Na 37. Veľkej cene Slovenska v karate dostal čestný prezident SOV František Chmelár najvyššie karatistické ocenenie – Bránu úcty

Leopold Roman

BRATISLAVA (SZK) - V posledný marcový víkend sa v bratislavskej AEGON Aréne  uskutočnil už 37. ročník Veľkej ceny Slovenska v karate. Pozvanie na slávnostné otvorenie tejto veľkolepej akcie prijal aj minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan, ktorý po krátkom príhovore spoločne s predsedom Trnavského samosprávneho kraja a čestným prezidentom Slovenského zväzu karate Tiborom Mikušom odovzdali dlhoročnému prezidentovi a v súčasnosti čestnému prezidentovi Slovenského olympijského výboru Františkovi Chmelárovi najvyššie karatistické ocenenie „Bránu úcty“ – za mnohoročnú spoluprácu a podporu slovenského karate ako takého. Medzi prvými gratulantmi bol aj prezident Slovenského zväzu karate a člen výkonného výboru SOV Daniel Líška,

Na najprestížnejšom medzinárodnom karatistickom podujatí na území Slovenska sa predstavilo 1469 pretekárov z 21 krajín troch kontinentov, napríklad z Holandska, Nemecka, Rakúska, Chorvátska, Ruska, Belgicka, Fínska, ale aj z Kanady či Maroka. Slovenskí pretekári získanými medailami iba potvrdili, že zaradenie karate do programu letných olympijských hier 2020 v Tokiu je pre nich veľkou motiváciou.

V tímových súťažiach v kumite žien Slovenky a vyhrali a v rovnako súťaži mužov skončilo družstvo Slovenska druhé. V individuálnych súťažiach v kumite žien vyhrali do 50 kg Lucia Kovačiková (ŠK CMK Banská Bystrica), do 55 kg Jana Vojtikevičová pred Viktóriou Semanikovou (obe Rapid Bratislava), bronz získala Eva Nováková (AC Uniza klub karate Žilina), do 61 kg Rebeka Vidová pred Ingrid Suchánkovou (obe Dukla Bansklá Bystrica), do 68 kg Miroslava Kopúňová (Karate klub Mugen) pred Veronikou Semaníkovou (Katsudo Sabinov), nad 68 kg Dominika Tatárová (Dukla Banská Bystrica) pred Zuzanou Kubalovou (Rapid Bratislava), medzi mužmi do 84 kg bol Pavol Bitto (Slovšport Trnava) druhý.

Na dynamickej fotografii z Veľkej ceny Slovenska vľavo strieborná medailistka v kumite do 55 kg Viktória Semaníková. FOTO: MARCEL REBRO
MARCEL REBRO
V kata družstiev žien zvíťazil tím ŠŠK Prievidza, medzi jednotlivcami v kategórii žien vyhrala Ema Brázdová (ŠŠK Prievidza), tretiu priečku spoločne obsadili Alžbeta Ovečková (Hanko Kai Senica) a Katarína Longová (Rapid Bratislava), medzi mužmi sa o tretie miesto delili Peter Fabian (Dukla Banská Bystrica) a Matej Urík (Karate Kachi Nitra).

Na následnom turnaji Priemier League v arabskom Dubaji skončila slovenská karatistka a vlaňajšia medailistka z majstrovstiev sveta Ingrida Suchánková v kumite na 2. mieste. Vo finále ju o prvenstvo v hmotnosti do 61 kg pripravila Ukrajinka Seroginová pomerom 0:2. Suchánková po prvom voľnom kole zdolala postupne Chorvátku Lenardovú, Američanku Ashleyovú, Turkyňu Yakanovú a v semifinále Nguyenovú z Vietnamu. V súbornom cvičení kata Peter Fabian skončil siedmy s tromi výhrami a dvoma prehrami. Rozhodujúciou bola prehra s Turkom Sofuogluom 1:4 vo 4. kole, ktorá ho posunula do repasáže. V opravách ho definitívne zastavila prehra 1:4 s Rusom Ksenofontovom.