Šport a olympizmus
3 min. čítania

Zomrel František Hrúzik, jediný slovenský zástupca v olympijských pretekoch vo všestrannej spôsobilosti

pp, sou, TASR
František Hrúzik zasvätil celý život koňom a jazdectvu.
Foto
ARCHÍV SOŠV

V pondelok vo veku 94 rokov skonal doteraz najstarší žijúci slovenský olympionik, bývalý reprezentant v jazdectve František Hrúzik. V roku 1960 sa ako dosiaľ jediný Slovák predstavil na olympijských hrách v súťaži všestrannej spôsobilosti (bratislavský rodák Boris Boor súťažil na OH 1988 a 1992 ako emigrant vo farbách Rakúska).

O úmrtí informoval Národný žrebčín Topoľčianky. Rodák z Topoľčianok na olympijských hrách v Ríme 1960 štartoval pretekár s koňom Omen v pretekoch všestrannej spôsobilosti (military). Pre zranenie koníka však súťaž nedokončil. V 73-člennom štartovom poli v Ríme bol jediný individuálny účastník, z ostatných 18 krajín súťažili celé štvorčlenné tímy.

 „Úvodnú drezúru sme zvládli sľubne: skončili sme na 20. mieste. V obávanej terénnej skúške vytrvalosti sa však kôň po zlom odskoku na jednu z prekážok, za ktorou bola dva metre hlboká priekopa, zavesil nohami o brvno. Sovietsky olympijský šampión v drezúre Sergej Filatov, ktorý bol nablízku, mi ho pomohol vytiahnuť a pokračoval som. Po pár ďalších  prekážkach však Omen začal zjavne krívať, a tak som ho zastavil, aby sa netrápil. Nevedel som sa premôcť a rozplakal som sa. Zmieril som sa, až keď som zistil, koľkých konkurentov stihol podobný osud,“ zaspomínal si František Hrúzik na svoje olympijské účinkovanie v článku Mariána Šimu v Olympijskej revue 1/2008.

Odchovanec ruského dôstojníka Osipa Osipoviča Slobodinského a Emila Šulgana František Hrúzik, ktorý súťažil od 14 rokov, bol veľmi všestranný jazdec – venoval sa drezúre, parkúrovému skákaniu, vozatajstvu aj military, ale súťažil aj v dostihoch, dokonca i na Veľkej pardubickej steeplechase. Dostihy jazdil v rokoch 1946 – 1957, potom sa zameral na iné typy súťaží. Predovšetkým na najťažšiu disciplínu – military, v ktorej počas troch dní jazdec postupne absolvoval drezúrnu skúšku, vytrvalostné jazdenie v podobe cross country a napokon skoky na parkúre.

Ako v Olympijskej revue uviedol Marián Šimo, v military bol František Hrúzik trikrát majster Československa (1959, 1960, 1968), raz skončil druhý, tretí aj štvrtý, posledný medzinárodný štart absolvoval v 42 rokoch. V parkúrovových pretekoch dosiahol 33 víťazstiev, vo vozatajských 5 víťazstiev a v dostihoch 18 prekážkových a 10 rovinových triumfov.

Až do svojej šesťdesiatky bol František Hrúzik nepretržite zamestnaný v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach pri Zlatých Moravciach. Zostal tam pôsobiť aj po svojom odchode do dôchodku. Dlhé roky bol najprv správcom tamojšej dostihovej dráhy v Topoľčiankach, potom "kastelánom" a sprievodcom Hipologického múzea pri Národnom žrebčíne. Ešte ako 80-ročný štartoval na parkúrových pretekoch ,starých pánov´v Šali a ako 85-ročný sa zúčastnil na pretekoch Hubertus.

Podujatia a športovci
Šport
p24
Doprajte si výnimočný zážitok, do predaja idú ďalšie lístky na OH 2024

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV