Chamonix 1924

I
ZOH
Krajina
Dátum konania
-
Otvoril
podsekretár Gaston Vidal
Počet NOV
16
Počet športov
6
Počet disciplín
16
Počet odvetví
9
Počet športovcov
258
Mužských športovcov
247
Ženských športovkýň
11
Slovenských športovcov
0

Hostiteľom I. zimných olympijských hier, ktoré v čase svojho konania boli oficiálne len Medzinárodným týždňom zimných športov a olympijský štatút získali až s viac než ročným oneskorením, bolo rovnako ako v prípade letných OH 1924 Francúzsko. Obe vrcholné podujatia – v Paríži aj v Chamonix - organizoval prakticky totožný štáb ľudí a obe sa skončili úspechom. Súťažiam v Savojských Alpách žičilo aj počasie (oblevu deň pred začiatkom hier vystriedal silný mráz) a tešili sa veľkému diváckemu záujmu. Chamonix si úspešným zvládnutím premiérových ZOH spravilo v oblasti cestovného ruchu meno a začalo si budovať povesť popredného strediska zimných športov.

Okrem zvyčajných severských športov – behu, skokov na lyžiach, združených pretekov, rýchlo a krasokorčuľovania – sa v Chamonix súťažilo aj v ľadovom hokeji a v boboch. Hoci suverénne najúspešnejšie na ZOH 1924 boli výpravy Severanov – Nóri a Fíni spolu získali viac než polovicu zlatých medailí - zimné športy ukázali aj mimo Škandinávie svoju vitalitu. Škandinávcom sa napokon nepodarilo ubrániť exkluzivitu svojich tradičných Severských hier, ktoré onedlho museli prepustiť miesto na výslní zimným olympijským hrám.

Historicky prvým zimným olympijským šampiónom sa stal víťaz v rýchlokorčuľovaní na 500 m, Američan Charles Jewtraw. Napriek tomu, že medailovo najúspešnejším účastníkom ZOH v Chamonix bol fínsky rýchlokorčuliar Clas Thunberg (získal päť medailí, z toho tri zlaté!), najväčším hrdinom sa stal nórsky lyžiar Thorleif Haug. Vyhral totiž v oboch bežeckých disciplínach i v severskej kombinácii, navyše v skokoch na lyžiach skončil tretí.

Azda najsuverénnejšie víťazstvo dosiahli hokejisti Kanady, ktorí zvíťazili aj v turnaji na letných OH 1920. V Chamonix vyhrali všetkých päť zápasov (rozhodujúci proti USA 6:1), pričom celkove dosiahli impozantné skóre 110:3! Družstvo ČSR, ktoré bolo vtedy len hokejovým „žiačikom“, inkasovalo od kanadských učiteľov z tímu Toronto Granites historicky najvyššiu prehru 0:30... Krasokorčuľovanie sa na ZOH 1924 v olympijskom programe objavilo už tretí raz. V kategórii mužov bol víťaz zhodný s víťazom rovnakej súťaže na letných OH 1920 – Švéd Gillis Grafström.

Výsledky slovenských športovcov
Športovec Výprava Šport Disciplína Umiestnenie
Štefan Déván
Maďarsko
beh na lyžiach 18 km 31
Strauch Vojtech Strauch
Maďarsko
beh na lyžiach 18 km DNS
Július Strauch
Maďarsko
beh na lyžiach 18 km DNF
Štefan Déván
Maďarsko
severská kombinácia združené preteky DNF
Strauch Vojtech Strauch
Maďarsko
severská kombinácia združené preteky DNF

Kvalifikovaní športovci

0

Július Strauch

beh na lyžiach - 18 km
0

Vojtech Strauch

beh na lyžiach - 18 km
severská kombinácia - združené preteky
1 S
0

Štefan Déván

beh na lyžiach - 18 km
severská kombinácia - združené preteky
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV