Ladislav Troják

1 S

Košický rodák Ladislav Troják, ktorého životná púť sa podobne ako v prípade Matyldy Pálfyovej tragicky pretrhla veľmi predčasne, sa do histórie zapísal ako vôbec prvý slovenský hokejista, ktorý štartoval na ZOH, ďalej ako prvý, ktorý získal medailu a aj ako prvý Slovák s titulom majstra sveta.

Veľkú hokejovú kariéru rozbehol ešte v rodnom meste ako hráč ČSŠK Košice (do roku 1934), ale do vrcholnej miery svoje hráčske umenie rozvinul v tíme lTC Praha. Troják debutoval pod piatimi kruhmi už na ZOH 1936 v nemeckom Garmisch-Partenkirchene, kde bol jeden z dvoch Slovákov obstarávajúcich našu premiéru na zimných olympijských hrách (druhý bol bežec na lyžiach Lukáš Michalák).

Hokejový tím ČSR, v ktorom bol vtedy len 22-ročný Košičan benjamínok, obsadil štvrté miesto. Mladý hráč sa strelecky nepresadil, ale vďaka obetavosti, pohyblivosti a dobrej obrannej hre patril medzi platných členov družstva. Druhá svetová vojna síce prerušila medzinárodné hokejové dianie, ale po jej skončení hral Troják ešte lepšie.

V roku 1947 sa v Prahe v tíme ČSR spolu so všetkými krajanmi radoval z historického zisku titulu majstra sveta – to už bol jediný Slovák veterán družstva. Tím, ktorý viedol Kanaďan slovenského pôvodu Mike (Matej) Buckna, bol v tom čase schopný hrať vyrovnane aj s najlepšími amatérskymi hráčmi z kolísky hokeja – Kanady. To sa potvrdilo aj na ZOH 1948 vo švajčiarskom St. Moritzi, kde sa hral historicky posledný olympijský hokejový turnaj na nekrytých ľadových plochách. Troják a spol. mali na dosah olympijské zlato, o ktoré ich pripravilo len horšie celkové skóre. Tímy Kanady aj ČSR dosiahli zhodne po sedem víťazstiev a jediný bod stratili vzájomnou remízou 0:0. O zlate pre Kanaďanov rozhodlo lepšie celkové skóre - 69:5 verzus 80:18...

Troják hral v prvom útoku s legendami Stanislavom Konopáskom a Vladimírom Zábrodským. Tento útok nastrieľal 38 gólov! Zábrodský bol s 22 gólmi najlepší strelec olympijského turnaja, najskúsenejší Troják skóroval päťkrát. Kto by vtedy tušil, že piatim členom strieborného tímu – okrem Trojáka aj Pokornému, Stiborovi, Šťovíkovi a Jarkovskému – ostáva už len niekoľko mesiacov života… táto pätica, plus ďalší hráč Švarc, letela 8. novembra 1948 na prípravné zápasy do Londýna. Zvyšok tímu ČSR letel z Paríža o deň skôr, no šiesti hráči meškali, pretože čakali na anglické víza.

Žiaľ, ich malé aerotaxi Beachcraft spoločnosti Escadrille Mercure v hustej hmle zmizlo bez stopy kdesi nad kanálom La Manche. Ilustráciou krutej doby krátko po prevzatí moci v ČSR komunistami bolo, že tajná polícia hneď začala rozchyrovať, že tí šiesti sa nezabili, ale potajomky emigrovali. Dokonca perzekvovali ich rodiny! Ladislav Troják sa nezabudnuteľne zapísal do histórie slovenského hokeja.

Jeho meno dlhé roky niesol starý zimný štadión v Košiciach a nesie ho aj nová Steel Aréna. Šesťnásobný účastník majstrovstiev sveta, dvojnásobný olympionik a majster sveta obliekol reprezentačný dres ČSR v 75 zápasoch, v ktorých nastrieľal 37 gólov. S tímom lTC Praha získal päť titulov majstra ČSR a v období protektorátu Čechy a Morava päť titulov v českomoravskej lige.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
St. Moritz 1948
ČSR
ľadový hokej muži S
Garmisch-Partenkirchen 1936
ČSR
ľadový hokej muži 4
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV