Fantastický historický slalom SP v Záhrebe: 1. Velez Zuzulová, 2. Vlhová!

Dve Slovenky na prvých dvoch miestach slalomu SP v Záhrebe - Veronika Velez Zuzulová (vľavo) a Petra Vlhová. Fantastický úspech slovenského športu! FOTO TASR/APZáhreb 3. januára (TASR) - Slovenská zjazdárka Veronika Velez Zuzulová triumfovala v utorkovom podvečernom slalome Svetového pohára v chorvátskom Záhrebe a slávila tak prvé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Celkovo to bolo jej piate prvenstvo v prestížnom seriáli, štvrté v klasickom slalome. Skvelý úspech slovenských farieb zvýraznila druhým miestom Petra Vlhová, ktorá tak podčiarkla historické double. Na krajanku stratila v súčte 24 stotín sekundy. Slovensko-české pódium doplnila tretia Šárka Strachová (+0,52).
 
Po Flachau v januári 2016 malo slovenské lyžovanie iba druhýkrát v histórii dvojnásobné zastúpenie na pódiu. Velez Zuzulová dosiahla v Záhrebe premiérový triumf, jej dosiaľ najlepším umiestnením pri 10 štartoch na Sljeme bolo tretie miesto z roku 2008. Celkovo vystúpila na pódium už 29-krát.

Velez Zuzulová po troch druhých miestach za sebou (Killington, Sestriere, Semmering) dokázala vystúpiť na najvyšší stupienok, predtým naposledy zvíťazila 15. januára 2016 v spomínanom Flachau. Skúsená rutinérka naplno využila vypadnutie najväčšej favoritky a líderky SP Mikaely Shiffrinovej z USA, ktorá doplatila v 1. kole na špicar. Velez Zuzulová sa tak v priebežnom hodnotení disciplíny dotiahla na vedúcu Američanku na rozdiel 10 bodov. Dvadsaťjedenročná Shiffrinová ukončila svoju rekordnú sériu, keď ako prvá žena v histórii vyhrala dvanásť slalomov v rade, v ktorých štartovala. Američanka nedokončila slalom po 31 pretekoch prvýkrát od 29. decembra 2012, keď vypadla v Semmeringu. Zvíťazila vo všetkých siedmich slalomoch SP, ktoré sa konali od jej návratu po zranení.

Veronika Velez Zuzulová na ceste za svojim piatym triumfom v pretekoch SP- FOTO TASR/AP.Slovenky totálne ovládli preteky na Sljeme, Velez Zuzulová dosiahla najlepší čas v prvom kole, Vlhová v druhom. "Bolo to ťažké, od začiatku až do konca. Som rada, že som tu vyhrala, bolo mojím snom zvíťaziť pred tunajším publikom. Konečne sa mi to podarilo. Je úžasné, že sme dve Slovenky na pódiu a je to o to krajšie, že tretia je Šárka," povedala v prvej reakcii do televíznych kamier Velez Zuzulová.

Tridsaťdvaročná Slovenka excelovala už v 1. kole, v ktorom so štartovým číslom 1 predviedla dynamickú jazdu bez jedinej výraznej chyby. Výborne zajazdila najmä hornú plochú pasáž s previsom do strednej strmšej, keď na prvom medzičase tromfla aj suverénku Shiffrinovú. Na najdlhšom svahu slalomového kalendára jej v záverečnej zľadovatenej strmine dochádzali sily, dokázala však náskok doniesť až do cieľa a bol z toho najlepší čas. Pred druhou Rakúšankou Bernadette Schildovou mala Velez Zuzulová k dobru 39 stotín, tretie miesto patrilo Strachovej (+0,41). Vlhová po predošlom neúspechu v Semmeringu išla v 1. kole viac na istotu. V polovici trate strácala na líderku vyše sedem desatín, vyšla jej však spodná časť, kde viac atakovala bránky. Nakoniec odstup na skúsenejšiu krajanku stlačila na 48 stotín, čo jej vynieslo priebežnú štvrtú pozíciu.
 
Veronika Velez Zuzulová so záhrebskou korunou Snehovej kráľovnej. FOTO TASR/AP"Bol to boj, v noci som ochorela, naozaj sa cítim zle, ale snažím sa robiť maximum, očakávania sú najvyššie. Prvé kolo postavil mužský tréner, čo bolo vidieť, nebolo to ľahké na nerovnomernom podklade. Mrzí ma, že práve pred najťažším slalomom v kalendári SP som musela ochorieť," uviedla Velez Zuzulová. V 2. kole pod umelým osvetlením tak štartovala ako posledná, nijako netaktizovala, "odpálila" to hneď od začiatku a na medzičasoch ešte zvýšila svoj náskok na dovtedy vedúcu Vlhovú. Nakoniec doviezla do cieľa náskok 24 stotín po druhej najlepšej jazde v druhom kole.
      
Výsledky slalomu SP v Záhrebe: 1. Veronika VELEZ ZUZULOVÁ 2:02,53 min, 2. Petra VLHOVÁ (obe SR) +0,24 s, 3. Strachová (ČR) +0,52, 4. Hansdotterová (Švéd.) +0,83, 5. B. Schildová (Rak.) +1,16, 6. Gagnonová (Kan.) +1,91. Celkové poradie SP (po 16 z 37 súťaží): 1. Shiffrinová (USA) 798 bodov, 2. Gutová (Švajč.) 583, 3. Štuhecová (Slovin.) 495, 4. Goggiová (Tal.) 467, 5. Worleyová (Fr.) 463, 6. VELEZ ZUZULOVÁ 390, ..., 9. VLHOVÁ 334. Priebežné poradie SP v slalome (po 5 z 10): 1. Shiffrinová 400, 2. VELEZ ZUZULOVÁ 390, 3. Wendy Holdenerová (Švajč.) 260, 4. VLHOVÁ 221, 5. Strachová 201, 6. N. Lösethová (Nór.) 177.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri