Adam Žampa obsadil v slalome na ZOH v Soči výborné 6. miesto, triumfoval Rakúšan Matt

Červená Poľana 22. februára (TASR) - Rakúsky lyžiar Mario Matt získal na ZOH v Soči zlatú medailu v slalome. Trojnásobný majster sveta triumfoval v sobotu s náskokom 28 stotín sekundy pred krajanom Marcelom Hirscherom, bronz v alpskom stredisku Roza Chutor vybojoval Nór Henrik Kristoffersen (+0,83). Slovenský reprezentant Adam Žampa vďaka najlepšej jazde v druhom kole obsadil skvelé šieste miesto (+1,44). Ďalší dvaja Slováci súťaž nedokončili, Matej Falat vypadol v prvom, Andreas Žampa v druhom kole.
      
Matt si dobrú východiskovú pozíciu vytvoril už v 1. kole, po ktorom viedol o 45 stotín sekundy pred druhým Andre Myhrerom zo Švédska. V druhom kole na rozbitej trati už menej riskoval, šiesta najrýchlejšia jazda mu ale vyniesla víťazstvo. K dvom titulom majstra sveta v slalome (2001, 2007) tak pridal aj vytúžené olympijské zlato. Skúsený Rakúšan sa vo veku 34 rokov a 319 dní stal najstarším olympijským víťazom v alpskom lyžovaní. "Je to moja posledná olympiáda. Necítim sa však starý, moje telo stále dobre funguje. Súťažím na vrcholnej úrovni už 14 rokov a boli dni, keď som to mal chuť zabaliť. No stále som mal rýchle časy v tréningoch a zostal som motivovaný. Je to úžasné. Trať bola dnes katastrofálna, no nejako sa mi to podarilo zvládnuť," povedal pre agentúru Reuters Matt.
     
Adam Žampa v 1. kole s číslom 30 zajazdil 26. najrýchlejší čas, keď za lídrom zaostal o 2,64 s. V druhom kole mal tak výhodnú štartovú pozíciu, keď vyrazil na trať ako piaty v poradí. A slovenský lyžiar ju naplno využil, keď predviedol dravú jazdu a dovtedy vedúcemu Britovi Davidovi Rydingovi nadelil v cieli 1,89 s. Ante Kostelič, otec a tréner slávneho Chorváta Ivicu Kosteliča, zostal verný svojej povesti a postavil v 2. kole nerytmickú trať s neortodoxne zavretými bránkami. V kombinácii s mäkkým podkladom a kaziacou sa traťou to bol pre pretekárov boj. Žampa sa však s náročným kurzom výborne popasoval a dal sa tak čakať - podobne ako v kombinačnom slalome - jeho výrazný posun vo výsledkovej listine. A tak aj bolo, slovenský reprezentant vydržal na čele po jazdách skúsených harcovníkov - Kanaďana Michaela Janyka, Francúza Juliena Lizerouxa a dokonca i samotného Kosteliča. Z vedúcej pozície ho zosadil až objav slalomovej sezóny Kristoffersen, ktorý štartoval o 11 miest neskôr. Aj naďalej sa však za Žampu radili pretekári, získal skalp Švédov Markusa Larssona i Mattiasa Hargina. Ďalšie veľké mená riskovali a vypadli - Francúzi Alexis Pinturault, Jean Baptiste Grange, druhý muž slalomovej sezóny Nemec Felix Neureuther i Ted Ligety z USA. Výsledkom bolo vynikajúce šieste miesto pre Žampu.
      
"Moje pocity sú neopísateľné. Chcel som to pustiť naplno, využiť výhodné štartové číslo a až na jedno malé zaváhanie, keď som to trochu 'prisadol', sa mi to podarilo. Trať sa postupne rozbíjala, takže som vedel, že sa môžem posunúť. Ďakujem Kosteličovcom za to, že mi počas olympiády umožnili spoločne trénovať, teraz som to zúročil," povedal Adam Žampa pre RTVS.
      
Slalom, muži:
1. Matt 1:41,84 min., 2. Hirscher (obaja Rak.) +0,28 s, 3. Kristoffersen (Nór.) +0,83, 4. Gross (Tal.) a Dopfer (Nem.) +0,88, 6. Adam ŽAMPA (SR) +1,44, ..., Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo, Matej FALAT (obaja SR) nedokončil 1. kolo.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím