Oszkár Abay-Nemes

1 B
Šport
Účasť

Keď mal Oszkár Abay-Nemes dva roky, jeho rodina sa presťahovala zo Sládkovičova do Paksu, kde sa plávať učil najprv v Dunaji a potom v plavárni Hága. Po skončení strednej školy študoval právo v Pécsi a počas celej kariéry bol členom tamojšieho klubu PAC.

V roku 1933 bol členom víťaznej štafety Maďarska na 4x200 m v. sp. na akademických MS, o rok neskôr na rovnakej súťaži získal na krauliarskej stovke bronz. Na OH 1936 v Berlíne plával na druhom úseku maďarskej štafety na 4x200 m v. sp., ktorá v európskom rekorde skončila tretia za USA a Japonskom. V bronzovom kvartete boli z jeho klubu aj Csik a Lengyel.

Plaveckú kariéru ukončil v roku 1941 a v Pécsi si otvoril advokátsku kanceláriu, pôsobil však aj v plaveckom klube. Po vojne sa stal poslancom parlamentu, od roku 1950 však bol perzekvovaný. Po tragických udalostiach roku 1956 na súde obhajoval tzv. kontrarevolucionárov, za čo ho v roku 1958 vylúčili z advokátskej komory. Musel odísť pracovať do bane, kde ako posunovač vozíkov utrpel ťažký úraz. Na jeho následky ako 45-ročný zomrel.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Berlín 1936
Maďarsko
plávanie 4x 200 m voľný spôsob B
Berlín 1936
Maďarsko
plávanie 100 m voľný spôsob DNS
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV