EYOF: Samuel Košťál si výrazným zlepšením osobného rekordu doplával po druhý bronz: Úžasný pocit

Profile picture for user soucek
Ľubomír
Souček
Po prsiarskom úseku bol Samuel Košťál na druhom mieste, napokon v polohových pretekoch na 400 m skončil tretí.
Jakub Súkup

V piatok, posledný deň plaveckých súťaží XVI. letného EYOF v Banskej Bystrici, sme v popoludňajšom súťažnom programe mali len Samuela Košťála. Šestnásťročný člen bratislavského klubu J&T Sport Team si tretím miestom v ranných rozplavbách osobným rekordom 4:32,56 min vyslúžil jasný postup do finále polohovej štvorstovky. A v ňom si takisto ako v stredajšom finále na 200 m motýlik vybojoval bronzovú medailu!

Je to šiesta slovenská plavecká v histórii letných EYOF (do roku 1999 EYOD). Ziskom druhého bronzu Košťál vyrovnal bilanciu nášho vôbec prvého plaveckého medailistu z takéhoto podujatia – Viktora Juráka, ktorý bol v Bathe v roku 1995 tretí na 100 m motýlik a na 200 m motýlik. Jediné naše zlato z bazéna vylovila z bazéna v Lisabone 1997 vďaka víťazstvu na 100 m znak Júlia Svobodová a striebro získala neskoršia olympionička Katarína Listopadová v Belehrade 2007 na 200 m pol. pret.

Atmosféra v plavárni na Štiavničkách bola skvelá, Samo ukázal po doplávaní divákom veľké srdce,
Jakub Súkup

V rozplavbách bol tretí, vo finále chvíľu aj druhý

Z dvoch Talianov, ktorí boli v ranných rozplavbách rýchlejší ako Košťál, nastúpil na finále len Emanuele Potenza, ktorý výkonom 4:26,22 min aj napokon získal zlatú medailu. Keďže podľa pravidiel platných pre EYOF môže vo finále jednej disciplíny nastúpiť len jeden pretekár z krajiny, druhý Talian Barbotti (s ranným výkonom 4:28,84 min) zostal mimo hry.

Potenza v štvrtej dráhe viedol celé preteky. Košťál v piatej začal pomalšie. Po prvej delfinárskej obrátke bol až piaty, ale po stovke obracal v čase 1:01,44 min už ako tretí. Na znakárskom úseku sa na chvíľu posunul na druhú pozíciu. Na dvojstovke obracal v čase 2:09,67 min ako tretí, len 46 stotín za Potenzom. Po prsiarskom úseku postúpil Samo dokonca na druhé miesto (obracal v čase 3:28,06 min), ale na lídra už strácal vyše 3,5 sekundy. Ešte aj po 350 metroch bol druhý, ale v závere ho o 31 stotín sekundy predstihol Maďar Alex Kováts v šiestej dráhe. Samuel Košťál však bol veľmi spokojný aj s tretím miestom, veď časom 4:29,49 min si zlepšil ranný osobný rekord o viac než tri sekundy! Štvrtý Nemec Hammer už naňho strácal viac než dve sekundy.

Pred EYOF na medailu vôbec nemyslel, ale v piatok túžil po striebre

Samuel Košťál s druhou bronzovou medailou.
Jakub Súkup

„Som úžasne prekvapený. Pred EYOF som vôbec nečakal, že môžem tu získať medailu,“ povedal Samo krátko po doplávaní, ale hneď aj priznal, že po tom, čo v stredu získal bronz, mu narástla chuť aj ambície. A to aj napriek tomu, že podľa nahlásených časov bol na dlhej polohovke „na papieri“ až piaty: „Chcel som spraviť to isté ako na 200 m motýlik. Ani z tejto disciplíny som nechcel odísť bez medaily. Trúfal som si aj na striebro, pretože na dlhej polohovke som videl šancu na cennejšiu medailu.

Keď si trochu odfúkol, pokračoval: Už ráno som si mierne zlepšil osobný rekord a večer som si ho zlepšil výrazne – o viac než tri sekundy. Na treťom, prsiarskom úseku, som sa prepracoval na druhé miesto a chcel som si ho udržať. Do poslednej krauliarskej päťdesiatky som dal úplne všetko. Ale kamarát z Maďarska vo vedľajšej dráhe mal v závere viac síl a mne to na striebro nevyšlo. Získal som druhý bronz a mám z toho úžasný pocit. Už po prvej medaile to bolo skvelé a teraz ešte viac. Máme čo oslavovať. Tieto výsledky znamenajú pre mňa obrovskú motiváciu do ďalšej práce. EYOF je fakt veľké podujatie a ja som sa tu presvedčil, že aj v rámci Európy som konkurencieschopný. Je to taký dobrý začiatok.“

Podľa trénera Trešla je Košťálova banskobystrická bilancia nad očakávanie

Košťálov tréner Tomáš Trešl, ktorý pochádza z Moravy, nedával po pretekoch príliš najavo emócie, ale bolo zjavné, že je spokojný: „Samova bilancia dva bronzy a jedno deviate miesto tesne od postupu do finále je nad očakávanie. Nevedeli sme, do čoho na EYOF ideme, pretože Samo doteraz súťažil len proti pretekárom z krajín V4. Tých plavcov, čo tu súťažia, sme zväčša nepoznali. Tieto dve medaily sú výsledkom našej celoročnej práce. Do prípravy na toto podujatie sme dali naozaj všetko. Máme čisté svedomie, že viac sme urobiť nemohli.“

Samuel Košťál s trénerom Tomášom Trešlom.
Ľubomír Souček, SOŠV

Ako tréner videl piatkové preteky? „Ráno som si všimol, že Maďar aj Nemec plávali v rozplavbe s veľkou rezervou, takže som nevedel, čo od nich môžem čakať. Nevedeli sme, na koho a ako sa máme pred finále pripraviť. Predpokladal som, že Kováts bude unavenejší, pretože tu mal náročnejší súťažný program. Samo mal ráno za úlohu zaplávať tak, aby bol vo finále v kontaktnej dráhe medzi najlepšími. To sa mu podarilo. Vie veľmi dobre súperiť s niekým, kto pláve vedľa neho. Keď vie, že zdolať borcov v susedných dráhach znamená získať medailu, podá výborný výkon. Talian Potenza sa črtal ako zjavne najrýchlejší, takže som nečakal, že by ho Samo mohol zdolať.“

Na záver Tomáš Trešl prezradil, že Košťál chcel na EYOF pôvodne štartovať aj na 200 m znak. „Znak je jeho druhý najsilnejší plavecký spôsob po motýliku. Pôvodne sme sa dlho pripravovali aj na znakársku dvojstovku. Lenže, žiaľ, ľudia z LEN (Európska plavecká liga – pozn. autora) nám urobili škrt cez rozpočet, keď 200 m znak a 200 m motýlik dali do programu krátko po sebe. Dozvedeli sme sa to dosť na poslednú chvíľu. Keby sme to vedeli skôr, namiesto 200 m znak by sme sa viac sústredili na 400 m polohové preteky a ten dnešný výsledok mohol byť ešte lepší.“