Olympionička v krasokorčuľovaní a dlhoročná trénerka Jozefa Sabovčíka Agnesa Búřilová oslávila sedemdesiatku

altBRATISLAVA (sou) – Rady sedemdesiatnikov rozšírila 4. januára olympionička v krasokorčuľovaní a dlhoročná úspešná trénerka Agnesa Búřilová, rodená Wlachovská. Na fotografii z www.jumpingjoe.sk Agnesa Búřilová spoločne so svojím najslávnejším zverencom, olympijským medailistom a dvojnásobným majstrom Európy Jozefom Sabovčíkom.

Rodáčka z Rožňavy sa do našej olympijskej histórie zapísala najskôr ako pretekárka. Na ZOH 1964 v Innsbrucku súťažila ešte pod dievčenským menom a spoločne s Petrom Bartosiewiczom v súťaži športových dvojíc obsadili 9. miesto. Spoločne dvakrát štartovali na majstrovstvách sveta (v Dortmunde 1964 aj v Davose 1966 skončili na desiatej priečke) a štyrikrát na majstrovstvách Európy (najlepšie na siedmom mieste v Budapešti 1963). V rokoch 1964, 1965 a 1966 získala športová dvojica Wlachovská - Bartosiewicz zo Slovana Bratislava tri tituly majstra ČSSR.

Po skončení krasokorčuliarskej kariéry sa absolventka Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave Agnesa Wlachovská vydala a v roku 1969 priviedla na svet syna Vladimíra Búřila, z ktorého sa stal známy hokejista. Tiež štartoval na ZOH, pri slovenskej olympijskej premiére v Lillehammeri 1994 bol člen družstva, ktoré obsadilo šieste miesto.

Trénerské pôsobenie začala Agnesa Búřilová v roku 1972 v Slovane Bratislava. Následne v rokoch 1975 – 1988 pôsobila ako trénerka Strediska vrcholového športu v Bratislave. Počas tohto obdobia dosiahla najväčšie úspechy. Potom pracovala päť rokov v Grécku a po návrate pôsobila ako metodička Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu.

Trénerskou prácou si Agnesa Búřilová získala svetové meno. Jej najznámejší zverenec Jozef Sabovčík získal v Sarajeve 1984 striebornú olympijskú medailu a v rokoch 1985 a 1986 sa stal majstrom Európy. Ako prvý človek v histórii predviedol na vrcholnej súťaži štvoritý skok. Okrem neho viedla aj ďalších reprezentantov Československa: Tatianu Michalkovú, či športové dvojice Kostková – Komár, resp. Kovářová – Komár.

Slovenský olympijský výbor ocenil športové aj olympijské zásluhy Agnesy Búřilovej, rod. Wlachovskej už v roku 2003 udelením Bronzových kruhov SOV. K jej čerstvému jubileu SOV srdečne blahoželá!

Autor: sou

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X