Šport a olympizmus
2 min. čítania

Pridaj sa aj ty do rodiny hrdinov. Daruj zlato v krvi

Darcom krvnej plazmy je aj Matej Tóth.
Foto
NTS

Veľa sa o nej nehovorí, no jej význam je obrovský. Krvná plazma je žltkastá tekutina, ktorá tvorí 55 – 65 % našej krvi. Skladá sa najmä z vody, minerálnych solí a proteínov. Tieto vzácne plazmové proteíny a ich rôznorodé zložky sú základ pre výrobu mnohých nevyhnutných liekov, ktoré zachraňujú život nejednému chorému človeku.

PREČO JE ODBER TAKÝ DÔLEŽITÝ?

Na Slovensku je tak, ako aj v iných krajinách darcov krvnej plazmy stále málo. Pacienti, ktorí sú odkázaní na liečbu liekmi vyrobenými z plazmy, to pociťujú najviac. Lieky sú potrebné pri autoimunitných ochoreniach, imunitnej nedostatočnosti, poruchách zrážania krvi, ale aj v onkológii, chirurgii či gynekológii. Ak sa rozhodneš stať darcom krvnej plazmy, vyrobia sa z nej lieky, ktoré chorým zlepšia kvalitu života, niektorým ho dokonca zachránia.

AJ TY MÁŠ ZLATO V KRVI! STAŇ SA HRDINOM

Národná transfúzna služba Slovenskej republiky vstupuje do poslednej fázy osvetovej kampane zameranej na zvyšovanie povedomia o dôležitosti krvnej plazmy. Od začiatku spustenia kampane v októbri 2022 darovalo krvnú plazmu 4 416 prvodarcov plazmy, čo je z celkového počtu darcov plazmy skoro polovica.

DAROVANIE KRVNEJ PLAZMY JE ŠETRNEJŠIE

Po odbere plazmy sa telo dokáže rýchlejšie zregenerovať ako po odbere krvi. Je to tak preto, lebo sa daruje len jedna zložka krvi – plazma.

Máš zlato v krvi
Foto
NTS

ODBER PLAZMY PRINESIE VÝHODY AJ TEBE

Okrem dobrého pocitu zo záchrany života je darca pravidelne informovaný o svojom zdravotnom stave. Po darovaní krvnej plazmy je darcovi poskytnuté chutné občerstvenie, doplní si pitný režim a obdrží stravný lístok a náhradu výdavkov za cestu.

Súčasťou kampane sú aj zlatí olympionici, ktorí sa myšlienku zlata v krvi rozhodli podporiť. Krvnú plazmu daroval aj Matej Tóth, jeden z ambasádorov kampane. „Každý z nás má zlato v krvi a keď máme aspoň kúsok zlata v srdci, odkážeme prispieť k záchrane života. Za cenu 45 minút to určite stojí za to“ uviedol. Viac informácií o tom, čo krvná plazma je a prečo je dôležité ju darovať, nájdete na www.mamzlatovkrvi.sk.

Projekt
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV