Športové aktuality
Bratislava
5 min. čítania

Vo veku 81 rokov zomrel známy lekár mnohých popredných športovcov Jozef Mračna

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Medzi špičkových športovcov, ktorí hľadali u Jozefa Mračnu pomoc pri riešení svojich zdravotných ťažkostí, patril aj legendárny kubánsky bežec Alberto Juantorena, olympijský víťaz v behu na 400 a 800 m v Montreale 1976. Na fotografiu z bratislavského mítingu P-T-S napísal pozdrav jemu aj jeho manželke Márii, na OH 1976 štvrtej v skoku do výšky.
Foto
Ján Súkup
Jozef Mračna.
Jozef Mračna.
Foto
Ján Súkup

V noci zo stredy na štvrtok vo veku 81 rokov v Bratislave po dlho trvajúcich zdravotných ťažkostiach zomrel známy lekár mnohých popredných športovcov doc. MUDr. Jozef Mračna, CSc., ktorý mal veľké meno predovšetkým medzi atlétmi a futbalistami. Rodák z Hlohovca (narodený 4. apríla 1942) bol držiteľ Bronzových kruhov Slovenského olympijského výboru (SOV) a Strieborného odznaku Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV).

Na rozdiel od mnohých iných lekárov známych športovcov sa Jozef Mračna nezameriaval na telovýchovné lekárstvo a ortopédiu, ale na stomatológiu. Napriek tomu sa uznávaný stomatologický odborník stal vyhľadávaným lekárom množstva ľudí z oblasti športu.

Praktické poznatky a vedomosti v tejto oblasti čerpal po boku legendárneho športového lekára Alexandra Binovského na bratislavských Pasienkoch. Binovský mal povesť lekárskeho mága a mladšieho kolegu zasvätil do mnohých svojich odborných tajomstiev. Jozef Mračna na Pasienkoch takmer štvrťstoročie pôsobil ako lekár futbalistov Interu. Okrem toho založil ordináciu a regeneračnú linku aj na štadióne Slávie SVŠT na Mladej garde.

Jozef Mračna na fotografii z mítingu P-T-S v roku 1986.
Jozef Mračna na fotografii z mítingu P-T-S v roku 1986.
Foto
Ján Súkup

Na Pasienkoch ho vyhľadávali aj domáce i zahraničné atletické hviezdy slávneho mítingu P-T-S ako náš diskár Ludvík Daněk, kubánsky bežec Alberto Juantorena či maďarský oštepár Miklós Németh, ale aj množstvo jeho známych, ktorých trápili predovšetkým bolesti kĺbov rúk či nôh, alebo chrbtica. Sám autor týchto riadkov sa v ordinácii hneď pri šatni futbalistov Interu neraz ocitol v jeho starostlivosti a pocítil, ako zručne vie naprávať problémové miesta v oblasti krčnej alebo driekovej chrbtice, aj ako presne vie, kam pichnúť obstrek, aby silné bolesti povolili.

Jozef Mračna sa aktívne venoval atletike. Ako v časopise Slovenská atletike napísal Marián Šimo, behať začal na gymnáziu v Komárne. V maturitnom roku 1959 už ako zverenec Jána Baňára na stredných tratiach reprezentoval v oblastnej súťaži novozaložený Slovan Nové Zámky.

Počas štúdia na Lekárskej fakulte UK v Bratislave trénoval Jozef Mračna v prevažne výškarskej skupine kouča Slávie SVŠT Jaromíra Šimoneka, do ktorej v roku 1964 pribudla o štyri roky mladšia košická rodáčka Mária Faithová, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Z nej postupne hlavne pod menom Mračnová, pod ktorým získala najväčšie úspechy, vyrástla najväčšia osobnosť v histórii tejto disciplíny na Slovensku. Celé desaťročia držala výkonom 192 cm slovenský rekord.

Jozef a Mária Mračnovci na fotografii z roku 1987.
Jozef a Mária Mračnovci na fotografii z roku 1987.
Foto
Peter Pospíšil

Mária Mračnová-Faithová bola štvrtá na ME 1966 v Budapešti (171 cm), šiesta z OH 1968 v Mexico City (178), tretia na ME 1969 v Aténach (183), kde pôsobil ako lekár čs. výpravy „učiteľ“ jej manžela Alexander Binovský a napokon štvrtá na OH 1976 v Montreale (189). Na OH v Montreale Mračna takisto ako na ME 1974 v Ríme pôsobil ako lekár čs. atlétov.

Ako uvádza Marián Šimo, na jeseň 1964 po promócii Jozef Mračna dostal umiestenku na post sekundárneho lekára OÚNZ v Komárne. O tri roky sa však vrátil do Bratislavy ako asistent katedry všeobecnej a ortopedickej stomatológie LF UK.

Jozef Mračna
Jozef Mračna
Foto
Ján Súkup

Po neskorších atestáciách a kandidatúre bol docent Jozef Mračna roky primár oddelenia maxilofaciálnej chirurgie Onkologického ústavu sv. Alžbety. Pôsobenie na tomto pracovisku ukončil dávno po dosiahnutí dôchodkového veku. V roku 2012, keď dovŕšil sedemdesiatku, získal Zlatú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti.

V rodine Mračnovcov mal šport aj po ukončení súťažnej kariéry najprv otca a oveľa neskôr mamy veľmi významné miesto. Syn Jozef a Márie Mračnovcov Peter Mračna (ročník 1970) sa v detstve venoval ľadovému hokeju. Profesne nasledoval otca, je chýrny onkologický chirurg Lekárskej fakulty UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety. Dcéru Zuzanu Mračnovú (1980) otcov pacient Kurt Uberal nainfikoval basketbalom. S reprezentáciou SR získala zlato na EYOD 1997, hrala v ligách SR, ČR, Rakúska aj Portugalska a vo formáte 3 proti 3 i na premiérových Európskych hrách 2015.

Jozef a Mária Mračnovci na fotografii spred niekoľkých rokov.
Jozef a Mária Mračnovci na fotografii spred niekoľkých rokov.
Foto
Ján Súkup

Manželka Jozefa Mračnu Mária Mračnová sa ako predsedníčka Olympijskej spoločnosti Slovenska (v rokoch 1990 – 1995) stala po roku 1989 hnacím motorom olympijského hnutia na Slovensku. Dlhé roky pôsobila ako podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru a neskôr aj ako predsedníčka Slovenského atletického zväzu. Kým ona prichádzala s množstvom ľudí zo športovej oblasti do kontaktu ako kolegyňa, k jej manželovi chodievali ako pacienti.

Slovenský olympijský a športový výbor vyjadruje hlbokú sústrasť rodine a blízkym Jozefa Mračnu. Česť jeho pamiatke!

Posledná rozlúčka s Jozefom Mračnom sa uskutoční v utorok 28. novembra o 9.30 h v krematóriu v Bratislave.

Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV