štát môže zastupovať iba jedna organizácia. O tom rozhoduje ministerstvo školstva v kooperácii so SOŠV. Ak splnia kritéria voči FIS a budú mať list od nás, že ich poverujeme v zastupovaní lyžiarov, je to vybavená vec."

Slovenské lyžovanie bude mať zrejme už tretiu „strechu“ v samostatnej ére. Pred 12 rokmi chybami minulosti zaťažený Slovenský lyžiarsky zväz (SLZ) zanikol, o čom vtedy rozhodla mimoriadna konferencia. Delegáti okrem akceptácie zániku SLZ akceptovali aj vznik občianskeho združenia Slovenská lyžiarska asociácia (SLA).

Na situáciu reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď. Pod jeho rezort spadá VŠC Dukla, ktorého členom je aj Vlhová. „Slovensko prechádza obrodou a netýka sa to iba justície, polície a fungovania štátu. Ale týka sa to aj športu. Ja som slečne Vlhovej veľmi vďačný za reprezentáciu krajiny, ale aj Dukly Banská Bystrica. Spravíme všetko, aby sme jej zabezpečili adekvátnu podporu. Som vďačný, že sa spravili prvé kroky, ktoré zamedzia tomu, aby SLA negatívne vplývala na športové výkony svojich členov. Ministerstvo obrany a ja ako člen vlády spravím všetko pre to, aby som nikomu nedovolil, ak by náhodou mal taký úmysel, aby zabránil slečne Vlhovej v reprezentácii na najvyššej úrovni,“ uviedol Naď.

Podujatia a športovci
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV