Jaromír Dragan

1 B
Ocenenia:
Členstvo

Rodák z Liptovského Mikuláša Jaromír Dragan je zaujímavý prípad. V A-kategórii svetových šampionátov bol hráč HC Košice členom reprezentačného tímu síce len dvakrát v drese s dvojkrížom (pri slovenskej premiére vo Viedni 1996 a pri repríze vo Fínsku 1997), ale zato má bronzovú olympijskú medailu ešte z federálnych čias.

V Albertville 1992 síce nenastúpil ani na jeden zápas (jednotkou bol Bříza, dvojkou Svoboda – obaja Česi; Dragan cestoval do Savojských Álp ako jeden zo štvorice Slovákov len v pozícii brankárskej trojky a šancu zachytať si vôbec nedostal), ale obišiel lepšie ako v Innsbrucku 1976 Pavol Svitana. Ten bol pred olympiádou ako tretí brankár len v pozícii necestujúceho náhradníka. Z domova ho povolali do dejiska hier núdzovo po tom, čo tím zdecimovala chrípková epidémia a navyše sa zranil druhý brankár Crha. V zápasoch proti USA a ZSSR síce Svitana sedel na striedačke pripravený nastúpiť namiesto Holečka, keby sa zranil alebo by mu to nešlo, ale striebornú medailu nedostal...

Jaromír však bronzovú má. Keď sa Dragan objavil v nominácii do Albertville, české médiá pichľavo vyrývali, že to je len kvôli tomu, aby Slováci mali v tíme aspoň štyroch hráčov a aby sa nestupňovalo národnostné napätie (vtedy výdatne bičované politikmi). Jaro však v ďalších sezónach ukázal, že má naozaj vysokú brankársku kvalitu. Najlepšie časy zažil po tridsiatke, keď „dozrel“.

V čs. reprezentácii odchytal len štyri zápasy, ale v slovenskej v jej úvodnom období, keď bol istý čas našou brankárskou jednotkou, až 56. V bránke stál aj pri slovenskej olympijskej premiére v Lillehammeri 1994, kde prispel k senzačnému 6. miestu. Krátko nato v Spišskej Novej Vsi a v Poprade pomohol k postupu tímu Slovenska z C-kategórie MS do „béčka“ a o rok ešte výdatnejšie pri bratislavskom vybojovaní postupu do „áčka“.

V roku 1996, ktorý reprezentácii nevyšiel, ale preňho bol zrejme najlepší v kariére, si zahral pri premiére Slovenska v A-kategórii MS vo Viedni i na Svetovom pohári. Navyše s tímom HC Košice sa tešil tretí raz z majstrovského titulu (slovenský si vychutnal aj o rok skôr, federálny ešte v roku 1988). Na záver sezóny 1995/96 ho vyhlásili za najlepšieho hokejistu Slovenska. Paradoxne, odvtedy si na vrcholnom podujatí zahral už len na MS 1997 vo Fínsku...

Najlepšie roky kariéry prežil Dragan v HC Košice, ale vystriedal viacero klubov – hral aj v Bratislave, Topoľčanoch, Zlíne či v Budapešti a v bránke stál ešte po štyridsiatke v prvoligovom Trebišove. Vo federálnej lige odchytal dovedna 226 zápasov, v slovenskej extralige 227. Do pamäti fanúšikov sa zapísal aj svojskou rozohrávkou puku pomocou odkopnutia puku až do stredného pásma. V súčasnosti sa venuje trénerskej práci s brankármi. Vlastné praktické skúsenosti mal možnosť využiť aj pri mládežníckych reprezentačných tímoch Slovenska.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Albertville 1992
ČSFR
ľadový hokej muži B
Lillehammer 1994
SR
ľadový hokej muži 6
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV