Šport a olympizmus
2 min. čítania

Austrálske Brisbane bude hostiť olympijské hry v roku 2032

Prezident MOV Thomas Bach.

Olympijské hry v roku 2032 sa uskutočnia v austrálskom Brisbane. V stredu o tom oficiálne rozhodol Medzinárodný olympijský výbor (MOV). Prvýkrát od hier v Los Angeles 1984 nemal uchádzač protikandidáta.

MOV už vo februári označil Brisbane za "preferovaného kandindáta" a stredajšie hlasovanie už malo iba formálny charakter. "MOV" má tú česť oznámiť, že 35. olympiáda bude v Brisbane," citovala prezidenta hnutia Thomasa Bacha agentúra AFP. V Austrálii sa budú konať hry po tretí raz. Pvýkrát ich hostilo Melbourne v roku 1956, potom Sydney v 2000.

Na počesť oficiálneho víťazstva odpálili v meste ohňostroj a radosť neskrývali ani delegáti na zasadaní MOV. "Sme si istí, že dokážeme zorganizovať úspešné hry," povedal predseda austrálskej vlády Scott Morrison.

Brisbane sa uchádzalo o olympiádu už skôr, súboj o organizáciu hier 1992 prehralo s Barcelonou. Pôvodne mali záujem o OH 2032 aj Budapešť, Dílí, Dauha či nemecký región Porýnie-Porúrie, no Brisbane zaujalo existujúcimi športoviskami. Organizátori avizovali rozpočet 3,5 miliardy dolárov s polovičnou účasťou štátu. Brisbane hostilo v roku 1982 Hry Commonwealthu.

Austrálčania majú na prípravy jedenásť rokov. Ešte predtým sa uskutočnia dve olympiády, v roku 2024 v Paríži, o štyri roky neskôr ich privíta Los Angeles.
  

Podujatia a športovci
Juniorský olympijský tím 2024
2 percent nadacia

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV