Peter Veselovský

1 B
Účasť
Ocenenia:
Členstvo

Reprezentačná kariéra hokejového pravého krídla pôvodom z Liptovského Mikuláša Petra Veselovského bola krátka, ale úrodná. Podobne ako o štyri roky mladší Švehla si v tíme ČSSR zahral len počas jednej sezóny – 1991/92. Bola však preňho nadmieru úspešná.

Na zimnej olympiáde vo francúzskom Albertville i na následnom svetovom šampionáte v Prahe a v Bratislave prispel k zisku bronzových medailí. Na ZOH si v ôsmich zápasoch pripísal jeden gól – strelil ho Švajčiarom. Na olympiáde mal hrať v útoku s Libom a s Augustom, ale keď sa Liba hneď v prvom zápase zranil, dostal k sebe na ďalšie štyri zápasy Procházku, s ktorým si na ľade zďaleka nerozumel tak dobre ako s klubovým kolegom z Košíc.

Celkovo v čs. reprezentácii Veselovský tesne pred rozpadom spoločného štátu Čechov a Slovákov stihol odohrať 25 zápasov a strelil 3 góly. Kratší čas sa ešte objavoval aj v slovenskom drese (16 zápasov, 4 góly), ale na rozdiel od dvojice svojich albertvillských spoluhráčov – Švehlu a o rok staršieho brankára Dragana – sa už na vrcholné podujatie nedostal. Má však v zbierke olympijskú medailu, čím sa nemôžu pochváliť ani naše superhviezdy či hviezdy zámorskej NHL - bratia Šťastní, Pálffy, Bondra, Demitra, Šatan, Stümpel, Marián Hossa, Chára, Višňovský ani Gáborík.

Veselovský, prezývaný „Veslo“, začínal s hokejom v rodnom Liptovskom Mikuláši. Odtiaľ ho zlákal tím VSŽ Košice, s ktorým hneď vo svojej prvej sezóne vo federálnej I. lige (1987/88) získal majstrovský titul.

Za VSŽ hral počas celej svojej reprezentačnej kariéry. Strávil tam spolu osem sezón, pričom za šesť vo federálnej lige si v 253 zápasov pripísal 74 gólov. V slovenskej extralige s Košicami získal titul v sezóne 1995/96. V najvyššej slovenskej súťaži si zahral aj v tímoch Liptovského Mikuláša, Spišskej Novej Vsi a Skalice (spolu 137 zápasov, 39 gólov). Pôsobil aj v Česku (Plzeň, Karlove Vary), vo Francúzsku (Caen) a v maďarskom Dunaújvárosi, kde ho v ročníku 1999/2000 ako 35-ročného veterána vyhlásili za najlepšieho zahraničného hráča v najvyššej súťaži.

Po skončení kariéry sa zamestnal ako robotník v továrni US Steel Košice.

Autor: Ľubomír Souček

 
Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Albertville 1992
ČSFR
ľadový hokej muži B
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV