Mór Koczán

1 B
Šport

Medzi šesticou olympijských medailistov z čias Uhorska, uvádzaných v tejto publikácii, bol všestranný atlét - vrhač Mór Koczán z Kocsu na Žitnom ostrove (originálne Kóczán, na OH súťažil aj pod pseudonymom Miklós Kovács) špecifický.

Po rozpade Rakúsko Uhorska v dôsledku výsledkov prvej svetovej vojny totiž ako jediný z uhorských športovcov nejakým spôsobom spojených so Slovenskom reprezentoval aj Československú republiku (na OH 1924). Napokon však posledné štvrťstoročie života nedobrovoľne prežil v Maďarsku, kde aj vo vysokom veku 87 rokov zomrel.

Prvý športový úspech dosiahol Koczán na stredoškolských hrách v Levoči. V čase prvej účasti na OH v Londýne 1908 bol členom klubu BTC Budapešť. Pri premiérovom olympijskom štarte si vybral až štyri vrhačské disciplíny. Neuspel ani v jednej - v hode oštepom voľným i gréckym štýlom, hode diskom i vo vrhu guľou bol vyradený v kvalifikácii.

Oveľa lepšie si počínal na OH 1912 v Štokholme, kde ako člen klubu FTC Budapešť získal výkonom 55,50 m bronz v klasickom hode oštepom. V hode oštepom obojruč obsadil 12. a v hode diskom 33. miesto (33,30 m). Rok pred olympiádou dokonca utvoril v hode oštepom výkonom 60,64 m neoficiálny svetový rekord. Po prvej svetovej vojne bol členom Sparty Praha. Na OH 1924 v Paríži štartoval už vo veku 39 rokov, v hode oštepom obsadil 22. miesto. Atletike sa venoval aj ako tréner i rozhodca.

Koczán sa narodil v maďarskom Kocsi v Komárňanskej župe, aj keď v minulosti sa ako miesto jeho narodenia uvádzala Čiližská Radvaň neďaleko od Dunajskej Stredy. Pochádzal z učiteľskej rodiny, ale sám po absolvovaní gymnázia v Berehove vyštudoval teológiu v Pápe a pôsobil ako kalvínsky farár postupne v Diójenö, Zlatnej na Ostrove a v Čiližskej Radvani. Tam žil od roku 1914, ale po roku 1947 sa nútene musel odsťahovať do Budapešti – v pohnutom povojnovom období bol vysídlený. V maďarskom hlavnom meste ho pripomína pamätník v olympijskom parku, ale pamätnú tabuľu má aj v Čiližskej Radvani.

Autor: Ľubomír Souček

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Štokholm 1912
Uhorsko
atletika hod oštepom B
Štokholm 1912
Uhorsko
atletika hod oštepom obojruč 12
Paríž 1924
ČSR
atletika hod oštepom 22
Štokholm 1912
Uhorsko
atletika hod diskom 33
Londýn 1908
Uhorsko
atletika vrh guľou kvalifikácia
Londýn 1908
Uhorsko
atletika hod diskom kvalifikácia
Londýn 1908
Uhorsko
atletika hod oštepom voľným štýlom kvalifikácia
Londýn 1908
Uhorsko
atletika hod oštepom gréckym štýlom kvalifikácia
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV