Športové aktuality
14 min. čítania

49. valné zhromaždenie SOV schválilo rozpočet SOV na rok 2016 s príjmami aj výdavkami vo výške 3.189.350 EUR, prijalo dvoch riadnych a štyroch čestných členov SOV

Ľubomír Souček

BRATISLAVA 22. apríla (SOV) – V bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton sa v piatok 22. apríla uskutočnilo 49. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) – prvé z troch tohtoročných. V poradí 50. VZ SOV, ktoré predovšetkým schváli zloženie výpravy na Hrách XXXI. olympiádu v Riu de Janeiro, sa uskutoční v piatok 8. júla a 51. VZ SOV, ktoré ukončí štvorročný olympijský cyklus aj funkčné obdobie všetkých orgánov SOV, v nedeľu 27. novembra 2016.
 

Slovenská asociácia frisbee a Slovenské hnutie špeciálnych olympiád novými členmi SOV

Za nových členov Slovenského olympijského výboru boli na 49. VZ SOV prijaté Slovenská asociácia frisbee a Slovenské hnutie špeciálnych olympiád. Keďže nejde o zväzy olympijských športov, v pléne budú obe organizácie disponovať zhodne jedným hlasom. Vzhľadom na skutočnosť, že Katarína Ráczová sa po schválení na 49. VZ SOV presunula z radov riadnych členov medzi čestných, tak SOV momentálne má 77 riadnych členov, ktorí spolu disponujú 107 hlasmi.
 

Hospodárenie SOV 2015: 2.270.594 EUR, rozpočet 2016: 3.189.350 EUR

Jarné valné zhromaždenie SOV sa vždy zaoberá ekonomickými otázkami. Delegáti 49. VZ SOV zobrali na vedomie správu o hospodárení SOV za rok 2015, ktorú predložila predsedníčka ekonomickej komisie SOV Janka Gantnerová. Pôvodne malo plénum správu schvaľovať, ale vzhľadom na to, že ešte nie je ukončený externý audit hospodárenia SOV, nebolo to možné. Správa o hospodárení bude schválená až na júlovom 50. VZ SOV.
 
Pohľad do pléna. FOTO: JÁN SÚKUP
Pohľad do pléna.
Foto
JÁN SÚKUP
SOV podľa predloženej správy vlani hospodáril vyrovnane, s príjmami a výdavkami vo výške 2.270.594 EUR.
Najväčšia časť tejto sumy – 1.090.877 EUR - sa použila na projekty v rámci športového oddelenia SOV, pričom takmer polovicu z nej tvorili náklady súvisiace s premiérovými Európskymi hrami 2015 v Baku, kam SOV vyslal historicky najpočetnejšiu športovú výpravu zo Slovenska. V príjmovej časti prevažovali vlastné príjmy SOV či už z činnosti Slovenskej olympijskej marketingovej, a.s. alebo zo zdrojov Medzinárodného olympijského výboru či Európskych olympijských výborov. Vlastné príjmy SOV dosiahli až 55 percent, zatiaľčo štátneho dotácie len 45 percent rozpočtu.
 
Aj schválený rozpočet SOV na rok 2016, ktorý takisto predložila na schválenie Janka Gantnerová, je koncipovaný ako vyrovnaný. Príjmy aj výdavky sú uvedené vo výške 3.189.350 EUR, pričom na činnosť v rámci športového oddelenia SOV plánuje SOV vynaložiť sumu viac 2 milióny EUR – predovšetkým na náklady súvisiace s účasťou na OH v Riu de Janeiro. V nej sú však zahrnuté aj náklady na Slovenský dom počas olympijských hier v Riu v celkovej výške 1.050.000 EUR, ktoré budú takmer v plnej výške vykryté z dotácie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.
 
Najmä v dôsledku uvedeného faktu tvoria štátne dotácie až 73 percent príjmovej časti rozpočtu SOV na rok 2016. Z vlastných zdrojov počíta SOV v príjmovej časti rozpočtu so sumou 860.350 EUR.
 

Úprava Stanov SOV s aplikáciou Zákona o športe

 
Jozef Liba pri prezentácii pripravenosti Tbilisi na letný EYOF 2015. FOTO: PETRA GANTNEROVÁ
Jozef Liba pri prezentácii pripravenosti Tbilisi na letný EYOF 2015.
Foto
PETRA GANTNEROVÁ
V súvislosti so zmenami v Olympijskej charte v dôsledku prijatia reformnej Agendy 2020, ale najmä v súvislosti s novinkami, ktoré priniesol Zákon o športe, platný od tohto roku, bolo nutné novelizovať Stanovy SOV.
Generálny sekretár SOV Jozef Liba pri uvádzaní tohto bodu popísal najdôležitejšie zmeny. Podľa zákona o športe by športové spolky mali mať svoj rozhodcovský orgán na riešenie sporov. Navrhuje sa zriadenie inštitútu ombudsmana SOV, s ktorým majú dobré skúsenosti v Česku, ale aj v ďalších krajinách. Predseda dozornej rady SOV, ktorý bude v novembri zvolený na 51. VZ SOV, v súlade so Zákonom o športe po zložení predpísaných skúšok bude vykonávať aj funkciu kontrolóra SOV. Disciplinárna komisia bude pôsobiť už nielen počas OH/ZOH, ale výkonný výbor SOV ju môže v prípade potreby menovať aj ad hoc.
 
Zmeny sa týkajú aj komisie športovcov SOV. Doterajší spôsob voľby jej členov priamo na OH či ZOH sa neosvedčil. Ako lepšie sa ukazuje volenie členov komisie po olympiáde na zasadnutí, na ktoré by svojich zástupcov z radov športovcov delegovali zväzy olympijských športov. Vzhľadom na fakt, že letných olympijských športov je 28 a zimných len 7, odporúča sa zmeniť pomer ich volených zástupcov v komisii z doterajšieho 4:4 na 5:3. Otázne je, či by v komisii športovcov SOV mohol byť prípadne aj zástupca neolympijského športu – Jozef Liba sa s touto otázkou obráti na MOV.
 
Tieto, aj niektoré ďalšie drobné úpravy Stanov SOV boli schválené jednomyseľne. Text novelizovaných Stanov SOV v angličtine bude zaslaný na odsúhlasenie Medzinárodným olympijským výborom, ktorý posúdi súlad úprav s Olympijskou chartou. Následne bude potrebné vypracovať Disciplinárny poriadok SOV aj Štatút ombudsmana SOV a upraviť Štatút komisie športovcov SOV.
 

Štyria noví čestní členovia SOV, traja noví držitelia Zlatého odznaku SOV

Laureát Zlatého odznaku SOV Árpád Tarnóczy (vľavo) spolu s prezidentom SOV Františkom Chmelárom. FOTO: JÁN SÚKUP
Laureát Zlatého odznaku SOV Árpád Tarnóczy (vľavo) spolu s prezidentom SOV Františkom Chmelárom.
Foto
JÁN SÚKUP
V úvodnej časti 49. VZ SOV boli za čestných členov SOV prijaté štyri osobnosti - Viera Bebčáková, Juraj Bobula, Walter Marx st. a Katarína Ráczová, ktorá doteraz bola individuálna členka SOV. Juraj Bobula a Katarína Ráczová si prevzali aj Zlatý odznak SOV, ktorý automaticky dostávajú všetci čestní členovia (ďalší dvaja už nimi boli ocenení v predošlých rokoch). Zlatý odznak SOV dostal aj Árpád Tarnóczy.
 
Na 49. VZ SOV boli odovzdané aj mnohé ďalšie vyznamenania SOV, ktoré si väčšina laureátov prevzala osobne. Strieborný odznak SOV dostali Viliam Mjartan, Michal Staňo, Felicitas Babušíková, Ján Jánošdeák, Ivan Jakubovič a Peter Chudý, Bronzový odznak SOV Jaroslav Klus, Dušan Valent, Anton Gregor, Eduard Krištofovič, Miroslav Martinák, Ján Svrček a Gabriel Varga, Medailu SOV Marcel Blažo, Martin Modlitba a Jozef Škvarek a Plaketu SOV Dušan Čaplovič, Richard Raši, Michal Sýkora a Gabriel Bárdos.
 
Výkonný výbor SOV na svojich zasadnutiach vo februári, resp. v marci schválil aj udelenie Čestných uznaní SOV, ktoré budú udelené na podujatiach regionálnych olympijských klubov. Získajú ich Boris Hovorka, Marián Bystričan, Ján Tichý, Milan Slovák, Juraj Sýkora, Ján Hanák, Jana Kiselová, Vladislav Lahoda a Jozef Pollák.
Jakubovi grigarovi odovzdal Cenu Ondreja Nepelu viceprezident SOV Ľubor Halanda. FOTO: JÁN SÚKUP
Jakubovi grigarovi odovzdal Cenu Ondreja Nepelu viceprezident SOV Ľubor Halanda.
Foto
JÁN SÚKUP

Odovzdanie výročných ocenení SOV

Zároveň boli na 49. VZ SOV odovzdané výročné trofeje SOV za rok 2015, o ktorých udelení rozhodol výkonný výbor SOV nasledovne: Trofej SOV – Slovenský krasokorčuliarsky zväz, Cena Vladimíra Černušáka – Anton Javorka, Cena Matyldy Pálfyovej – Angelika Révész, Cena Pavla Schmidta – štvorkajak (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka), Peter Sagan, Matej Tóth, Erik Varga, Cena Ondreja Nepelu – Jakub Grigar, Cena Jána Zacharu – Ivan Iľanovský, Cena Mira Procházku – Jozef Jarkovský, Cena Ladislava Chudíka – Ivan Ostrochovský, Cena Jána Mráza – Základná škola E. B. Lukáča Šahy, Cena Vincenta Lafka – olympijský klub roka – OK Vysoké Tatry, Cena Pavla Demitru – Daniela Hantuchová, Cena Bohumila Goliana – reprezentačný tím futbalistov SR, Cena Jána Popluhára – Ján Michalko.
 

Medzinárodné ocenenia: mesto Košice, Emília Fialová a Jakub Grigar

Primátor Košíc Richard Raši s výročnou trofejou MOV Šport a inovácie v spoločnosti prezidenta SOV Františka Chmelára. FOTO: JÁN SÚKUP
Primátor Košíc Richard Raši s výročnou trofejou MOV Šport a inovácie v spoločnosti prezidenta SOV Františka Chmelára.
Foto
JÁN SÚKUP
Príležitosť konania valného zhromaždenia využil SOV aj na odovzdanie medzinárodných olympijských ocenení. Výročnú trofej Medzinárodného olympijského výboru (MOV) za rok 2015 s názvom Šport a inovácie dostalo mesto Košice (ocenenie prevzal primátor mesta Richard Raši), výročnú cenu MOV za rok 2015 s názvom Ženy a šport Emília FialováCenu Piotra Nurowského za rok 2015, ktorú udeľujú Európske olympijské výbory (EOV), mladý vodný slalomár Jakub Grigar.
 
Charakteristiky všetkých vyznamenaných a ocenených, ako aj jednotlivých vyznamenaní a ocenení, uvádzame v samostatnom texte.
 

Pripomenutie úmrtí aj okrúhlych jubileí významných osobností

 
Na úvod rokovania prezident SOV František Chmelár pripomenul pamiatku významných športových, resp. aj olympijských osobností, ktoré náš navždy opustili od predchádzajúceho 48. VZ SOV, ktoré sa konalo pred rokom. Boli medzi nimi plaveckí olympionici Ladislav Bačík a Oľga Richter Kozičová, účastníčka EYOF v behu na lyžiach Petra Urgelová, basketbalový majster Európy spred 70 rokov Miloš Bobocký, významní tréneri či funkcionári Otakar Malý, Vladimír Cibák, Stanislav Baluch a Branislav Bohuš, legendárny televízny komentátor Karol Polák a popredný športový novinár a publicista Igor Mráz, i známi športoví lekári Kazimír Ferienčík a Igor Slepčan. Účastníci VZ SOV si ich pamiatku uctili minútou ticha.
 
Prezident SOV, ktorý vo februári sám oslávil sedemdesiatku, pripomenul i nedávne okrúhle jubileá viacerých významných osobností, medzi ktorými je až šesť čestných členov SOV – legendy krasokorčuľovania Ivan Mauer aj Hilda Múdra oslávili v uplynulých mesiacoch 90. narodeniny, olympionik a vicemajster sveta v rýchlostnej kanoistike Ladislav Čepčiansky i mimoriadne významná osobnosť slovenského lyžovania Ladislav Harvan 85. narodeniny, legendárny futbalový tréner Jozef Vengloš 80. narodeniny a popredný športový i olympijský historik a bývalý dlhoročný predseda Slovenskej olympijskej akadémie Ján Grexa 75. narodeniny.
 
Významné jubileá oslávili i ďalšie osobnosti: významný športový lekár Ján Jánošdeák 90. narodeniny, olympijský medailista v krasokorčuľovaní Karol Divín aj bývalý výborný plavec a popredný tréner vodného póla Milan Kručay 80. narodeniny, bývalý dlhoročný športový riaditeľ basketbalovej FIBA Ľubomír Kotleba 70. narodeniny, legendárny basketbalista a olympionik Stanislav Kropilák, i významný športový funkcionár a podporovateľ športu Ladislav Ásványi 60. narodeniny. A o dva dni oslávi sedemdesiatku jediná slovenská atlétka v histórii s olympijskou medailou Eva Šuranová.
 

Zo správy prezidenta SOV Františka Chmelára

Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár vo svojej správe upozornil, že volebné 51. valné zhromaždenie SOV, ktoré ukončí nielen štvorročný olympijský cyklus, ale aj funkčné obdobie všetkých volených orgánov SOV, sa uskutoční 27. novembra 2016 a zástupcov všetkých športových zväzov a ďalších organizácií v pléne SOV vyzval, aby podľa možnosti usporiadali svoje volebné valné zhromaždenia, konferencie alebo kongresy ešte pred týmto termínom. “Nebolo by vhodné, aby sme si na valnom zhromaždení SOV zvolili do orgánov osoby, ktoré potom bude ich materský zväz meniť,” povedal.
 
František Chmelár pripomenul, že rok 2016 prináša aj ďalšie pre šport významné skutočnosti, ako sú nový zákon o športe, po parlamentných voľbách aj nové orgány vlády SR a jej programové vyhlásenie. “Programové vyhlásenie vlády tak, ako bolo prijaté tento týždeň Národnou radou SR, prináša v neobvyklom rozsahu aj neobvykle veľa konkrétnych a pozitívnych návrhov a záväzkov. Bude však dôležité, ako sa budú realizovať v praxi a to vo veľkej miere závisí aj od nás všetkých a od našich schopností sa vzájomne chápať, rešpektovať a spolupracovať. Delenie na veľkých a malých, dobrých a zlých, populárnych a málo známych, atď. je cesta do pekla,” konštatoval.
 
Na margo vzorca na rozdeľovanie štátnych dotácií pre športy prezident SOV povedal, že je to možný nástroj spravodlivosti, ale ak sa doň vloží chybný materiál – polotovar, ťažko potom možno očakávať dobrý výrobok. “A to sa, žiaľ, úmyselne alebo neúmyselne stáva v súčasnosti. Réžia okolo realizácie Programového vyhlásenia vlády SR, nového Zákona o športe, alebo trebárs aj u dotačného vzorca nemôže byť v rukách len úzkej skupinky, nech je akokoľvek schopná a vplyvná. Ona dokonca na to nemá ani žiadny legálny mandát. Štátne orgány by takúto ,,dezorientáciu“ nemali podporovať, pretože ide o pochybenie a spochybnenie demokratického fungovania športového hnutia. Nech štát a jeho inštitúcie akokoľvek výrazne podporujú šport, nemôžu nahradiť športové hnutie vo fungovaní, riadení a rozvoji športu,” uviedol.
 

ZACIELENÉ NA OH V RIU DE JANEIRO

Prezident František Chmelár ďalej pripomenul, že presne 100 dní pred otvorením Hier XXXI. olympiády v Riu de Janeiro - 27. apríla - SOV odštartuje pri Národnom pamätníku olympionikov na Národnom cintoríne v Martine Olympijskú štafetu Rio 2016. Pochodeň sa postupne rozhorí v 21 mestách a regiónoch, v ktorých pôsobia olympijské kluby. Kluby budú pri tejto príležitosti pod heslom ,,Ja milujem šport“ organizovať množstvo rôznych športových, kultúrnych a výchovných podujatí.
 
“Veríme, že sa do týchto aktivít zapoja aj vaše kluby a že my všetci aj napriek ťažkostiam, prekážkam a problémom šport stále milujeme a dokážeme k športu pripútať aj ďalších, najmä deti a mládež,” vyslovil nádej a upriamil pozornosť na augustové olympijské hry v Riu de Janeiro: “Nemáme pochybnosti o utvorení tých najlepších podmienok pre športovcov, ich bezpečnosť a súťaženie. Brazília je krajina s obrovským ľudským, hospodárskym a kultúrnym potenciálom. Pozitívny brazílsky patriotizmus určite nepripustí, aby premiéra olympijských hier na juhoamerickom kontinente utrpela fiasko. Všetci sa
Peter Korčok pri informovaní o príprave na OH v Riu de Janeiro. FOTO: JÁN SÚKUP
Peter Korčok pri informovaní o príprave na OH v Riu de Janeiro.
Foto
JÁN SÚKUP
preto do Ria tešíme a sme plní očakávania nielen športových výsledkov, ale aj nezabudnuteľných zážitkov, ktoré Brazília a jedno z najkrajších miest sveta poskytne všetkým účastníkom.”

Vedúci štábu SOV pre OH v Riu de Janeiro, člen výkonného výboru SOV Peter Korčok priblížil aktuálny stav slovenských príprav na Hry XXXI. olympiády. Uviedol, že momentálne má kvalifikačné kritériá medzinárodných športových federácií splnené 37 slovenských športovcov a prakticky istá je ešte účasť piatich. „Našim cieľom je prekročiť počet 50 športovcov. Žiaľ, už definitívne je vylúčená účasť tímu v niektorom kolektívnom športe,“ uviedol Peter Korčok a na margo výkonnostných ambícií výpravy povedal: „Po vlaňajšku so ziskom štyroch titulov majstrov sveta v olympijských disciplínach máme oprávnene vysoké očakávania.“
 

Z ďalších tém rokovania: hodnotenie vystúpenia na ZOHM v Lillehammeri, činnosť SOM, a.s., a Nadácie SOV

Jozef Gönci vystúpil s hodnotením vystúpenia výpravy na ZOHM v Lillehammeri. FOTO: JÁN SÚKUP
Jozef Gönci vystúpil s hodnotením vystúpenia výpravy na ZOHM v Lillehammeri.
Foto
JÁN SÚKUP
Na 49. VZ SOV odznela aj správa o hodnotení účasti výpravy na februárových II. zimných olympijských hrách mládeže v Lillehammeri, ktorú predniesol vedúci výpravy na tomto podujatí, člen výkonného výboru SOV Jozef Gönci. Na ZOHM štartovalo 1070 športovcov vo veku 15-18 rokov zo 71 krajín, medzi nimi aj 33 Slovákov. Jozef Gönci konštatoval, že výkonnostné ambície boli v podstate splnené. Vrcholom bola strieborná medaila hokejistu Sebastiána Čederleho v súťaži v individuálnych zručnostiach.
 
Na rokovaní odznela aj správa o pôsobení Slovenskej olympijskej marketingovej, a.s., za minulý rok, ktorú predniesol predseda predstavenstva SOM, a.s., a člen výkonného výboru SOV Daniel Líška. Uviedol, že výnosy spoločnosti za rok 2015 boli vo výške 1.318.816 EUR a náklady vo výške 1.293.398 EUR, čiže zisk bol 35.418 EUR. Kľúčové je, že transfer zo SOM, a.s., tvoril za minulý rok 31 percent príjmovej časti rozpočtu SOV. Daniel Líška stručne prezentoval aj najnovšie aktivity SOM, a.s., ktoré sa spájajú predovšetkým s OH v Riu de Janeiro.
 
Anton Siekel. FOTO: JÁN SÚKUP
Anton Siekel.
Foto
JÁN SÚKUP
Na margo činnosti Nadácie SOV prezident SOV František Chmelár na úvod povedal, že v posledných dvoch rokoch, keď sa vymenila správna rada, akoby Nadácia SOV bola poliata živou vodou. Predseda správnej rady Anton Siekel jeho slová podporil faktmi. Nadácia SOV v súčasnosti realizuje projekt Ukáž sa! na podporu mladých talentovaných športovcov. V jeho rámci za minulý rok rozdelila talentom sumu 20.000 EUR a tohto roku to bude dokonca 30.000 EUR. Projekt sme obšírnejšie predstavili pred niekoľkými dňami.
 
Okrem toho Nadácia SOV podporila viaceré mládežnícke, kultúrne a vedomostné podujatia SOV, realizovala projekt Olympijské srdce pre seniorov, aj nový projekt Olympijská kvapka krvi s heslom „Darujte krv spolu s olympionikmi“ v Košiciach, Bratislave, Poprade a v Nových Zámkoch. Spolu prišlo darovať krv 114 darcov, medzi nimi aj olympionici – napr. olympijský medailista v džude z Atén 2004 Jozef Krnáč. V rámci projektu Olympijské srdce pre seniorov Nadácia SOV venovala 18 slovenským olympionikom, predovšetkým seniorom, týždňové liečebné poukazy do kúpeľov v Dudinciach v celkovej hodnote 5640 eur. Ich pobyty v kúpeľoch sa realizovali vo februári, resp. v marci 2016.
paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV