Športové aktuality
3 min. čítania

Danka Barteková vyhrala Svetový pohár v Larnake

Trojica najlepších v skeete v pretekoch SP v Larnake, Danka Barteková v strede,
Foto
ISSF

Strelkyňa Danka Barteková triumfovala na podujatí Svetového pohára v cyperskej Larnake. Po víťazstve v kvalifikácii a semifinále zvládla na SP v Larnake najlepšie aj finálový súboj, v ktorom trafila 35 zo 40 terčov. Striebro získala Číňanka Ťin-mej Kao (30), bronzovú priečku obsadila Francisca Crovettová Chadidová z Čile (25).

Slovenská reprezentantka viedla pred záverečnými štyrmi terčmi vo finále pred Číňankou o dva body. Zo štvorice finalistiek už strieľali len ony dve. Tridsaťosemročná Slovenka záver zvládla, zostrelila tri zo štyroch zostávajúcich „holubov“. Ťin-mej Kao už ďalej nestrieľala, keďže Danku Bartekovú už nemohla predstihnúť a ani vyrovnať.

Na SP v Larnake iný postup ako v Dauhe

Bronzová medailistka z OH 2012 tak vylepšila umiestnenie z minulého roka, keď v cyperskej Nikózii obsadila druhé miesto. Barteková si napravila chuť po podujatí v katarskej Dauhe, kde začiatkom marca nepostúpila po vyrovnanom kvalifikačnom svetovom rekorde do bojov o víťazstvo.

„Musím povedať, že som nesmierne šťastná, ako dopadol tento Svetový pohár. Po tom zážitku z Dauhy, keď som mala veľmi dobrý kvalifikačný nástrel a vo finále sa mi nepodarilo ho obhájiť, som do pretekov išla úplne inak. Finále som mala úplne iné ako v Dauhe. Snažila som sa ísť do neho agresívne. Dve až tri desiatky výstrelov mi trvalo, kým som si zvykla, že terče boli trochu pomalšie, mávalo to s nimi, takže vietor urobil svoje. Od druhej desiatky finálového rozstrelu, keď som sa chytila, sa mi začalo strieľať dobre a mala som v hlave, že už to nepustím. Veľmi sa teším, že sa mi to podarilo, že som chytila tempo a dotiahla to až do víťazného ´golden hitu´,“ uviedla Danka Barteková.

Zápas so zdravotnými problémami

Danka Barteková na SP v Larnake
Danka Barteková na SP v Larnake.
Foto
ISSF

Slovenská strelkyňa na Cypre zápasila so zdravotnými problémami a jej štart bol otázny: „Musím sa priznať, že do pondelkového rána som ani nevedela, či vôbec nastúpim. Mala som obrovské bolesti v ľavom ramene a nebola som zdravotne fit. Cítila som, že ma to obmedzuje pri nadhodení, nevedela som nadhodiť pušku. Vďaka práci fyzioterapeuta a lokálneho ortopéda, ktorí ma dali dokopy, som mohla nastúpiť. Už to som považovala za malé víťazstvo. Veľmi sa teším aj kvalifikačnému nástrelu 120 terčov, čo nie je málo. Podmienky na Cypre boli náročné, veľmi veterné. Strelnica stojí na mieste, kde sú veterné turbíny.“

Bartekovú čaká najbližšie podujatie v apríli vo Francúzsku, kde si bude môcť vyskúšať strelnicu, ktorá bude súčasťou OH 2024 v Paríži. „Teraz je prioritou dať si do poriadku rameno. Uvidíme, či na to pôjdeme konzervatívne, alebo budeme rameno nejakým spôsobom riešiť. V polovici apríla ma čakajú preteky Grand Prix de France, ktoré sú na strelnici, kde sa budú konať OH v Paríži. Idem si ju teda pozrieť,“ dodala.

Ďalšie Slovenky sa neprebojovali z kvalifikácie. Monika Štibravá skončila v kvalifikácii na 21. pozícii so 113 presnými zásahmi. O jeden menej zaznamenala Vanesa Hocková a obsadila 27. priečku. Lucia Kopčanová trafila 110 terčov a skončila 38., Miroslava Hocková obsadila 39. miesto (108).

Podujatia a športovci
Tagy
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV