Marcel Géry

1 B
Šport
Účasť

Plavec pôvodom zo Smoleníc Marcel Géry, ktorý vyrastal v Cíferi a trénoval vo VŠ Trnava pod vedením Ladislava Hlavatého, bol jeden z množstva špičkových plavcov v ČSSR, ktorí emigrovali. On však ako jediný z emigrantskej partie získal olympijskú medailu.

V polohovej štafete Kanady na OH 1992 v Barcelone - spoločne s Tewksburym, Clevelandom a Clarkom - prispel svojím podielom na delfinárskom úseku (motýlik) k zisku bronzu. Počas pôsobenia v ČSSR sa trojnásobný juniorský majster Európy zo švédskeho Skövde v roku 1980 medaily na vrcholnej súťaži dočkal na ME – v Sofii 1985 bol tretí na 100 m motýlik.

Päťkrát získal bronz na „trucolympiáde“ – súťaži Družba 1984 v Moskve, ktorá mala byť pre športovcov zo socialistických krajín náhradou za neúčasť na bojkotovanej olympiáde v Los Angeles. Aj táto trpká skúsenosť prispela k jeho neskoršej emigrácii. Odhodlal sa k nej krátko po úspešných MS 1986 v Madride, kde skončil na 200 m motýlik štvrtý (37 stotín od medaily), na polovičnej trati šiesty a na kraulovej dvojstovke piaty. Tri jeho slovenské rekordy z Madridu sú stále platné...

Géry emigroval z dovolenky v Juhoslávii, na ktorej bol aj s partnerkou za odmenu za úspešný šampionát. Kanadské občianstvo dostal v decembri 1989, takže o štart na OH v Soule prišiel. V krátkom bazéne utvoril pred zavedením oficiálnych svetových rekordov najlepšie svetové výkony na 50 i 100 m motýlik. Zvíťazil na Hrách Commonwealthu 1990, ale zlatým klincom jeho kariéry bol olympijský bronz v Barcelone. Dnes žije pri Toronte a pracuje ako nezávislý realitný agent. Jeho obaja synovia sa vážne venujú tenisu.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Barcelona 1992
Kanady
plávanie 4x 100 m polohové preteky B
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia