Športové aktuality
4 min. čítania

Rozprávkový debut víťazky EYOF, Slovenky sú ďalej vo svetovej skupine

Renáta Jamrichová sa raduje po výhre 6:1, 6:4 v zápase proti Argentínčanke Nadii Podoroskej počas druhého hracieho dňa v baráži o účasť v 1. svetovej skupine Pohára Billie-Jean Kingovej.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Slovenské tenistky budú v apríli 2024 bojovať o postup na finálový turnaj Pohára Billie Jean Kingovej. V dueli o účasť vo svetovej skupine totiž zdolali Argentínu 3:1. O tri body sa postarali Viktória Hrunčáková a Renáta Jamrichová.

Rozprávkový debut v Pohári B. J. Kingovej má za sebou víťazka vlaňajšieho EYOF v Banskej Bystrici Renáta Jamrichová. V sobotu nahradila v zostava Annu Karolínu Schmiedlovú a proti argentínskej jednotke Nadii Podoroskej podala sebavedomý výkon. Semifinalistke Roland Garros z roku 2020 dovolila na harde v bratislavskom NTC uhrať iba päť gemov a vyhrala 6:1, 6:4. Pre Slovensko získala cenný a dôležitý druhý bod. Jamrichová priznala, že pred nástupom na dvorec ju premohli emócie, no dokázala ich zakryť.

„Tlačili sa mi do očí slzy, no dokázala som to zamaskovať. Po pár gemoch som sa uvoľnila, opadlo zo mňa napätie a predviedla som svoj najlepší tenis. Kapitán Matej Lipták mi v piatok o pol jedenástej večer oznámil, že dnes nastúpim namiesto Kajky Schmiedlovej. Trochu ťažšie sa mi zaspávalo a ráno som bola nervózna, no veľmi mi pomohli baby v tíme. Povedali mi, že o nič nejde a že si to mám užiť plnými dúškami.“

Tímové súťaže sú pre 16-ročnú Slovenku srdcovka: „Vždy ma bavili, pretože nehrám iba za seba, ale za celé Slovensko a za vlasť. Ja som hrdá Slovenka. Teší ma, že som ukázala, že viem hrať dobrý tenis. Pred zápasom sa mi tlačili slzy do oči, no snažila som sa to zamaskovať. Je to jedno z mojich najväčších víťazstiev v kariére. V dôležitých momentoch som cítila podporu celého tímu.“

Jamrichovú na tribúne povzbudzovala rodina i kamaráti. „Prišli ma podporiť obaja rodičia. Sestry tentokrát v hľadisku neboli, lebo jedna je chorá a druhá na oslave. Povzbudzovali ma však môj tenisový tréner Ján Matúš i kondičný kouč Tadeáš Mikes. Veľmi mi pomohlo, že som pred duelom s Argentínou štartovala v Bratislave na turnaji ITF, dobre som sa adaptovala na tento povrch. Dôležité bolo, že ma v dnešnom dueli poslúchalo podanie a nekopila som dvojchyby. Na tento zápas určite nikdy nezabudnem.“

O rozhodujúci tretí bod pre domáce farby sa na harde v bratislavskom NTC zaslúžila Viktória Hrunčáková, ktorá v dueli tímových dvojok zdolala Juliu Rierovú 3:6, 6:4, 6:4.

„Je to jedno z mojich najcennejších víťazstiev v Pohári Billie Jean Kingovej. Rierová je totiž presne typ hráčky, ktoré nemám rada. Hrá vysoký, liftovaný forhend. Na začiatku zápasu mi nešli nohy ani servis. Vedela som, že sa s ňou nemôžem púšťať do dlhých výmen a musím hrať rýchlo i agresívne. Od polovice druhého setu táto taktika začala prinášať úspech. Veľmi ma teší, že som vybojovala rozhodujúci bod, diváci vytvorili skvelú atmosféru," uviedla Hrunčáková, ktorá získala proti Argentíne v singloch dva body.

Slovenské reprezentantky v tenise a nehrajúci kapitán Matej Lipták oslavujú víťazstvo 3:1 v baráži o udržanie sa v 1. svetovej skupine Pohára Billie-Jean Kingovej nad Argentínou.
Slovenské reprezentantky v tenise a nehrajúci kapitán Matej Lipták oslavujú víťazstvo 3:1 v baráži o udržanie sa v 1. svetovej skupine Pohára Billie-Jean Kingovej nad Argentínou.
Foto
TASR/MARTIN BAUMANN

Kapitán slovenského tímu Matej Lipták bol spokojný, že jeho zverenky rozhodli o triumfe už po dvojhrách. „Mám veľkú radosť z tohto víťazstva, ktoré sa nerodilo ľahko. Nečakali sme, že argentínska dvojka Rierová podá také kvalitné výkony. Rozhodol som sa do úvodnej dnešnej dvojhry postaviť Renátu a bol to výborný ťah. Podoroskú to dostalo pod tlak. Renča sa svojimi výkonmi pýtala na kurt. Otázkou bolo iba to, kedy dostane šancu. Proti hráčke z prvej svetovej stovky zahrala vynikajúco, takmer bezchybne. Verím, že ju to nakopne ešte k lepším výkonom. Viki sa proti Rierovej dlho trápila, bola unavená a stuhnutá. Opäť však ukázala, čo pre ňu znamená hrať za Slovensko v tímových súťažiach, dala do toho srdce.“

Slovenky sa dozvedia meno súpera v kvalifikácii v nedeľu 12. novembra, keď je v dejisku tohtoročného finálového turnaja v Seville na programe žreb.

OLOV
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV