Vojtech Strauch

1 S

Rodák zo Spišskej Novej Vsi Vojtech Strauch (v olympijských výsledkoch ju uvedený pod menom Béla Szepes) bol veľmi všestranný športovec. Najviac sa presadil v hode oštepom, v ktorom ako člen klubu MAC Budapešť získal nielen olympijské striebro v Amsterdame 1928 (výkon 65,26 m), ale aj sedem titulov majstra Maďarska a päťkrát zlepšil maďarský rekord až na hodnotu 66,70 m.

Bol však aj štyrikrát majstrom Maďarska v lyžiarskych pretekoch združených a raz v skokoch na lyžiach. Štartoval za Maďarsko aj na ZOH 1924 v behu na lyžiach a v združených pretekoch.

Už počas kariéry pracoval ako športový novinár i karikaturista (sedem rokov v Berlíne, potom v Budapešti). Okrem toho pôsobil aj ako lyžiarsky inštruktor, zväzový kapitán maďarského atletického zväzu a atletický tréner, písal scenáre filmov a zhotovoval plastiky.

Získal medzinárodné ocenenie v oblasti fair play, aj v atletike. Jeho starší brat Július Strauch (v olympijských výsledkoch Gyula Szepes) takisto zo Spišskej Novej Vsi štartoval v behu na lyžiach na I. zimných olympijských hrách v Chamonix 1924.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Amsterdam 1928
Maďarsko
atletika hod oštepom S
Chamonix 1924
Maďarsko
beh na lyžiach 18 km DNS
St. Moritz 1928
Maďarsko
beh na lyžiach . DNS
Chamonix 1924
Maďarsko
severská kombinácia združené preteky DNF
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV