Lake Placid 1932

III
ZOH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
guvernér Franklin D. Roosevelt
Počet NOV
17
Počet športov
4
Počet disciplín
14
Počet odvetví
7
Počet športovcov
252
Mužských športovcov
231
Ženských športovkýň
21
Slovenských športovcov
0

Na tretiu edíciu sa zimné olympijské hry prvý raz vydali mimo Európy – do štvortisícového Lake Placidu, ležiaceho v americkom štáte New York. Maličká obec sa blysla výstavbou supermodernej krytej haly pre hokej a krasokorčuľovanie, ktorá sa „dožila“ ešte aj súťaži ZOH 1980 na rovnakom mieste! Žiaľ, otvorené športoviská museli čeliť nezvyčajne teplému počasiu, ktoré skomplikovalo viacero súťaží. A mnoho disciplín sa odohrávalo pred slabou diváckou kulisou. Otvárací ceremoniál videlo dokonca len okolo päťsto divákov!

Napriek veľkej snahe organizátorov hry doplatili na vrcholiacu svetovú hospodársku krízu a skončili sa veľkým deficitom. Poznačila ich aj snaha uprednostňovať domácich športovcov, čo sa prejavilo najmä v rýchlokorčuľovaní. Organizátori zaviedli hromadný štart, v ktorom pripustili „voľný štýl“, teda takpovediac bitku o ľadové pozície. To bolo, samozrejme, v rozpore so zaužívanými pravidlami. Situáciu najlepšie využili domáci matadori John Shea a Irving Jaffee, ktorí spolu získali štyri zlaté medaily. Aj vďaka tomu sa USA prvý a zároveň zatiaľ posledný raz v histórii stali najúspešnejšou krajinou na ZOH...

Samozrejme, veľká vzdialenosť amerického strediska a finančná i časová náročnosť cesty do USA, v kombinácii s faktom, že zimné olympijské športy mali dominantnú tradíciu v Európe, spôsobili výrazne menšiu účasť športovcov, ako v St. Moritzi. Aj z ČSR cestovalo len šesť olympionikov. V hokejovom turnaji štartovali dokonca len štyri družstvá. Jeho víťazom sa znovu stali Kanaďania, ale tentoraz mali namále, pretože v rozhodujúcom zápase s Američanmi vyrovnali na 2:2 len 50 sekúnd pred koncom! V dramatickom súboji o víťazovi nerozhodlo ani trojnásobné predĺženie a Kanaďania napokon získali zlato vďaka lepšej celkovej bilancii, pretože v prvom zápase (turnaj sa hral dvojkolovo) nad USA vyhrali 2:1.

V Lake Placide sa do histórie nezmazateľne zapísal člen osádky zlatých amerických štvorbobov Edward Eagan. Na OH 1920 v Antverpách totiž získal zlato v boxerskom ringu. Stal sa tak prvým a až doteraz jediným človekom, ktorý sa mohol pochváliť víťazstvom na letných i zimných olympijských hrách!

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV