Medzinárodný olympijský výbor uzavrel s NBCU najväčší kontrakt v histórii športu, vysielacie práva na OH a ZOH až do roku 2032 pre územie USA predal za 7,65 miliardy dolárov!

LAUSANNE (MOV/SOV) - Medzinárodný olympijský výbor (MOV) uzavrel s americkou televíznou spoločnosťou NBCUniversal (NBCU) najväčší kontrakt v histórii športu. Vysielacie práva pre územie USA pre všetky mediálne vysielacie platformy – káblové, digitálne aj mobilné (to znamená pre voľne dostupné aj predplatiteľské vysielanie, internetové aj mobilné vysielanie) na všetky olympijské aj zimné olympijské hry (OH a ZOH) na obdobie rokov 2022 - 2032 predal v “balíku” za 7,65 miliardy dolárov! NBCU okrem uvedenej sumy vyplatí aj bonus v celkovej výške 100 miliónov dolárov na účel propagáciu olympizmu a olympijských hodnôt v období rokov 2015 - 2020.

Bezprecedentne dlhý kontrakt potvrdzuje dôveru MOV v NBCU, s ktorou v roku 2011 podpísal kontrakt na vysielanie prenosov z OH 2016 v Riu de Janeiro, ZOH 2018 v Pjongčangu a OH 2020 v Tokiu. Súčasťou vysielacích práv na všetky OH a ZOH v uvedenom období sú aj práva na olympijské hry mládeže.

Predajná suma za vysielacie práva pre územie USA je tradične suverénne najvyššia. Jej hodnota prekračuje súčet hodnôt vysielacích kontraktov pre všetky ostatné štáty a regióny sveta! Najnovší kontrakt zaručuje dlhodobú finančnú bezpečnosť MOV, ktorý predstavuje najvplyvnejšiu športovú organizáciu sveta. Pritom z príjmov z predaja vysielacích práv MOV distribuuje viac než 90 percent ďalším súčastiam olympijského hnutia – 204 národným olympijským výborom, 35 medzinárodným športovým federáciám, ktorých športy sú programe OH, resp. ZOH, plus organizačným výborom všetkých OH a ZOH v príslušnom období.

Za MOV viedol rokovania s NBCU priamo prezident Thomas Bach, ktorý po uzavretí kontraktu vyhlásil: „Táto zmluva je vynikajúca pre celé olympijské hnutie a poskytuje mu na dlhý čas záruky finančnej bezpečnosti. MOV už desaťročia spolupracuje s NBC a sme veľmi radi, že táto spolupráca bude pokračovať až do roku 2032. V NBC máme dlhodobú záruku prvotriedneho olympijského vysielania pre najširšie americké publikum.”

Výkony riaditeľ NBCUniversal Steve Burke povedal: „Toto je jeden z najdôležitejších dní v histórii NBCU. Žiadna iná udalosť nespája rodiny tak ako olympiády a žiadne iné médium nevie lepšie sprostredkovať príbehy športovcov ako NBC Sports. Ďakujem MOV za dôveru, ktorú v nás vkladá.“

Autor: (sou)

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím