Olympionička v krasokorčuľovaní a dlhoročná trénerka Jozefa Sabovčíka Agnesa Búřilová oslávila sedemdesiatku

altBRATISLAVA (sou) – Rady sedemdesiatnikov rozšírila 4. januára olympionička v krasokorčuľovaní a dlhoročná úspešná trénerka Agnesa Búřilová, rodená Wlachovská. Na fotografii z www.jumpingjoe.sk Agnesa Búřilová spoločne so svojím najslávnejším zverencom, olympijským medailistom a dvojnásobným majstrom Európy Jozefom Sabovčíkom.

Rodáčka z Rožňavy sa do našej olympijskej histórie zapísala najskôr ako pretekárka. Na ZOH 1964 v Innsbrucku súťažila ešte pod dievčenským menom a spoločne s Petrom Bartosiewiczom v súťaži športových dvojíc obsadili 9. miesto. Spoločne dvakrát štartovali na majstrovstvách sveta (v Dortmunde 1964 aj v Davose 1966 skončili na desiatej priečke) a štyrikrát na majstrovstvách Európy (najlepšie na siedmom mieste v Budapešti 1963). V rokoch 1964, 1965 a 1966 získala športová dvojica Wlachovská - Bartosiewicz zo Slovana Bratislava tri tituly majstra ČSSR.

Po skončení krasokorčuliarskej kariéry sa absolventka Stavebnej fakulty SVŠT v Bratislave Agnesa Wlachovská vydala a v roku 1969 priviedla na svet syna Vladimíra Búřila, z ktorého sa stal známy hokejista. Tiež štartoval na ZOH, pri slovenskej olympijskej premiére v Lillehammeri 1994 bol člen družstva, ktoré obsadilo šieste miesto.

Trénerské pôsobenie začala Agnesa Búřilová v roku 1972 v Slovane Bratislava. Následne v rokoch 1975 – 1988 pôsobila ako trénerka Strediska vrcholového športu v Bratislave. Počas tohto obdobia dosiahla najväčšie úspechy. Potom pracovala päť rokov v Grécku a po návrate pôsobila ako metodička Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu.

Trénerskou prácou si Agnesa Búřilová získala svetové meno. Jej najznámejší zverenec Jozef Sabovčík získal v Sarajeve 1984 striebornú olympijskú medailu a v rokoch 1985 a 1986 sa stal majstrom Európy. Ako prvý človek v histórii predviedol na vrcholnej súťaži štvoritý skok. Okrem neho viedla aj ďalších reprezentantov Československa: Tatianu Michalkovú, či športové dvojice Kostková – Komár, resp. Kovářová – Komár.

Slovenský olympijský výbor ocenil športové aj olympijské zásluhy Agnesy Búřilovej, rod. Wlachovskej už v roku 2003 udelením Bronzových kruhov SOV. K jej čerstvému jubileu SOV srdečne blahoželá!

Autor: sou

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím