Ďalšie štvrté miesto Petra Sagana na Tour de France, tentoraz v 5. etape

Arenberg 9. júla (TASR) - Lars Boom triumfoval v 5. etape na 101. ročníku cyklistických pretekov Tour de France (TdF). Jazdec stajne Belkin dotiahol v nepríjemnom daždivom počasí na 152,5-kilometrovej trati z Ypres do Arenbergu svoj záverečný únik do úspešného konca a v cieli dosiahol čas 3:18:35 h. Druhý finišoval Jakob Fuglsang z Astany a tesne za ním jeho tímový kolega Vincenzo Nibali, ktorý si udržal žlté tričko.
      
Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil opäť 4. priečku (+1:01 min.), ktorá mu vyniesla 19 bodov a naďalej tak vedie bodovaciu súťaž o zelený dres. V nej ich má na konte už 185 a pred druhým Marcelom Kittelom k dobru 50. V celkovom poradí je tretí so 44-sekundovou stratou na lídra. Ďalší Slovák na štarte Peter Velits z BMC Racing prišiel do cieľa ako 30. v poradí (+2:28) a priebežne mu patrí 21. priečka so stratou 2:44 min. Z boja o prestížny triumf vypadol jeho obhajca Brit Chris Froome, ktorý v stredu podčiarkol nešťastnú sériu pádov na tohtoročnom podujatí a po ďalších dvoch odstúpil z pretekov.
      
Organizátori upravili časť etapy pre daždivé počasie a z plánovanej trasy zrušili dva prejazdy nebezpečnými úsekmi na dlažobných kockách. Stabilitu neudržal ani tohtoročný trojnásobný držiteľ etapového vavrínu Kittel. Obhajca celkového triumfu Froome ani v stredu nemal svoj deň, ktorý sa v ďalšom priebehu zmenil na jeho posledný na Tour. Na belgickom území v prvej časti etapy opäť spadol a len ťažko za pomoci štyroch tímových kolegov zo Sky dobiehal rýchle tempo pelotónu. Ďalšia nepríjemná situácia nastala asi 66 km pred cieľom, keď Froome opäť "vyletel" z bicykla. Pády v posledných dňoch mu spôsobili zdravotné problémy, narušili psychickú pohodu a zranený a deprimovaný sa rozhodol nasadnúť do auta. Tým sa jeho účinkovanie na TdF skončilo.
      
S blížiacim sa cieľom čakali na pretekárov náročné úseky na dlažobných kockách. Prvú časť zvládli najlepšie Contador s Van den Broeckom, nechýbal ani držiteľ žltého trička Nibali. Na čele hlavnej skupiny cez kocky prechádzal aj Sagan, ktorý následne zabral a na rýchlostnej prémii v Templeuve získal osem bodov. Druhú časť "mačacích hláv" ovládli jazdci tímu Orica. Po nej však Contador stratil krok s čelom pelotónu, do ktorého sa zozadu postupne prepracoval aj Peter Velits. Následný únik pätice pretekárov prenasledovali Sagan s Nibalim, ktorý sa tiež v jednej z ostrých zákrut nevyhol šmyku a následnému pádu. Dvadsať kilometrov pred cieľom viedol Slovák únik vedúcej skupiny v závese s Nibalim a Cancellarom, no následne sa do čela prepracovali Nibaliho kolegovia Westra s Fuglsangom. Záver etapy však patril Boomovi, ktorý asi tri kilometre pred cieľom postupne zvyšoval náskok pred dvojicou jazdcov Astany a napokon finišoval na prvej priečke.
      
Výsledky, 5. etapa, Ypres - Arenberg (152,5 km):
1. Boom (Hol./Belkin) 3:18:35 h., 2. Fuglsang (Dán./Astana), 3. Nibali (Tal./Astana) obaja +19 s., 4. Peter SAGAN (SR/Cannondale), ... 30. Peter VELITS (SR/BMC) +2:28
     
Priebežná klasifikácia: 1. Nibali 20:26:46 h., 2. Fuglsang +2 s., 3. SAGAN +44, ... 21. VELITS +2:44© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri