Štefan Gergely

2 Z
Šport

Štefan Gergely je rodák z Dunajskej Stredy, ale svoj život spojil predovšetkým s Komárnom, v ktorom žil od troch rokov a s rodinou aj v čase zisku oboch zlatých olympijských medailí (vo výsledkoch je ako István Gergely) vo farbách Maďarska. Medzi všetkými medailistami z našich končín sa vyníma, pretože je jediný, ktorý na olympiáde najprv reprezentoval Slovensko a potom medailovo uspel pod piatimi kruhmi vo farbách inej krajiny.

Dvojmetrový brankár roky nemal v slovenských bazénoch konkurenciu a miesto v reprezentačnom tíme mal isté. Výkonnosť tímu Slovenska mu však na vrcholných podujatiach nedávala šancu na popredné umiestenie. Dobrou ilustráciou bolo až 12. miesto na OH v Sydney. Štefan hral za Slovensko ešte aj na MS 2001 vo Fukuoke (11. miesto), ale potom sa v túžbe po výraznom úspechu rozhodol uchádzať o maďarské občianstvo. Vzhľadom na maďarskú národnosť a fakt, že práve prestúpil z Terrasse Barcelona do Honvédu a v Budapešti začal študovať športový manažment na vysokej škole, ho získal rekordne rýchlo.

Už v Barcelone 2003 sa ako prvý vodný pólista pôvodom zo Slovenska v histórii stal majstrom sveta a v Aténach 2004 ako prvý aj olympijským víťazom. Vynikajúci Szécsi mu však miesto v bránke uvoľnil len v jednom zápase.

Podstatne významnejší bol podiel Š. Gergelya na ďalšom maďarskom olympijskom triumfe v Pekingu 2008. Do nominácie sa pritom dostal na poslednú chvíľu, keď ho tréner Kemény napokon uprednostnil pred mladým Nagyom. Komárňan odchytal celé zápasy proti Grécku a Kanade. V semifinále proti Čiernej Hore nastúpil za nepriaznivého stavu 3:6 a významne sa pričinil o zvrat a víťazstvo Maďarov 11:9. Príležitosť zachytať si dostal aj vo finále proti USA (14:10).

S tímom Maďarska vyhral aj Svetovú ligu, s Honvédom Budapešť zase Ligu majstrov a štyrikrát majstrovstvá Maďarska. Vodnému pólu sa venuje aj jeho mladší brat Michal Gergely, s ktorým hral spolu v slovenskej reprezentácie.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Atény 2004
Maďarsko
vodné pólo muži Z
Peking 2008
Maďarsko
vodné pólo muži Z
Sydney 2000
SR
vodné pólo muži 12
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV