Ďalšie štvrté miesto Petra Sagana na Tour de France, tentoraz v 5. etape

Arenberg 9. júla (TASR) - Lars Boom triumfoval v 5. etape na 101. ročníku cyklistických pretekov Tour de France (TdF). Jazdec stajne Belkin dotiahol v nepríjemnom daždivom počasí na 152,5-kilometrovej trati z Ypres do Arenbergu svoj záverečný únik do úspešného konca a v cieli dosiahol čas 3:18:35 h. Druhý finišoval Jakob Fuglsang z Astany a tesne za ním jeho tímový kolega Vincenzo Nibali, ktorý si udržal žlté tričko.
      
Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil opäť 4. priečku (+1:01 min.), ktorá mu vyniesla 19 bodov a naďalej tak vedie bodovaciu súťaž o zelený dres. V nej ich má na konte už 185 a pred druhým Marcelom Kittelom k dobru 50. V celkovom poradí je tretí so 44-sekundovou stratou na lídra. Ďalší Slovák na štarte Peter Velits z BMC Racing prišiel do cieľa ako 30. v poradí (+2:28) a priebežne mu patrí 21. priečka so stratou 2:44 min. Z boja o prestížny triumf vypadol jeho obhajca Brit Chris Froome, ktorý v stredu podčiarkol nešťastnú sériu pádov na tohtoročnom podujatí a po ďalších dvoch odstúpil z pretekov.
      
Organizátori upravili časť etapy pre daždivé počasie a z plánovanej trasy zrušili dva prejazdy nebezpečnými úsekmi na dlažobných kockách. Stabilitu neudržal ani tohtoročný trojnásobný držiteľ etapového vavrínu Kittel. Obhajca celkového triumfu Froome ani v stredu nemal svoj deň, ktorý sa v ďalšom priebehu zmenil na jeho posledný na Tour. Na belgickom území v prvej časti etapy opäť spadol a len ťažko za pomoci štyroch tímových kolegov zo Sky dobiehal rýchle tempo pelotónu. Ďalšia nepríjemná situácia nastala asi 66 km pred cieľom, keď Froome opäť "vyletel" z bicykla. Pády v posledných dňoch mu spôsobili zdravotné problémy, narušili psychickú pohodu a zranený a deprimovaný sa rozhodol nasadnúť do auta. Tým sa jeho účinkovanie na TdF skončilo.
      
S blížiacim sa cieľom čakali na pretekárov náročné úseky na dlažobných kockách. Prvú časť zvládli najlepšie Contador s Van den Broeckom, nechýbal ani držiteľ žltého trička Nibali. Na čele hlavnej skupiny cez kocky prechádzal aj Sagan, ktorý následne zabral a na rýchlostnej prémii v Templeuve získal osem bodov. Druhú časť "mačacích hláv" ovládli jazdci tímu Orica. Po nej však Contador stratil krok s čelom pelotónu, do ktorého sa zozadu postupne prepracoval aj Peter Velits. Následný únik pätice pretekárov prenasledovali Sagan s Nibalim, ktorý sa tiež v jednej z ostrých zákrut nevyhol šmyku a následnému pádu. Dvadsať kilometrov pred cieľom viedol Slovák únik vedúcej skupiny v závese s Nibalim a Cancellarom, no následne sa do čela prepracovali Nibaliho kolegovia Westra s Fuglsangom. Záver etapy však patril Boomovi, ktorý asi tri kilometre pred cieľom postupne zvyšoval náskok pred dvojicou jazdcov Astany a napokon finišoval na prvej priečke.
      
Výsledky, 5. etapa, Ypres - Arenberg (152,5 km):
1. Boom (Hol./Belkin) 3:18:35 h., 2. Fuglsang (Dán./Astana), 3. Nibali (Tal./Astana) obaja +19 s., 4. Peter SAGAN (SR/Cannondale), ... 30. Peter VELITS (SR/BMC) +2:28
     
Priebežná klasifikácia: 1. Nibali 20:26:46 h., 2. Fuglsang +2 s., 3. SAGAN +44, ... 21. VELITS +2:44© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím