Martina Moravcová OLY

2 S

Rodáčka z Piešťan Martina Moravcová drží množstvo rekordných zápisov. Ako prvá žena zo Slovenska získala na jedných olympijských hrách viac ako jednu medailu (dve strieborné v Sydney 2000). Na vrcholných plaveckých podujatiach (olympijské hry, majstrovstvá sveta a Európy) si vybojovala dovedna neuveriteľných 68 medailí – a všetky v individuálnych súťažiach! Takáto zbierka nemá v plávaní páru. Okrem toho získala spolu päť víťazstiev na svetových univerziádach a štyri na Hrách dobrej vôle.

V krátkom bazéne je zrejme najúspešnejšia žena v dejinách plávania: získala v ňom 7 titulov svetovej a 19 titulov európskej šampiónky (je jediná plavecká majsterka sveta zo Slovenska); navyše vyhrala v 10 rôznych disciplínach spolu rekordných 105 pretekov Svetového pohára - v sezónach 2001/02 a 2003/04 sa stala absolútnou víťazkou SP, v ročníku 2000/01 pri starom spôsobe hodnotenia vyhrala v celkovej klasifi kácii SP v ôsmich disciplínach.

Utvorila spolu 3 svetové, 17 európskych a 203 slovenských rekordov (slovenské na všetkých tratiach s výnimkou 200 m znak v dlhom bazéne a prsiarskych). Štartovala na piatich olympiádach, čo sa vo svete okrem nej doteraz podarilo v plávaní len trom ženám a žiadnemu mužovi. Na Slovensku je s piatimi olympijskými účasťami letná rekordérka. Šesťkrát ju slovenskí športoví novinári vo svojej tradičnej koncoročnej ankete zvolili za Športovkyňu roka (1993, 1995, 1998, 2000, 2001 a 2003).

Vo výnimočnej bilancii Moravcovej športovej kariéry absentuje len zlatá svetová medaila z dlhého bazéna. Martina sa proste stala „striebornou kráľovnou“. Na olympiádach získala dve striebra, na majstrovstvách sveta v olympijskom, 50-metrovom bazéne, tri striebra a k tomu dva bronzy. Na ME v dlhom bazéne síce trikrát za sebou triumfovala na 100 m motýlik (Helsinki 2000, Berlín 2002 a Madrid 2004), ale aj tak v ňom získala spolu až desať strieborných kovov!

Ak je Ivan Lendl najväčší tenista svetovej histórie spomedzi tých, čo nikdy nevyhrali Wimbledon, tak Moravcová je zase najväčšia plavkyňa všetkých čias spomedzi tých, čo nikdy nedosiahli na svetové zlato. Na OH jej k vytúženej méte chýbalo len osem stotín sekundy...

Martina Moravcová prišla v Piešťanoch na svet predčasne a vážila len 2,35 kg. Navyše hneď dostala ťažký zápal pľúc. Prvé týždne života prežila v inkubátore. Už vtedy však ukázala, že je bojovníčka...

Narodila sa do plaveckej rodiny – obaja rodičia súťažne plávali, otec Karol bol dokonca v širšom reprezentačnom výbere pred OH 1964. V prípravke začala plávať už ako štvorročná pod vedením mamy Dariny. Rýchlo prejavila veľký talent, vo vode vynikala ľahkým pohybom. V plaveckom oddiele Kúpeľov Piešťany osem rokov (1986-94) Moravcovej talent cibrila skúsená trénerka Věra Čamborová. Pod jej vedením získala dve medaily na juniorských ME 1991 v Antverpách.

Ako pätnásťročná tam na krauliarskej stovke dohmatla ako druhá v československom rekorde žien. O rok už reprezentovala na olympiáde v Barcelone. Limit jej síce viackrát tesne ušiel, ale ako veľkému prísľubu jej predsa len dali šancu. Na OH 1992 bola najmladšia členka výpravy ČSFR...

Pri seniorskej premiére v slovenských farbách sa na európskom šampionáte 1993 v Sheffielde už prebojovala do štyroch a-finále a na krauliarskej stovke dohmatla druhá za „zázračným dieťaťom“ Nemkou Van Almsickovou. V decembri si na Mallorke vyplávala tri finále na premiérových majstrovstvách sveta v krátkom bazéne. V slovenskom športe sa v prvom roku jeho samostatnej existencie stala najväčším objavom a zároveň prvý raz Športovkyňou roka.

Aj v ďalších troch rokoch Moravcová plávala výborne, ale na to, aby sa stala veľkou osobnosťou, potrebovala mentálne dozrieť. V roku 1994 neuspela na svetovom šampionáte v Ríme, kde štartovala chorá. Prežila si aj útrapy z prvej veľkej lásky a ťažko sa vyrovnávala s tým, že jej dlhoročná trénerka Čamborová na jeseň odišla do dôchodku. Za tréningmi potom niekoľko mesiacov dochádzala do Trnavy k trénerovi Ladislavovi Hlavatému, a k tomu ešte aj začala v Bratislave študovať ekonómiu.

Riešením sa pre ňu stal odchod do Ameriky. Z ponuky viacerých amerických univerzít na plavecké štipendium si vybrala Southern Methodist University (SMU) v Dallase. V tomto texaskom meste sa napokon usadila (aj keď v Piešťanoch si postavila dom, v ktorom bývajú aj jej rodičia a v ktorom každoročne trávi zhruba dva mesiace) a od septembra 1995 až dodnes tam trénuje pod vedením trénera Steva Collinsa.

Už v decembri 1995 získala na MS v krátkom bazéne v Riu de Janeiro svoje prvé dve svetové medaily – striebro a bronz. Rok však trvalo, kým sa Martina v novom prostredí naozaj etablovala a zvykla si na zvýšené nároky kombinácie vrcholového tréningu so štúdiom na špičkovej univerzite, ktorú napokon ukončila s výborným prospechom za štyri roky ako magisterka.

„Za obeť“ novotám padla jej druhá olympiáda v Atlante 1996. Fyzicky mala už vtedy na medailu, ale najväčšie podujatie nezvládla mentálne. Zradili ju nervy a nevydala zo seba to, na čo mala. Ani raz na neprebila do A-finále. Trikrát postup prehrala o stotinky. Na krauliarskej dvojstovke ju od „áčka“ delila len desatina a napokon skončila deviata. Trpko to oplakala, nedalo sa ju utíšiť.

Rýchlo sa však otriasla a v decembri sa na ME v krátkom bazéne v Rostocku na krauliarskej dvojstovke prvý raz tešila z titulu európskej šampiónky a celkove z troch medailí. Mimoriadne časté súťaženie na univerzitných pretekoch v USA Moravcovú zocelilo. Okrem toho nabrala aj viac fyzickej sily, vďaka čomu sa zrýchlila.

V yardových bazénoch sa stala najväčšou hviezdou svojej éry a za štyri roky získala desať z 12 možných individuálnych titulov majsterky NCAA, plus tri štafetové! Od roku 1997 z nej bola už ozajstná hviezda svetového plávania. Odvtedy na každom z 15 vrcholných podujatí až do konca roku 2003 získala vždy 2 – 4 medaily!

Na januárovom svetovom šampionáte v 50 m bazéne v roku 1998 v austrálskom Perthe sa Moravcová ako prvá plavkyňa v histórii MS prebojovala až do piatich A-finále: na krauliarskej stovke i dvojstovke získala striebro a na polohovej dvojstovke bronz za dvojicou Číňaniek, ktoré mali neskôr dopingový nález.

V júli na Hrách dobrej vôle v New Yorku vyhrala krauliarsku stovku pred svojou perthskou premožiteľkou Thompsonovou z USA. V decembri na ME v krátkom bazéne v Sheffielde získala tri tituly – jeden vo svojom prvom svetovom rekorde (na polohovej stovke) a ďalšie dva v európskych rekordoch (na 100 m motýlik a 200 m voľný spôsob). Ešte vyššie vystúpala o štyri mesiace neskôr na MS v krátkom bazéne v Hongkongu - v rovnakých disciplínach ako v Sheffielde získala spolu tri tituly majsterky sveta, pričom zase utvorila jeden svetový a tri európske rekordy!

Na vrchole kariéry však Martinu zastihol šok. Len niekoľko týždňov po návrate z Hongkongu začala byť nadmerne unavená a náhle chudnúť. Lekári v USA dlhšie nevedeli zistiť, čo jej je. Až po niekoľkých týždňoch konečne tie správne testy odhalili, že trpí tzv. hypertyreózou, čiže nadmernou činnosťou štítnej žľazy. Do olympiády v Sydney zostával len rok, preto sa Moravcová po konzultácii s lekármi v endokrinologickom ústave v Ľubochni rozhodla pre najradikálnejší z troch spôsobov liečby – odstránenie štítnej žľazy a doživotné nahrádzanie jej činnosti tabletkami.

Augustová operácia sa vydarila a už v decembri bolo jasné, že slovenská plavecká hviezda je späť. Na ME v krátkom bazéne v Lisabone získala dva tituly! Najkrajší v Moravcovej kariére bol nasledujúci rok 2000. Počas neho vynikajúco zvládla záťaž až štyroch vrcholných podujatí, na ktorých získala spolu 14 medailí. Bolo to také výnimočné, že stojí za to jej medailovú bilanciu chronologicky zopakovať. Aprílové MS v krátkom bazéne v Aténach: 1-2-1, júnové ME v dlhom bazéne v Helsinkách: 1-2-1, septembrová olympiáda v Sydney: 0-2-0, decembrové ME v krátkom bazéne vo Valencii: 3-0-1.

Najemotívnejšie chvíle kariéry prežila v olympijskom Sydney. V plávaniu zasľúbenej krajine Austrálii sa na tribúnach tislo 17-tisíc nadšených divákov, ktorí nadšene tlieskali aj Martine. Hneď vo svojej úvodnej disciplíne – na 100 m motýlik – získala striebro. Zlato si v novom svetovom rekorde vyplávala v tej sezóne nezdolateľná Holanďanka Inge DeBruijnová, ale aj Slovenka podala životný výkon. V skvelom čase 57,97 s prešprintovala vo finiši tri súperky, ktoré boli vo svetových tabuľkách pred olympiádou vyššie (na fotografi i vľavo Moravcová v strede medzi zlatou DeBruijnovou a bronzovou Torresovou z USA).

To isté sa zopakovalo o dva dni neskôr na 200 m voľný spôsob. Martina zase nastupovala až ako piata nasadená, ale zase skončila druhá! O zlato vybojovala strhujúci súboj s Austrálčankou Susie O´Neillovou. Favorizovaná domáca hviezda síce stále viedla, ale Piešťanka ju vo finiši doťahovala každým tempom a napokon za ňou v slovenskom rekorde 1:58,32 min zaostala len o osem stotín sekundy!

Na skvelé účinkovanie ešte nadviazala piatymi miestami na 50 i 100 m voľný spôsob. Úspechmi nabité boli aj Moravcovej ďalšie roky. Z nich hodno v 50 m bazéne vypichnúť druhý najlepší čas svetovej histórie na 100 m motýlik (57,20 s), ktorý dosiahla pri víťazstve na ME 2002 v Berlíne, ako aj striebro na 200 m voľný spôsob na MS 2003 v Barcelone. Tam postúpila do finále až ako ôsma, ale šokovala novou taktikou, keď namiesto zvyčajne zdrvujúceho finišu prakticky od začiatku viedla. O vysnívaný titul ju s náskokom iba 12 stotín sekundy obrala Bieloruska Popčanková.

Len pripomeňme Martinin celkový sumár medailí na šampionátoch: MS v dlhom bazéne 0-3-2, MS v krátkom bazéne 7-5-5, ME v dlhom bazéne 3-10-1, ME v krátkom bazéne 19-7-4!

Žiaľ, na svojej štvrtej olympiáde v Aténach 2004 Moravcová po veľmi tvrdej príprave nevyčasovala správne formu. K sydneyským štyrom A-finále pridala len dve na 100 m tratiach, k tomu bez cenného kovu. V motýliku bola šiesta, v kraule siedma. Že mala natrénované dosť, potvrdila o niekoľko týždňov neskôr, keď bez špeciálnej prípravy triumfovala na MS v krátkom bazéne v Indianapolise na 100 m motýlik. Bol to jej siedmy titul svetovej šampiónky.

Poslednú „veľkú“ medailu si Martina vybojovala na Me 2006 v dlhom bazéne v Budapešti. Kvalifikovala sa aj na piatu olympiádu – v Pekingu 2008. Tam bolo po vleklých problémoch so zranením ramena i po diagnostikovaní celiakie jej maximom len 23. miesto.

V júni 2010 priviedla v Bratislave na svet dcérku Karolínu Ann Valkovú (sama plánuje meno Valková po manželovi Martinovi používať, až keď definitívne skončí s plávaním) a zakrátko už v Piešťanoch viedla plavecký kemp pre mládež. Rada by sa prebojovala ako prvá plavkyňa v histórii aj na šiestu olympiádu – v Londýne 2012...

Medzičasom ju zvolili do komisie športovcov Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA).

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Sydney 2000
SR
plávanie 200 m voľný spôsob S
Sydney 2000
SR
plávanie 100 m motýlik S
Sydney 2000
SR
plávanie 100 m voľný spôsob 5
Sydney 2000
SR
plávanie 50 m voľný spôsob 5
Atény 2004
SR
plávanie 100 m motýlik 6
Atény 2004
SR
plávanie 100 m voľný spôsob 7
Atlanta 1996
SR
plávanie 200 m voľný spôsob 9
Atény 2004
SR
plávanie 200 m voľný spôsob 12
Atlanta 1996
SR
plávanie 200 m polohové preteky 13
Atlanta 1996
SR
plávanie 100 m voľný spôsob 15
Atény 2004
SR
plávanie 50 m voľný spôsob 17
Barcelona 1992
ČSFR
plávanie 100 m voľný spôsob 18
Barcelona 1992
ČSFR
plávanie 100 m motýlik 19
Peking 2008
SR
plávanie 100 m voľný spôsob 23
Peking 2008
SR
plávanie 100 m motýlik 25
Peking 2008
SR
plávanie 50 m voľný spôsob 27
Atlanta 1996
SR
plávanie 400 m voľný spôsob 27
Barcelona 1992
ČSFR
plávanie 50 m voľný spôsob 29
Barcelona 1992
ČSFR
plávanie 100 m znak 31
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri